3 LATKI-ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU :)

DROGIE DZIECI!

NA NASZEJ STRONIE BĘDĄ POJAWIAŁY SIĘ KARTY PRACY, ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU, ZACHĘCAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY. ZAPROŚ RODZICÓW I RODZEŃSTWO DO WSPÓLNEJ ZABAWY🙂

PO POWROCIE DO PRZEDSZKOLA BĘDZIEMY JE OMAWIAĆ W SWOICH GRUPACH 🙂

MIŁEJ ZABAWY- WASZE CIOCIE 🙂

 

 

źródło:

internet, pomysły własne nauczycielek

!Drogie Przedszkolaki będzie nam niezmiernie miło, jeśli podzielicie się z nami zdjęciami Waszych prac 🙂

Można je wysyłać w wiadomości na stronie Krainy Wiedzy na FB, Massengerem lub na maila Krainy Wiedzy 🙂

PRZEDSZKOLAKU STWÓRZ SWÓJ DALTOŃSKI PLAN DNIA-WIESZ, JAKIE TO WAŻNE 🙂

Kochane Dzieci!

Od poniedziałku do piątku, o godzinie 10.00 zapraszamy na wspólne zabawy z wykorzystaniem Darów Froebla 🙂

Zapraszamy do polubienia na Facebooku strony FROEBEL 🙂

 

Freblowskie poranki dla dzieci. Zapowiedź.

Odpowiadając na potrzeby rodziców, nauczycieli ale przede wszystkim dbając o dzieci – powstała niezwykła inicjatywa "Freblowskie Poranki dla Dzieci". Zachęcamy Was do wspólnego oglądania i wspólnej zabawy razem z nami. Co dzieci powinny mieć obok siebie?- dowolne klocki- wiemy, że nie macie przedszkolnych darów froebla- ale wystarczą zwykłe drewniane, czasem nawet lego:) – sznurówkę, – kartkę i kredki,- zamiast piłeczek freblowskich – kłębek wełny lub zrolowane skarpetki, zamiast walca: słoiczek lub butelka plastikowa, sześcian: pudełka po leku:) Zawsze Was uprzedzimy:) Ale nigdy nie będziemy potrzebować więcej niż dzieci same znajdą w domu:)Nauczymy się wspólnie tych komunikatów. Będzie dobrze. Cierpliwości.Widzimy się codziennie od poniedziałku do piątku – o godznie: 10:00.Każdy dzień to nowa inspiracja, nowa wiedza, nowa zabawa, nowa wyliczanka, a wszystko to w nurcie pedagogiki Froebla. Jesteśmy z Wami i dla Was…miłego odbioru.

Opublikowany przez Froebel.pl Wtorek, 17 marca 2020

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 22.06-26.06.2020

temat tygodnia: WAKACJE

*Aby wakacje były bezpieczne i szczęśliwe poznaj zasady.

*Spróbuj rozszyfrować obrazek kolorując wg kodu. Postaraj się nie wychodzić za linie

*ZNAJDŹ RÓŻNICE

*Biedronka – doskonalenie umiejętności wypowiadania się na wydechu, posługiwania się liczebni- kami porządkowymi. Rodzic kładzie przed sobą dużą sylwetę biedronki, obok w pojemniku ma czarne kółka – kropki biedronki. Czyta historię biedronki, układa kropki zgodnie z tekstem, przelicza kropki z dziećmi na wydechu.

Mała biedroneczka zmieniła się z larwy, Lecz nie ma kropeczek i jest żółtej barwy. Ogląda swe skrzydła zmartwiona biedronka. – Zapytam mądrzejszych, pofrunę do słonka! Ach, moje słoneczko! – westchnęła biedronka. – Czemu nie mam kropek? Wyglądam jak stonka! – Nie płacz, biedroneczko! – odpowiada słonko. – Pojawią się kropki i nie będziesz stonką! Nastał nowy dzionek, zaświeciło słonko, wystawia promyki: – Dzień dobry, biedronko! Zbudzona biedronka patrzy do lusterka, ma skrzydła czerwone i kropeczkę, zerka – nagle druga kropka obok się zjawiła. Ach! I trzecia kropka skrzydło ozdobiła. Ile jest już kropek, dzieci wnet policzą. Na jednym wydechu do trzech niech policzą: – jedna, druga, trzecia. (dzieci cicho nabierają powietrza i liczą z rodzicem na jednym wydechu) Zdumiona biedronka patrzy do lusterka. O! Na czwartą kropkę zdziwiona już zerka. Nagle piąta kropka szybko wyskoczyła. Szczęśliwa biedronka kropki swe liczyła. Dzieci jej pomogą kropeczki policzyć. Na jednym wydechu będą głośno liczyć do czterech: – jedna, druga, trzecia, czwarta. (dziecko cicho nabiera powietrza i liczy z rodzicem na jednym wydechu) Do pięciu: – jedna, druga, trzecia, czwarta, piata. (dziecko cicho nabiera powietrza i liczy z rodzicem na jednym wydechu

*ZADANIA

*POŁĄCZ W PARY

*DOKOŃCZ RYTMY

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 15.06-20.06.2020

TEMAT TYGODNIA: W Krainie Mórz i Oceanów

*Przyjrzyj się obrazkom. Spróbuj ułożyć historyjkę i opowiedzieć co się przydarzyło.

Kim są piraci? Czego szukali? Co im się przydarzyło? Kto im pomógł odnaleźć skarb?

*Kropla wody zabawa oparta w oparciu o metodę M.Montessori.

Dzieci siedzą w kręgu (siad skrzyżny), mają zamknięte oczy, dłonie otwarte wnętrzem do góry spoczywają oparte na kolanach. W skupieniu, oczekują w tej pozycji na kropelkę wody (rodzic zakrapia wodę na dłonie dziecka). W chwili, kiedy dziecko poczuje krople wody na swoich dłoniach otwiera oczy i oczekuje w ciszy na obudzenie wszystkich członków zabawy.

*Mały pirat – stwórz z pomocą rodzica opaskę pirata i lunetę i szukaj w domu skarbów.
Aby zrobić opaskę na oko wystarczy kawałek czarnego filcu/kartka z bloku technicznego i kawałek sznurka.
Do zrobienia lunety użyj rolki po papierze toaletowym lub papierowym ręczniku – ozdób ją według uznania 🙂

 

*POŁĄCZ W PARY

*morskie memory

Wydrukuj karty 2 x, wytnij, następnie odwróć do góry pusta stroną i losuj karty dotąd aż zbierzesz wszystkie pary.

*dopasuj cienie

*zobacz podwodny świat

*Możemy umieścić w butelce list i zachęcić dziecko do szukania skarbu.

Kapitan opowiada, zachęcając dziecko o wykonywania zamierzonych czynności:

Dzielni i silni piraci/Dzieci pokazują swoje muskuły :D/ Wyruszyli na poszukiwanie Czekoladowej Wyspy.W rękach trzymali wiosła/wszyscy trzymają ręce do góry/ Którymi wiosłowali raz w lewo/wiosłujemy z lewej/ Raz w prawo/wiosłujemy z prawej/ I tak na zmianę/wiosłujemy na zmianę/ Aż nagle na niebie zebrały się ciemne chmury/pokazujemy palcem do góry/ I na morzu zrobił się sztorm! Statek kołysał się na wszystkie strony!/dzieci się kołyszą/ Zrobił się przechył na stronę lewą/wszyscy przewracają się na lewą stronę/ Potem przechył na stronę prawą/wszyscy przewracają się na stronę prawą/ A potem łódź kołysała się do przodu i do tyłu/pochylamy się do przodu i do tyłu/ W dodatku zaczęły ich gonić rekiny, więc musieli przyśpieszyć z wiosłowaniem/udajemy, że wiosłujemy uciekając przed rekinami/ Aż w końcu dotarli do Czekoladowej Wyspy!/oblizujemy się i masujemy po brzuchu/ Gdzie tubylcy zdradzili im przepis na pyszną czekoladę!

*Mieszkańcy mórz i oceanów

 

*Papierowe statki

W zabawie wykorzystujemy wykonane wcześniej przez rodzica papierowe statki (najlepiej z kartki formatu a5). Dziecko kładzie się na brzuchu przed twarzą mając swój statek, na znak rodzica zaczyna w niego dmuchać, tak aby przesunął się do przodu. Nie można pomagać sobie ręką. Wygrywa ta osoba, która wcześniej przekroczy wyznaczoną linię mety. Rodzic też uczestniczy w zabawie.

*Zabawa w skarby – (coś w stylu Raz, dwa, trzy, Baba Jaga patrzy!) Do zabawy potrzebne nam są skarby, np. woreczki gimnastyczne z grochem. Prowadzący – strażnik skarbów – umieszcza je na końcu sali. Zadaniem dzieci jest zdobyć skarby (zanieść je w miejsce, w którym zaczynają grę), ale zbliżać się do nich mogą tylko wtedy jeśli strażnik na nich nie patrzy. Kiedy są w zasięgu jego wzroku muszą stać nieruchomo do momentu, kiedy przestanie na nich spoglądać. Strażnik się przemieszcza, tak żeby dać dzieciom szansę podejścia do skarbów. Kogo strażnik nakryje w ruchu, ten wędruje na linię startu, jeżeli ma skarb w ręce to go odkłada. Zabawa się kończy, kiedy wszystkie skarby zostaną zabrane do bazy dzieci.

*Doprowadź piratów

*Połącz kropeczki i pokoloruj obrazek

*propozycje zabaw -dla chętnych

Piraci i okręty – (tak jak gorące krzesła) rodzic rozkłada na podłodze gazety – statki. Kiedy gra muzyka wszystkie dzieci poruszają się dookoła statków, a kiedy muzyka się zatrzymuje, każdy uczestnik zabawy musi wsiąść do wybranego statku. Co turę statków ubywa, a kto do statku wsiąść nie zdąży ten odpada.

Starcie z ośmiornicą – do zabawy wykorzystujemy makaron pływacki. Dzieci ustawiają się jeden obok drugiego i wprowadzamy ich w zabawę, że za chwilę nasz piracki statek będzie miał starcie z wielką ośmiornicą, a ten makaron to jedna z jej macek. Zadanie polega na tym, aby nie dać się jej dotknąć i podskoczyć, kiedy będzie próbowała przejść pod nogami dzieci, lub obniżyć się.

Bitwa morska na kule armatnie – dzielimy dzieci na dwie grupy ustawiając je po przeciwnych stronach liny leżącej na podłodze. Każdemu rozdajemy stronę z gazety i prosimy aby zwinęli ją w kulkę, tworząc w ten sposób kulę armatnią (mogą też być balony). Gra jest na czas (2-3 min.), a ostatnie dziesięć sekund jest głośno odliczane przez rodzica. Istotą zabawy jest przerzucanie kul na stronę przeciwnej drużyny. Kiedy ktoś na swoim polu zauważy kulę, musi ją szybko podnieść i przerzucić. Wygrywa ta drużyna, która po zakończeniu czasu, będzie miała najmniej kul.

*zaśpiewaj z nami

https://www.youtube.com/watch?v=F5xtCa4MPjk&feature=youtu.be&fbclid=IwAR2KVU0aIRO_2t9rRt4V44s1bYLc8VhPDi6-GzJ10hoIaP4Cy6NjPQ4wV8M

*Doprowadź pirata do skrzyni pełnej skarbów

*,,Skrzynia skarbów” Razem z rodzicami zrób swoją skrzynię skarbów może być np z pudełka po butach lub puszka. Następnie schowaj do niej kilka swoich ulubionych rzeczy i odłóż na kilka. Po upływie tego czasu rodzić pyta dziecko: Czy pamiętasz co było w skrzyni??

*

*Meduza w butelce-eksperyment

Do plastikowej butelki nalewamy wody. Barwimy ją dodając kawałek bibuły, barwnik spożywczy lub wkładając do wody na kilka sekund niebieski pisak. Następny krok to wykonanie meduzy. Nalewamy do woreczka niewielką ilość wody, związujemy nitką a pozostałą część woreczka tniemy na wąskie paski. Gotową meduzę wystarczy teraz włożyć do butelki i cieszyć się jej realistycznym widokiem. Ona pływa !

*Co pasuje, a co nie- zabawa dydaktyczna z elementami ćwiczeń twórczych. Dzieci układają na stoliku makietę morza- materiał, piasek, muszle, kamyki itp.

*Ocean – malowanie kredą życia podwodnego, rafy koralowej, zwierząt (ryby, ośmiornice, konik morski, rozgwiazdy)

*pomysły na zabawę na plaży lub w piaskownicy

1. Wieże z kamieni Zbierz kilkanaście kamieni o różnej wielkości i kształcie, i spróbuj ułożyć z nich jak najwyższą wieżę. Wieża powinna być stabilna i nie przewracać się. Nie jest to takie łatwe. Ta zabawa jest bardzo wciągająca dzięki temu poprawia koncentracje, rozwija precyzję ruchów i myślenie konstrukcyjne. Oczywiście powinien to być konkurs, kto ułoży wieżę z największej ilości kamieni (liczymy każdy kamień w wieży).

*Morskie fale – układanie kształtu fal z dostępnego materiału, np. szklanych kamyczków.

*Rysowanie obiema rękami Znajdujemy 2 podobne patyki do rysowania po piasku, rysujemy pionową kreskę i teraz oburącz (synchronicznie lewą i prawą ręką) próbujemy po obu stronach pionowej osi rysować ten sam wzór. Nie chodzi tu o kopiowanie wzoru z jednej strony na drugą (choć to również może być wariant tej zabawy), a o jednoczesne rysowanie obiema rękami. Synchroniczne rysowanie oburącz kształci koordynacje i świetnie integruje motorykę rąk.

*Przelicz i dopasuj

 

*Kolorowa rybka – układanie z dostępnego materiału rybki narysowanej wczesniej przez dorosłego

*Chodzenie wzdłuż narysowanej linii

Rysujemy na piasku za pomocą patyka dość długą nieregularną, a nawet fantazyjną linię. W wariancie pierwszym tej zabawy należy iść wzdłuż linii możliwie równo po obu jej stronach. Trudniejszy wariant to przejście dokładnie po narysowanej linii, tak aby ślady stóp znalazły się na linii. Ciekawym urozmaiceniem mogą być różne faktury (na przykład suchy i mokry piasek) oraz przeszkody (na przykład kamienie). Ta zabawa dostarcza wrażeń sensorycznych oraz ćwiczy koordynacje ruchów i równowagę.

*Wzory grafomotoryczne

Na mokrym piasku wspaniale się rysuje! Zabawa polega na rysowaniu patykiem różnorodnych szlaczków. Mogą to być również litery lub całe zdania. Zabawa ćwiczy umiejętności grafomotoryczne i orientacje przestrzenną.

*Budowanie z piasku Budowanie z mokrego piasku to klasyka zabaw na plaży. Oczywiście najbardziej popularne są zamki i babki, my zaś proponujmy zwierzęta. Rzeźbienie w mokrym piasku rozwija nie tylko umiejętności manualne, ale i wyobraźnię oraz dostarcza ciekawych wrażeń sensorycznych. Nasze propozycje to: żółw, krokodyl, wąż, smok, delfin, foka i wszystkie stwory i potwory jakie przyjdą nam do głowy.

*Zabawmy się w archeologów! Tym razem należy wykopać niewielki dołek, ustawić w nim wymyśloną figurę z kamieni, patyków i muszelek, a następnie starannie ją zasypać suchym piaskiem. Najważniejsza część zadania przypada archeologowi, który musi odkopać figurę spod piasku nie uszkadzając jej konstrukcji. Do odkopywanie można używać rąk, piórek, łopatek, patyków a nawet dmuchać. Najważniejsza jest precyzja, pomysłowość i koncentracja uwagi na zadaniu. Tą zabawę najlepiej jest przeprowadzić w dwie osoby, jedna zakopuje – druga odkopuje.

Zabawy w detektywa Dzieci uwielbiają chodzić po śladach i odkrywać wszelkie tropy. Zabawa doskonale sprawdza się, gdy dziecko jest już zmęczone długim spacerem plażą, a do kresu podróży jeszcze kawałek. Dorosły idzie pierwszy i zostawia ślady. Idzie brzegiem wody tak, że morze od czasu do czasy zmywa te „tropy”. Dla zmyłki co jakiś czas podskakuje na jednej nodze, robi kółeczko na plaży, albo idzie tyłem. Dziecko ma nie zgubić śladu, a najlepiej gdyby trafiało w odcisk stopy rodzica. Mnóstwo radości gwarantowane!

*stwórz pracę o tematyce  morskiej

 

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 08.06-12.06.2020

Temat tygodnia: LATO

*

 

*Tańczący olej.

Do wykonania eksperymentu potrzebne będą: – szklanka wypełniona wodą; – 5 łyżek oleju; -łyżka kakao; -łyżka soli Szklankę wypełniamy w 3/4 objętości wodą, dodajemy olej i kakao. Gdy górna część szklanki się zabarwi, dodajemy sól i obserwujemy co się dzieje.

*Rozwiąż zagadkę:

„Siedmiu kolorom urodę zawdzięcza, na niebie łuk piękny, każdy już wie, że to… ”

*Poproś rodzica o zapoznaj się z zasadami bezpiecznego zachowania się w czasie burzy.

*Pokoloruj tyle obrazków ile jest kropeczek.

*Przyjrzyjmy się ilustracji. Jakie zjawiska atmosferyczne widzisz???

*Wysłuchaj wiersza. O czym jest wiersz? Jaki humor ma burza wg autora? Co się dzieje w czasie burzy? Czym się kończy burza?

*Porozmawiaj z dziećmi o tym, jak powstaje burza, a następnie o zachowaniu podczas burzy

*„Zjawiska atmosferyczne” – rozwijanie i uwrażliwianie słuchu fizycznego poprzez rozwiązywanie zagadek słuchowych. Poznanie zjawisk atmosferycznych występujących w czasie burzy. Dzieci siedzą, rodzic rozkłada piktogramy przedstawiające zjawiska atmosferyczne, prosi o ciszę, ponieważ aby odgadnąć zagadki, trzeba uważnie słuchać nagrania, a potem dopasować obrazek do usłyszanych dźwięków: deszcz, ulewa, wiatr, wichura, burza, grad. Dzieci odgadują zagadki – słuchają uważnie nagrania, w czasie pauzy podają rozwiązanie, wskazują symbol danego zjawiska. Potem wraz z rodzicami rozmawiają o zjawiskach atmosferycznych.Odpowiadają na pytania: Jaką pogodę lubicie najbardziej i dlaczego?; A jaka pogoda według was jest niebezpieczna i dlaczego?

*Potrzebne materiały: – gotowa kolorowanka przedstawiająca truskawkę bądź narysowany szablon tegoż owocu; – klej tzw biały; – pędzelek; – cukier; – farba w kolorze czerwonym i zielonym; – woda w pojemniczku. Sposób wykonania: Wnętrze wypełniamy klejem białym (nakładamy dość grubą warstwę). Szykujemy cukier… posypujemy nim wnętrze truskawki. Kiedy cukier zmiesza się z klejem, wówczas powinien się nieco rozpuścić. Później trzeba oczywiście pozostawić wszystko do wyschnięcia. Gdy klej z cukrem wyschnie malujemy naszą truskawę. Posłużymy się tutaj czerwoną farbą plakatową.. Aby osiągnąć zamierzony efekt farba ta musi być mocno rozwodniona. Szypułkę również malujemy…

*Doświadczenie: Eksperyment wędrująca woda to ciekawe doświadczenie, które wymaga od dziecka nieco cierpliwości. Do zabawy potrzebne jest 5 szklanek podobnej wysokości. Do co drugiej wlewamy wodę, a następnie dodajemy barwnik. Jeśli nie macie barwników, wodę można łatwo zabarwić wkładając do szklanki z ciepłą wodą kolorową bibułę. Do przygotowanych szklanek wkładamy złożone w paski papierowe ręczniki.

*Zabawa z pokazywaniem Pada deszcz, pada deszcz (ruszamy paluszkami naśladując deszcz) Wieje wiatr (ruszamy rękami na boki) Błyskawica (klaszczemy)grzmot ( tupiemy noga)/ powtarzamy 2x I na niebie szukamy (dłonie Układamy w kształcie lornetki) kolorowej tęczy ( ręce rozkładamy znad głowy do dołu)

*

*A tu troszkę inna wersja 😉

Deszczyk pada, deszczyk pada, wieje silny wiatr x2 Błyskawica, grzmot, błyskawica, grzmot A nad nami kolorowa tęcza x2

*Praca plastyczna TĘCZA

  

*Syk węża – zabawa usprawniająca rozwój mowy. Syk węża Ewa Małgorzata Skorek Idzie sobie mały wąż. Idzie i tak syczy wciąż. s//s, s//s* Idzie sobie tenże wąż W stronę lasu, sycząc wciąż. s//s, s//s* Syczy, syczy wężyk mały. W syku jego urok cały. s//s, s//s* Nikt nie syczy pięknie tak, Ani krowa, ani szpak. s//s, s//s* Nie potrafi tak ropucha, Nawet ta brzęcząca mucha. s//s, s//s* Twe syczenie, wężu mój, Też podziwia pszczółek rój. s//s, s//s* W miejscach oznaczonych gwiazdką (*) dzieci powtarzają za rodzicem., naśladują syk węża – jak najdłużej na jednym wydechu dwukrotnie wypowiadają z jednakowym natężeniem głosu głoskę s, robiąc jedną pauzę (//), w czasie której na chwilę wstrzymują oddech.

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 01.06-05.06.2020

*GNIOTEK

*„Wzory” – zabawa sensoryczna, doskonalenie koordynacji wzrokowo-ruchowej.

Dziecko otrzymuje tacę z kaszą manną, na stoliku leżą wzory do odwzorowania, np. linia pozioma, pionowa, ukośna, dwie linie poziome, pionowe, ukośne, krzyżyk, V, O, U, T, A, C. Dziecko wskazującym palcem rysuje wzór, wymieniają się wzorami, zadają sobie zadania do odwzorowania według własnych pomysłów. Dodatkowo dziecko może rysować wzory pędzelkiem ( rodzic zwraca uwagę na prawidłowy chwyt).

*,,Moje obowiązki”

*„Zburzymy wieżę” – zabawa ruchowa z elementem rzutu do celu i konstruowania.

Rodzic i dziecko wciela się w postaci: budowniczych i rzucających ( w zabawie mogą wziąć udział inni członkowie rodziny. Budowniczy budują wieżę z kartonów (pudełka po butach). Oczekujący na rzucanie kibicują, wyklaskując: Pudełko pod, pudełko nad, będzie wieża na sto dwa. Na sygnał Start rzucający celują w wieżę woreczkami. Konstruktorzy zbierają woreczki i następuje zamiana ról.

*Przeanalizuj z rodzicem karty, wytnij elementy, które pasują do twoich obowiązków i stwórz własny harmonogram

*Gąski, gąski do domu – zabawa inscenizowana, czerpanie radości ze wspólnej zabawy, umiejętne regulowanie tonu głosu. Rodzic wyjaśnia, że w zabawie występuje: mama-gąska, wilk i dzieci(członkowie rodziny) -gąski. Mama-gąska staje po jednej stronie sali, po drugiej stoją dzieci-gąski, wilk staje z boku na wysokości środka pomiędzy mamą i gąskami.

Mama nawołuje dzieci: – Gąski, gąski do domu! (mama-gąska nawołuje) – Boimy się! (głośno odpowiadają dzieci-gąski) – Czego? (mama-gąska nawołuje) – Wilka złego. (cicho odpowiadają dzieci-gąski) – A gdzie on jest? (mama-gąska nawołuje) – Za górami, za lasami. (cicho odpowiadają dzieci-gąski) – Co robi? (mama-gąska nawołuje) – Zęby ostrzy pazurami. (cicho odpowiadają dzieci-gąski) – Gąski, gąski do domu! (mama-gąska nawołuje) Gdy dzieci-gąski przebiegają do mamy, wilk wyłapuje jedno z nich. Następuje zamiana ról, złapana gąska wraca do gąsek. Rodzic ze skakanek, taśmy lub sznurków tworzy na dywanie labirynt (np. krętą ścieżkę), dziecko otrzymuje latarkę. Dziecko z latarką, siedząc na dywanie, oświetla drogę gąsce. Gdy wszystkie gąski przejdą, następuje zamiana ról. Brzydkie zwierzę – praca malarska inspirowana wierszem D. Wawiłow. N. recytuje wiersz. Brzydkie zwierzę autor – Danuta Wawiłow Jak mi ciocia albo wujek Piękne farby podaruje, Namaluję na papierze Takie brzydkie, brzydkie zwierzę… To jest pomysł do niczego! Lepiej maluj coś ładnego! Nie chcesz?… Czemu?… Nie rozumiem… Bo ładnego ja nie umiem! Pytania: Jakie zwierzę namaluje bohater wiersza?; Jak może wyglądać brzydkie zwierzę?; Co może myśleć o sobie brzydkie zwierzę?. Po rozmowie rodzic z dzieckiem wspólnie maluje brzydkie zwierzątko. Potrzebne materiały: farby, pędzle i woda w kubkach, taśmą przytwierdzona jest kartka formatu A2 (może to być szary papier) do stolika.

*„Obrazy malowane wodą” –

zabawa kreatywna przeznaczona do przeprowadzenia na ogrodzie. Dziecko otrzymuje duży pędzel i kubeczek z wodą. Rodzic prosi dziecko, aby namalowało wodne obrazy w ogrodzie (ściana budynku, parkan, chodniki). Rodzic tłumaczy, jak się zachowuje woda na płaszczyznach pionowych, a jak na poziomych, zwraca uwagę na parowanie wody w miejscach nasłonecznionych. Zachęca do tworzenia wspólnych, dużych obrazów. Utrwala wodne obrazy aparatem fotograficznym

*Gdybym Agata Widzowska-Pasiak Gdybym była żyrafą, śpiewałabym za szafą.Gdybym była kotkiem, bób zmieniłabym w szprotki. Gdybym była lwicą, warczałabym za donicą. Gdybym była barankiem, dzwoniłabym pod gankiem. Gdybym była kangurem, w kieszeni miałabym dziurę. Gdybym była słoniem, trąbiłabym na balkonie. A gdybym była sobą, byłabym fajną osobą! N. pyta: Kto jest bohaterem wiersza?; Kto mówi „gdybym”?; Jakie postaci mógłby naśladować bohater i co wtedy by robił?

*Skacząca piłka – utrwalanie nawyku mówienia na wydechu, kształtowanie słuchu mownego, usprawnianie czubka języka, utrwalanie prawidłowej wymowy głosek l, a. Skacząca piłka Ewa Małgorzata Skorek Mała Ala piłkę ma. (dzieci naśladują skaczącą piłkę, powtarzając za N. zgłoskę „la”) Piłka skacze: La, la, la, La, la, la. Ala Ani piłkę da. Piłka skoczy: La, la, la, La, la, la. Ładnie fika piłka ta. Piłka tańczy: La, la, la, La, la, la. Piłkę łapie mała Ala. Piłka skacze: La, la, la, la, La, la, la, la. Czy ktoś wdzięku więcej ma Od tej piłki: La, la, la? La, la, la.

*Rozumienie pojęcia krótki długi. Rodzic prosi dziecko, aby wskazał balony z długimi i krótkimi sznurkami. Dziecko koloruje swoje balony i przelicza te z krótkimi sznurkami i długimi, oraz wszystkie balony.

*• Gdybym – zabawy parateatralne na podstawie wiersza A. Widzowskiej-Pasiak. Gdybym Agata Widzowska-Pasiak Gdybym była żyrafą, śpiewałabym za szafą.Gdybym była kotkiem, bób zmieniłabym w szprotki. Gdybym była lwicą, warczałabym za donicą. Gdybym była barankiem, dzwoniłabym pod gankiem. Gdybym była kangurem, w kieszeni miałabym dziurę. Gdybym była słoniem, trąbiłabym na balkonie. A gdybym była sobą, byłabym fajną osobą! pytania: Kto jest bohaterem wiersza?; Kto mówi „gdybym”?; Jakie postaci mógłby naśladować bohater i co wtedy by robił?. Rodzic – kładzie przed sobą ilustracje przedstawiające: psa, konia, lwa, rybę, krowę, kota, węża (obrazkami do dołu). Dziecko losuje obrazek i, nie pokazując go, naśladuje wylosowane zwierzę według własnego pomysłu. Rodzic – kładzie przed sobą ilustracje przedstawiające: mycie włosów, zębów, śpiewanie, taniec, rysowanie, bieganie, zamiatanie. Dziecko losuje obrazek i, nie pokazując go, prezentuje wybraną czynność ruchem, rodzice odgadują

*Pokoloruj tyle zabawek ile jest kropeczek na kostce.

*Połącz w pary takie same zabawki.

*Poznaj swoje prawa. Porozmawiaj o nich ze swoimi rodzicami.

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 25-29.5.2020

Temat tygodnia: zwierzęta duże i małe

*Praca plastyczna: ,, Kolorowa papuga”

1.klej 2. farby 3. papier kolorowy 4. nożyczki 5. talerzyki jednorazowe Talerzyki przecinamy na pół, malujemy farbami, odkładamy do wyschnięcia. Następnie łączymy elementy tak by powstała papuga. Na koniec doklejamy ogon z pasków kolorowego papieru i oczka.

 

*Na obrazku poniżej jest przedstawiony ryś. Opisz obrazek. Czy ryś jest podobny do innych znanych Ci zwierząt? Jeśli tak, to do jakich?

*

*

*

*Poznaj wszystkie zwierzęta, które należą do wielkiej rodziny kotów.

*Portret kota Beata Kamińska Rysowanie kota,

Dla chętnego… To nic trudnego! Głowa okrągła jak słońce, Dwa uszka sterczące, Oczy najpiękniejsze w świecie. Wąsiska dłuugie, najdłuższe przecież, Jeszcze tylko trójkątny nosek, Słodka mordeczka… I już mam portret koteczka! Dzieci otrzymują kartki, kredki i próbują samodzielnie narysować portret kotka. Kolorują według własnych pomysłów.

*Gimnastyka poranna lub popoludniowa:

1.Baczność – zabawa orientacyjno – porządkowa. Dziecko podskakuje z nogi na nogę w rytmie bębenka. Kiedy bębenek milknie, przechodzi do siadu skrzyżnego, pozostaje w bezruchu prze kilka sekund. Na hasło „baczność”, zrywa się z miejsca i staje na baczność. 2.Maluchy i starszaki – ćwiczenie dużych grup mięśniowych. Na hasło „maluchy”, dziecko porusza się lekko na ugiętych kolanach z wyprostowanym tułowiem. Na hasło „starszaki” maszeruje swobodnie unosząc wysoko kolana. 3.Chrabąszcz – zabawa z elementem czworakowania. Dziecko spaceruje na czworakach w dowolnych kierunkach. Na hasło „chrabąszcze” przechodzi do leżenia na plecach i w powietrzu przebiera nogami i rękami. 4.Ćwiczenie równoważne. Marsz w dowolnych kierunkach. Na hasło „stop”, przenosi ręce na bok, stają na jednej nodze i pozostaje w bezruchu przez kilka sekund. 5.Zabawa z elementem skoku. Z kulki zrobionej z gazety rodzic formuje „kałużę”. Dziecko podskakuje w różnych kierunkach. Na hasło „hop” zatrzymuje się „przed kałużą” i wskakuje do niej. 6.Zabawa bieżna. Dziecko tworzy koło. W rytmie melodii biegnie na palcach. Na hasło „w tył zwrot”, obraca się i biegnie w przeciwną stronę.7. Marsz uspokajający.

*1.Policz śpiące koty. 2.Pokaż , który jest największy, a który najmniejszych?

*,,Co z tego wyrośnie?”-zasadzenie w ziemi fasolki,ziemniaka,pietruszki,cebuli,pestek owoców cytrusowych.Można rowniez przygotować wodne uprawy cebuli,fasoli,pestki awokado,wówczas będzie możliwość obserwowania wszystkich części rośliny. Uwaga:w przypadku pestki awokado trzeba uzbroić się w cierpliwość.

*

 

*znajdź różnice

*połącz w pary

*który lisek jest największy?

*Wytnij i ułóż rytmy

*Połącz zwierzęta i ich cienie

*Zobacz ile zwierząt mieszka w lesie. Które z nich znasz?

*odgłosy lasu

Posłuchaj jakie odgłosy słychać w lesie. 1. Czy poznajesz te dźwięki?? 2. Do kogo mogą należeć?

*Stwórz liska z papierowego talerzyka. Potrzebujesz papierowy talerzyk Farbkę pomarańczową Nożyczki, klej Czarny marker Przecinamy talerzyk na pół i malujemy go na pomarańczowo Z pozostałej połowy wycinamy trójkąt i 4 małe prostokąty oraz kształt ogonka. Wszystko przyklejamy według wzoru.

*Doprowadź zwierzęta po śladzie.

*Przyjrzyj się ilustracji. Oto ślady jakie pozostawiają zwierzęta leśne. A Ty jakie ślady zostawiasz? Żeby się przekonać pomaluj spód stopy farbą a następnie odbij ją na kartce papieru.

*Posłuchaj ciekawostek o zwierzętach leśnych

*

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 18-22.5.2020

TEMAT TYGODNIA:Święto mamy i taty

*Czas na piknik!- zabawa rozwijająca twórcze myślenie.

Rodzic wprowadza dziecko w temat i mówi, że wspólnie wybiorą się na wyjątkowy piknik.Będzie się on różnił od zwykłego tym,że zamiast typowych rzeczy, jak kanapki,koc,ciasteczka, znajdą się na nim wyjątkowe przedmioty.Zadaniem rodzica jest ukrycie kilku piknikowych przedmiotów,a zadaniem dziecka ich odnalezienie i wyjaśnienie, dlaczego warto zabrać je na piknik np.Ja zabiorę na nasz piknik hula hop,żebyśmy mogli urządzić zawody w toczeniu koła.

*Kilka przykładów jak obowiązki zamienić w zabawę :

ODKURZANIE Na początek przygotujcie kilka paprochów do zjedzenia przez odkurzacz. Bo on się właśnie zamienił w słonia lub smoka. Mogą to być skrawki papieru, łupinki od orzechów, co tam macie pod ręką. Zawsze coś jest. Następnie samą rurą od odkurzacza, zjadajcie pojedyncze śmieci. Jeśli zaczniecie odkurzać z opowieścią o smoku znajdującym brudy, to dziecko z pewnością tak będzie postrzegało tę czynność, a niejako przykry obowiązek. Zwłaszcza mniejsze dziecko. Dawaj też do poodkurzania mniejszą powierzchnie. Przy mniejszym przydzielonym areale, z pewnością oszaleje z radości i zrobi to dokładnie. Może zgodzisz się na przyklejenie papierowych oczu do odkurzacza? To jeszcze bardziej pozwoli wczuć się w rolę i wyobrazić sobie, że odkurzacz to jakiś stwór.

RĘCZNIKI W RULONY Naleśnikowe ręczniki czas zwijać lub składać (zależy od techniki w waszym domu). I warto to pokazać dziecku. Bo czynność nie jest trudna, za to bardzo zajmująca. Weź pod uwagę, że dziecko będzie potrzebowało do tego przestrzeni na podłodze. Pokaż kilka razy jak to zrobić i niech zwija. Przydziel kilka ręczników, ale nie wszystkie zebrane z domu. Żeby dziecko widziało efekty i mogło być dumne zanim się zmęczy i znudzi tą czynnością.

SKARPETY Żadna filozofia, trzeba znaleźć parę. Na początku tratujcie to jako zabawę w poszukiwania par. Potem może dojść wyścig z czasem, czyli np. znalezienie zielonej skarpety i zwinięcie w kulkę w mniej niż 30 sekund. To zawsze urozmaica. Nie dawaj dziecku do znalezienia jednej z dziesięciu czarnych skarpetek, które zawsze, ale to zawsze gubią swoje pary. Daj raczej bardziej charakterystyczne, z konkretnym wzorem lub kolorem. Ich zwijanie w kulkę to też niezła zabawa (i przy okazji ćwiczenie dłoni). Każdy ma jakąś tam swoją technikę. Pokaż dziecku, jak ty to robisz i trzymaj kciuki, żeby zapamiętało. Ale nawet jeśli przedszkolak ma trudności ze zwinięciem skarpet po twojej myśli, to przecież tak naprawdę wszystko jedno jak to zrobi, jeśli są do pary. Nawet jak zwinie po swojemu, to będzie dumny, że się udało.

PRZEBIERANIE POŚCIELI To dzieci bardzo lubią. Najpierw zrzucanie brudnej pościeli z łóżka, potem zdejmowanie poszewek. Dziecko ćwiczy odpinanie zamków lub guzików. A potem największa frajda – wydobywanie kołdry z poszewki. Poduszka i jaśki przy tym to pikuś. Przedszkolak spokojnie może sam rozbierać swoją pościel. Ubieracie już wspólnie. Dorosły kołdrę, ale dziecko poduszkę i jaśki.

*Stwórz razem z rodzicami specjalne drzewo Waszej rodziny.

To drzewo ma specjalną nazwę DRZEWO GENEALOGICZNE. Odpowiedz kto w tej rodzinie jest babcią i dziadkiem i dla kogo. Kim są dziadkowie dla Twoich rodziców? Kim jest wujek, ciocia dla Twojego taty bądź mamy?

*”Co dzień” – zabawa dźwiękonaśladowcza, wiesz dla mamy! Co dzień od samego rana, dla Ciebie mamusiu kochana, bije moje serce – puk, puk, puk, tupią moje nóżki – tup, tup, tup, klaszczą moje rączki – klap, klap, klap, Wysyłam buziaka – cmok – A Ty go złap!

*Praca plastyczna Potrzebujemy papier kolorowy, nożyczki,klej. Składamy i nacinamy zieloną kartkę papieru. Następnie wycinamy kwiatki i naklejamy na nacięty papier. Gotowe

*Wiosenne kwiaty – usprawnianie percepcji wzrokowej, ćwiczenie małej motoryki poprzez manipulacje. układanie ilustracji wiosennych kwiatów: np. przebiśniegu, krokusa, tulipana, narcyza. Każda ilustracja jest podzielona na części. Dzieci składają ilustracje i podają nazwy kwiatów, utrwalają wcześniej zdobytą wiedzę na temat ich wyglądu, miejsc występowania.

*Poznaj kwiaty – podaj nazwy kwiatów oraz opisz ich wygląd.

*Praca plastyczna: Mój kwiat – potrzebne materiały: słomki, kolorowe kartki, klej, taśma, nożyczki, brokat i inne ozdoby. Poproś rodzica o narysowanie dowolnego kwiatu (może mieć 5 listków) i go wytnij, ozdób go według własnego uznania a następnie za pomocą taśmy przymocuj do niego łodygę – słomkę ( zamiast słomki, można wykorzystać zwinięty zielony kawałek papieru w rurkę

*Jajo – usprawnianie narządów mowy, ćwiczenia pionizujące język. Rodzic recytuje wiersz. Jajo Agnieszka Frączek Lala Jula jajo lula. Lula jajo lala Jula. Delikatnie jajem buja, bo w tym jaju sobie lula Smok Alojzy, kawał zbója. Jak się zbudzi, zacznie hulać. Dziecko otrzymuje woreczek – to jego jajo. Dzieci kołyszą woreczkiem na boki „lu-li, lu-li, lu-li”, śpiewają piosenkę-kołysankę „la-la-la-la”, nasłuchują, czy smok Alojzy śpi. Dziecko podrzuca woreczek i łapie go oburącz. Kładzie woreczek przed sobą, wałkuje go dłońmi i nucą „lu-li, lu-li, lu-li”, trzymają woreczek przed sobą, przesuwają, pocierają dłonie o woreczek – śpiewa piosenkę-kołysankę „la-la-la-la”.

*Poproś swoje dziecko by nazwało członków waszej rodziny.

*”Moja mama” poproś dziecko by narysowało portret mamy i przykleiło pod obrazkiem sylaby wyrazu MAMA według wzoru.

*Posłuchaj wierszyka i spróbuj pokazywać razem z ciocią Adą

*WYLICZANKA

*Rozmowa na temat swoich rodziców:

1. Jak mają na imię Twoi rodzice? 2. Dzieci opowiadają za co lubią swoich rodziców? 3. Jak spędzają z Nimi czas?

*Kwiat z dłoni: przeliczanie w zakresie 1- 5

Dzieci siadają do stolików na tacach mają przygotowane dłonie wycięte z papieru. Papierowe kwiaty,listki ,kokardki i kleje. Dzieci przeliczają swoje palce u jednej i u drugiej dłoni. Następnie przeliczają palce na papierowej dłoni. Naklejają dłonie na kartą i na każdego palca naklejają kwiat. Rodzic pyta dziecko z ilu kwiatów masz bukiet?? Dzieci ozdabiają kwiaty listkami i kokardką.

 

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 11-15.5.2020

Temat tygodnia: Wrażenia i uczucia

*Spójrz na obrazki. Ułóż je w prawidłowej kolejności. Jak myślisz co chłopiec czuł gdy latawiec zawisł na drzewie? A co mógł poczuć chłopiec gdy strażak zdjął go z drzewa?

*Kiedy się smucicie co myślicie? Co wtedy robicie? Pamietajcie, że smutek to nic złego!

* „Pociesz przyjaciela” – zabawa dramowa. Dziecko ma zadanie okazać wsparcie i pocieszyć smutnego rodzica, który wcielił się w rolę dziecka – np. dziecko biegło, przewróciło się, stłukło kolano i płacze; dziecko bawiło się różnymi zabawkami i gdzieś zgubiło swojego ulubionego misia

– „Przytulę cię” – nauka wierszyka i zabawy w pocieszanie. Siedzi smutna / -y […] pośrodku koła. Chcemy, żeby jej / jego buzia znów była wesoła. – Co się stało […], powiedz szybko mi. Jestem twoim przyjacielem, więc pomogę ci. Smutne dziecko podaje powód smutku ( może go wymyślić) i dalej powtarza wierszyk: Przytulę cię mocno, nie jesteś sam, w kłopocie przyjaciel pomoże ci i humor wróci już.

*Wesoła piosenka – wspólne śpiewanie i taniec

Tańczymy labada, labada, labada. Tańczymy labada, labada, małego walczyka. Tańczą go harcerze, harcerze, harcerze. Tańczą go harcerze i małe zuchy też. Dziecko wraz z rodzicem trzymają się za dłonie i śpiewają piosenkę. Rodzic pyta: Za dłonie się trzymaliśmy? dziecko odpowiadają: Tak. Rodzic: To teraz głowy – dziecko kładzie dłoń na głowie rodzica a rodzic na dziecka Rodzic.: Dłonie były, głowy były, to teraz… (ramiona, brzuchy, kolana). Po zabawie dzieci dzielą się swoimi uczuciami, jak się teraz czują – Rock and roll – taniec na poprawę humoru. Poznanie sposobów radzenia sobie ze smutkiem. Rodzic zaprasza dziecko do tańca, dzieci tańczą swobodnie, samodzielnie lub z rodzicem, rodzeństwem. Po tańcu rodzic prosi, aby dziecko podzieliło się swoimi uczuciami, jak się teraz czują.

*- Zabawy plasteliną – usprawnianie małej motoryki poprzez wyklejanie plasteliną kształtów. Na kartce białej A4 rodzic zapisuje dowolny szlaczek, cyferkę bądź literkę. Zadaniem dzieci jest wyklejenie jej, np.

*Drzewko szczęścia

Wykonaj swoje własne drzewko szczęścia, ustaw je w widocznym miejscu.

Przygotuj: kartkę z bloku technicznego A4, farby, klej, nożyczki, kolorowy papier, dziurkacze. 1. Kartkę z bloku technicznego pomaluj na brązowo. Odrysuj na niej dłoń i przedramię. 2. Wytnij szablon, pozostawiając na dole pasek szerokości ok 5 cm. 3. Po obu stronach paska zrób nacięcia (według wzoru). Po złożeniu powstanie pień drzewa z gałęziami. 4. Na gałęziach (palcach) przyklej listki wycięte z kolorowego papieru. Listki mogą mieć różne kształty. Do ozdobienia drzewka szczęścia możesz użyć także naturalnych materiałów, np. liści, nasion, płatków kwiatów.

*Jak może wyglądać strach? – praca plastyczna, ćwiczenia oddechowe 1. Na kartce zrób plamę z wody i farby. 2. Plamę rozdmuchuj na wszystkie strony za pomocą słomki. 3. Gdy uznasz że obrazek jest już gotowy, wytnij z kartki dwa kółka i namaluj na nich oczy. 4. Przyklej oczy. Czy tak może wyglądać strach? Czy takiego stracha można się przestraszyć?

*Jak myślisz jakie uczucia towarzyszą danym postaciom? Czy znasz je? Czy wiesz jak mogą mieć na imię? Co Tobie sprawia smutek/Kiedy Ty jesteś smutny? Co Tobie sprawia radość/ Kiedy Ty jesteś radosny?

*Obejrzyj krótkie filmiki, które przedstawiają takie uczucia jak radość i smutek.
• Czym się one różnią?
• Czym się charakteryzują?
• Jakie zachowanie towarzyszy każdej emocji?
• Co robisz, gdy jesteś smutny?
• Co robisz, gdy odczuwasz radość?
https://www.youtube.com/watch?v=Z7s8HRd4PF0

– smutek
https://www.youtube.com/watch?v=3kBvXNbPgOY

– radość
* „Popatrz w lusterko” – ćwiczenie mięśni grzbietu. Dziecko leży na brzuchu, ręce ma wyciągnięte do przodu, trzymają krążek oburącz. Na hasło: Przejrzyj się w lusterku unosi ręce i przegląda się w krążku jak w lusterku. Ręce nie mogą dotykać podłoża, dziecko nie może się podpierać na łokciach.
* „Balonik” – ćwiczenie oddechowe, wydłużanie fazy wydechowej. Dziecko wdycha powietrze nosem, trzymają dłonie przy ustach i naśladuje nadmuchiwanie balonika – robią długi wydech. Następnie naśladuje spuszczanie powietrza z balonika: robi wdech nosem, potem długi wydech, podczas którego wprawia wargi w drgania.
*„Chusteczka – maseczka” – ćwiczenie oddechowe, wydłużanie fazy wydechowej. Dziecko ma chusteczkę higieniczną. Trzymając chusteczkę za jej górne rogi, zasłania nią twarz, robi wdech nosem, a potem długi wydech ustami tak, aby chusteczka odsłoniła twarz dziecka.
*Praca plastyczna
Potrzebne materiały: farby, pędzelek, kartka A4 papieru, flamaster, dowolne dekoracje (najlepiej plastikowe oczka)
Zadanie: Wybierz dwa kolory farb, jeden taki, który kojarzy Ci się z radością, a drugi ze smutkiem. Pierwszą farbą pomaluj dłoń i odciśnij ją na kartce, dorysuj uśmiech i przyklej ozdoby, to samo zrób z drugą farbą, tylko narysuj smutną minkę. Możesz dorysować nóżki i rączki.

*Co się wydarzyło w Pluszątkowie– doskonalenie umiejętności słuchania i rozumienia tekstu opowiadania autor – Maria Rosińska
W Pluszątkowie różnie bywa. Raz jest smutno, a raz wesoło. Czasem panuje zgoda, a czasem wybuchają kłótnie. Pewnego razu przeżyły pluszątka bardzo dziwny dzień. Miały już wtedy pobudowane swoje domki i właśnie się w nich urządzały. Tylko Mucha, która nie mogła się jakoś zdecydować, gdzie sobie postawić domek, fruwała niespokojnie nad Pluszątkowem, napełniając całą osadę dokuczliwym bzykaniem. Wyszła przed domek Myszka. A Mucha, która w tej chwili przelatywała nad jej domkiem, sfrunęła błyskawicznie w dół i ugryzła Myszkę w nosek.
– Ojej! – pisnęła Myszka i umilkła, bo właśnie stanął przed nią Kot.
– Zabrakło mi kretoniku na firaneczki do kuchni, a ty masz tyle różnokolorowych szmatek. Czy mogłabyś dać mi którąś? – zapytał.
– Nie mam żadnych szmatek! – rozzłościła się Myszka. A rozzłościła się dlatego, że ją Mucha ugryzła w nosek. Wraca Kot do domu, a tu już przed progiem czeka Pies.
– Przybijałem właśnie półkę – mówi – i zabrakło mi gwoździ. Zdaje się, że ty masz ich jeszcze sporo. Czy mógłbyś mi dać chociaż dwa?
– Nie mam już gwoździ – burknął Kot i wszedł do domku. A burknął, bo był zły, że mu Myszka nie dała kretoniku. Wraca Pies do domu, a tu już przed domem czeka Prosiaczek.
– Piec w mojej kuchni dymi – pokwikuje płaczliwie – gdybyś mi dał trochę gliny, może bym sobie jakoś poradził.
– Nie mam gliny – warknął pies. A warknął tak, bo był zły, że mu Kot nie dał gwoździ. Wraca Prosiaczek do siebie, a tu przed progiem czeka Miś.
– Zabrakło mi siana do wypchania poduszki – mówi. – Czy nie została ci przypadkiem zbyteczna garstka?
– Ani źdźbło nie zostało! – fuknął prosiaczek. A fuknął tak, bo był zły, że mu Pies nie dał gliny. Wrócił Miś do siebie, usiadł z ponurą miną na progu. A księżyc, wycięty ze srebrnego pluszu i zawieszony nad Pluszątkowem na błękitnej nitce, odwrócił się teraz bokiem i wyglądał jak bardzo cienki rogalik. Minęło pół godziny, a potem godzina i Myszkę przestał boleć nosek. I zaraz sobie zaśpiewała piosenkę: – Tralala-tralala- tralala!
Była to bardzo ładna piosenka i jak się ją śpiewało, nie można było się już złościć. Spojrzała Myszka na stół. A tam leżały kolorowe kretoniki. „O! Ten zielony w białe groszki będzie w sam raz dla Kotka – pomyślała – zaraz mu go zaniosę. Na pewno się ucieszy.”
– Patrz, co znalazłam jeszcze wśród swoich szmatek – uśmiechnęła się. – Ten wzór nadaje się do okien w twojej kuchence. Chcesz, to zaraz spróbujemy, jak to będzie wyglądało? – i raz dwa zrobiła Kotkowi firaneczki. Myszka poszła do domu. Siedzi Kot w kuchni, patrzy na okno, na firanki. A właśnie obok okna wisiała półeczka.
„Ach, prawda – przypomniał sobie – przecież Pies nie może przybić półki, bo nie ma gwoździ. Dlaczego mu ich nie dałem? Mnie już są niepotrzebne”. I prędko zaniósł Psu całą paczkę gwoździ.
– Przynoszę wszystkie – powiedział – wybierz sobie, jakie ci są potrzebne, i weź parę na zapas. W gospodarstwie zawsze się przydadzą. Przybił Pies półkę nad kuchnią, ustawił na niej garnki i talerze.
„Ach! – przypomniał sobie. – Przecież u Prosiaczka piec dymi! Może biedak nawet obiadu nie mógł ugotować? A ja mu nie dałem gliny. Ładny ze mnie sąsiad!” I zaraz pobiegł do Prosiaczka z dużą bryłą gliny.
– Pokaż no ten piec! – zawołał od progu. – Aha, aha… – mówił, oglądając dokładnie. – Już widzę, co tu trzeba zrobić. Zaraz ci pomogę, to będzie prędzej. Przestał piec dymić i Prosiaczek ugotował kolację. No, teraz jeść i spać. I nagle przypomniał sobie Misia. Przecież Misiowi zabrakło siana do poduszki!
– Ach! – krzyknął Prosiaczek. – Wart jestem, żeby mi natrzeć uszu! Zostawił kolację na stole. Pobiegł do komórki, chwycił wiązkę siana i popędził, aż się za nim kurzyło.
– Misiu! – mówi już w progu ze skruchą. – Misiu, nie gniewaj się! Nie wiem, co mi się stało, że ci tego siana nie dałem. Ufff! – tak się zasapałem… Ale to nic. Zaraz pomogę ci wypchać poduszkę! A gdy pachnąca sianem poducha leżała na tapczanie, Prosiaczek powiedział jeszcze:
– Nie gniewasz się już na mnie, Misiu?
– Ależ skąd! – zapewnił Miś, ściskając serdecznie Prosiaczka. I zaraz zrobiło się wesoło w całym Pluszątkowie. A księżyc wycięty ze srebrnego pluszu i zawieszony nad Pluszątkowem na błękitnej nitce, zwrócił się znowu przodem do Pluszątkowa i wyglądał teraz jak okrągła, pyzata bułeczka.
Pytania: Kto mieszkał w Pluszątkowie?; Co robiły pluszaki w swoim miasteczku?; Jaka przygoda spotkała Myszkę?; Czego potrzebował Kot, Pies, Prosiaczek, Miś?; Kogo zwierzęta poprosiły o pomoc?; Jaka atmosfera panowała w Pluszątkowie?; Kiedy się zmieniła?; Komu pomogła Myszka, komu pomógł Kot, Pies, Prosiaczek?; Z jakiego powodu księżyc obrócił się znowu do Pluszątkowa?.
Zabawa w prawda fałsz:
• Miasteczko Myszki, Kota, Psa, Prosiaczka i Misia nazywa się Pluszątkowo.
• W Pluszątkowie głośno bzyczała pszczoła.
• Mucha ugryzła Myszkę w nos.
• Kotek potrzebował młotka.
• Miś nie miał siana do poduszki.
• Prosiaczek miał zepsuty piec.
• Kot chciał mieć firanki.
*„Co czuję ja, co czują inni” – rozpoznawanie i podawanie nazw emocji, kształtowanie umiejętności dostrzegania emocji u innych osób. Podawanie różnych sytuacji, dziecko odpowiada co czuło w danej chwili np. bal w przedszkolu, zabawa w parku, dziecko chore leżące w łóżku, dziecko jeżdżące na rowerze, dziecko z zepsutą zabawką, dziecko w trakcie posiłku, dziecko z rodzicami. Przedszkolaki oglądają ilustracje i zastanawiają się, jakie uczucia towarzyszą dzieciom na ilustracjach, jakie były powody tych emocji

*Wysłuchaj piosenki. O czym śpiewają dzieci?

*Stwórzmy swój zegar emocji, który możemy umieścić w swoim pokoju i co rano zaznaczać swoje emocje i wieczorem. Po kilku dniach zaobserwujmy czy codziennie były takie same emocje, a może się zmieniały ? Które emocje były najczęściej? Które emocje lubimy?

Materiały: talerzyk papierowy blok marker klej nożyczki pinezka korek szablony kółek

Rysujemy i wycinamy 6 kółeczek i z pomocą rodziców rysujemy: radość, złość, strach, zdziwienie, miłość, szczęście. Następnie każde kółeczko umieszczamy na talerzyku niczym ba zegarze. Wycinamy wskazówkę, która przyczepiamy pinezka do korka, jak wskazówka na zegarze.

*„Wesołe i smutne chwile” – rozwijanie umiejętności rozumienia własnych uczuć. Rozmowa z dziećmi z o sytuacjach, które wzbudzają skrajnie różne emocje: radość i smutek złość i inne. Dziecko dzieli się swoimi doświadczeniami. Dokończcie zdania: Jestem smutny (-a), gdy… Jestem wesoły (-a), gdy…. Boję się, gdy… Jestem zły (-a) gdy…

*WYKONAJ POLECENIA

*Rozwiązywanie zagadek o emocjach,

Jaka to emocja? Powiedźcie dzieci – mówią o nim, że ma wielkie oczy.

Usta jak podkówka odwrócona , gdy się w nasze serce wkrada ( smutek)

Wszystkie ząbki usta odkrywają, a …… .paraliżuje całe ciało

Często łezka w oku zakręcona to naszymi myślami włada…..

Sam przypadków tych nie zliczę kiedy wściekam się i krzyczę

*Eksperyment meduza w butelce

Do plastikowej butelki nalewamy wody. Barwimy ją dodając kawałek bibuły, barwnik spożywczy lub wkładając do wody na kilka sekund niebieski pisak. Następny krok to wykonanie meduzy. Nalewamy do woreczka niewielką ilość wody, związujemy nitką a pozostałą część woreczka tniemy na wąskie paski. Gotową meduzę wystarczy teraz włożyć do butelki i cieszyć się jej realistycznym widokiem. Ona pływa !

*Kładziemy przed dzieckiem kilka korków, na których narysowane są różne emocje, zadaniem dziecka jest nazwać każdą z nich i wybrać ten korek, który najbardziej pasuję do obecnego nastroju???

Do wykonana zadania potrzebne będą nam korki i flamaster, możesz sam narysować różne emocje lub poprosić o pomoc rodzica.

*Weź klocki i niczym jak z darów stwórz buzię przedstawiającą jakieś emocje, np. Radość, smutek

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 4-8.5.2020

TEMAT TYGODNIA: W KRAINIE MUZYKI

*Zestaw ćwiczeń ruchowych: 1.Lekki rozkrok, krzyzowanie wyciagnietych przed siebie rąk, następnie wymach i łączenie rąk za plecami. 2.Kręcenie kółek głową w lewo/prawo. 3.Unoszenie prawego kolana do lewego łokcia i zmiana stron. 4.Unoszenie kolan. 5.Leżenie przodem, ręce wyciągnięte przed siebie, jednoczesne unoszenie rąk i nóg. 6.Rowerek w parach (złączone stopy).

*Barwienie kwiatów-eksperyment

Do naszego doświadczenia potrzebujemy kilka białych kwiatów ( im mniejsze tym efekt szybszy i bardziej efektowny)szklanek z wodą i barwników. Najlepsze są intensywne barwniki spożywcze, ale podobne efekty uzyskamy z barwnikami do jajek lub z wodą zabarwioną bibułą. Ja zastosowałam wode z bibuła czerwoną i niebieską.Kwiaty nabierają intensywnej barwy już następnego dnia. Narcyzy po około dobie. Taki eksperyment posłużył jako ciekawa lekcja, że wszystko co spożywamy pijemy, lub jemy wpływa na nasz organizmy. Małe kwiatuszki wytrzymały kilka dni w zabarwionej wodzie, natomiast narcyz bardzo szybko stal sie zwiędnięty. Kwiaty ewidentnie nie znosiły najlepiej zbyt dużej ilości barwnika. Samo barwienie kwiatów jest efektowne i sprawia dzieciom dużo radości, ale jest też doskonałą edukacją na temat zdrowego odżywiania.

*Zamknij oczy ,a następnie posłuchaj skąd dobiegają te dźwięki??

*Zamknij oczy i spróbuj usłyszeć dźwięki w domu? Czy jest zupełnie cicho? A może słyszysz dźwięk zegara? Odgłos deszczu bądź jak lodówka pracuje? Co ciekawego usłyszysz?

*Rozłóż kilka różnych przedmiotów, które posiadasz w domu, uderz w nich ręką lub drewnianą łyżką i porównaj co wydaję dźwięk cichy, a co głośny??? Może z tych przedmiotów stworzysz swoją własną melodię???

*MATEMATYKA-Z pomocą rodziców

*Łączenie kolorów, świetna zabawa dla dzieci – do wykonania pracy potrzebujemy: wytłaczankę po jajkach, patyczki po lodach, farby i nożyczki

*Wesoła gama (Dominika Niemiec)

Gdy wesoły czas zabawy, niech rozbrzmiewa: do, re, mi. Wtedy wiem, że jest ci dobrze, wtedy wiem, że fajnie ci. Jeśli ci wesoło teraz, zanuć ze mną: fa, sol, la. Jeśli radość cię rozpiera, śpiewaj głośno tak jak ja. Niech radosne płyną dźwięki. W szybkim rytmie: si i do. Czy odnajdziesz z gamy dźwięki? W tym wierszyku wszystkie są. Rozmowa na podstawie treści utworu. pytania: Czy wiecie, jaki był to instrument?; O jakich dźwiękach była mowa w wierszyku?; Co powstaje z zaśpiewania tych dźwięków w odpowiedniej kolejności?; Co czujemy, gdy możemy się bawić?; Jak można wyrazić swoją radość? – „Gramy na dzwonkach” – muzykowanie. Na początku dzieci grają dowolnie, uwalniając swoją ekspresję muzyczną. Następnie każde dziecko ma zagrać mu i zaśpiewać swoją własną wesołą melodię.

*„Walc kwiatów” – rozwijanie kreatywności ruchowej w trakcie zabawy muzycznej. Dziecko trzyma w dłoni chusteczki, tańczy według własnego pomysłu do muzyki Mariage d’amour Paula Senneville’a.

*Obejrzyj nagranie. Zobacz jak znaną Ci piosenkę z „Krainy Lodu” gra orkiestra symfoniczna. Zaobserwuj pracę dyrygenta i muzyków.

*Słuchanie opowiadania „W krainie muzyki”.

Dawno, dawno temu, a może całkiem niedawno, daleko stąd, a może całkiem blisko w dużym domu, a może całkiem malutkim mieszkała dziewczynka i chłopiec. Ona miała na imię Małgosia, a on Jaś. Dzieci mieszkały w zaczarowanej krainie – tak im przynajmniej się wydawało. W krainie tej wszędzie rozbrzmiewały dźwięki muzyki, po niebie tańczyły kolorowe nutki, a wszystkie domy były zamykane i otwierane przy pomocy wiolinowych kluczy. Dorośli w tej krainie całymi dniami grali na instrumentach i śpiewali, a dzieci całymi dniami słuchały muzyki i tańczyły. Wszyscy byli bardzo szczęśliwi.

Pytania do tekstu: • Dlaczego wszystkim mieszkańcom wydawało się, że mieszkają w „zaczarowanej krainie”? • Jak możemy nazwać tą krainę? • Czy chcielibyście mieszkać w tej krainie i dlaczego?

*Zadanie: ,, ciekawe instrumenty”

Rozkładamy przed dzieckiem kilka przedmiotów np. Klucze Sztućce Folia aluminiowa Butelka z wodą Kartka papieru Zadaniem dziecka jest zapoznać się jakie dźwięki wydają poszczególne przedmioty. Następnie umieszczamy wszystkie przedmioty do pudełka i zakrywamy je. Dziecko wkłada rączkę do środka wybiera pojedyncze przedmioty i próbuje odgadnąć do którego należy poszczególny dźwięk

*Słuchanie opowiadania o instrumentach.

Idąc do przedszkola spotkałam listonosza który wręczył mi kopertę i powiedział że jest to list dla dzieci z naszego przedszkola. Nauczyciel otwiera list i czyta: Drodzy koledzy mieliśmy kiedyś w naszym przedszkolu magiczne instrumenty: talerze, tamburyn, dzwonki chromatyczne, kastaniety, marakasy, trójkąt, drewienka. Bardzo lubiliśmy na nich grać. Sprawiało nam to wiele radości. Lecz niestety nie dbaliśmy o nie uderzaliśmy w nie bardzo mocno, chcąc uzyskać jak najgłośniejsze dźwięki. Okazało się że nasze instrumenty nie czuły się z nami dobrze, taka gra była dla nich bolesna. Pewnego wieczora gdy nikogo nie było w przedszkolu instrumenty namówiły się wspólnie że przestaną dla nas grać za to że tak źle je traktujemy. Bardzo byliśmy smutni kiedy pani wyjęła z szafy instrumenty byśmy mogli na nich zagrać lecz okazało się że nie możemy wydobyć z nich żadnej muzyki. Zaczęliśmy się zastanawiać co zrobić by instrumenty grały? I wtedy nasza koleżanka Dominika zaczęła delikatnie uderzać w trójkąt z którego wydostały się piękne dźwięki, okazało się że nasze instrumenty lubiły, gdy grano na nich delikatnie, lekko. Wydawały wtedy prześliczne, czyste dźwięki. Od tej pory gramy muzykę tak jak należy i dzięki temu staliśmy się małymi prawdziwymi muzykami. Życzymy Wam tego samego. Pozdrawiamy serdecznie koledzy z przedszkola.

Rozmowa na temat opowiadania. Co dzieci napisały w liście?

*Prosty sorter – liczymy nutki.

*GIMNASTYKA

Kto się boi smoka? – ilustrowanie ruchem treści piosenki. Kto się boi smoka, (lornetka z dłoni, rozglądamy się) może lis, a może foka? (wskazujemy na prawą i lewą stronę) Kto się boi smoka (lornetka z dłoni, rozglądamy się) i uciekać chce? (bieg w miejscu) Kto się boi smoka, (lornetka z dłoni, rozglądamy się) może lis, a może foka? (wskazujemy na prawą i lewą stronę) Kto się boi smoka? (lornetka z dłoni, rozglądamy się) Bo ja nie. (wskazujemy na siebie, zaprzeczamy głową) Gdyby chciał księżniczkę pożreć na śniadanie, to za karę potem lodów nie dostanie. Kto się boi smoka… Jeśli będzie dzieci straszył na spacerze, to mu nie pozwolę jeździć na rowerze. Kto się boi smoka… Wychowanie smoka to niełatwa sprawa. Kto dokona tego, ten dostanie brawa. Kto się boi smoka… Pytania: Jaki jest smok? Z jakiego powodu można bać się smoka? Gdzie mieszkają smoki? Gdzie można je spotkać? Jak zachowuje się smok z piosenki? Co trzeba zrobić ze smokiem, aby nikt się go nie bał?

*Posłuchajcie krótkiej opowieści o instrumentach

Były sobie kiedyś instrumenty: dzwonki, trójkąt, tamburyn, grzechotka, drewienka, bębenek. W przedszkolu często na nich grano. Ale dzieci uderzały w nie bardzo mocno, chcąc uzyskać jak najgłośniejsze dźwięki. Instrumenty nie czuły się dobrze, taka gra była dla nich bolesna. Lubiły, gdy grano na nich delikatnie, lekko. Wydawały wtedy prześliczne, czyste dźwięki. Ich ulubioną melodią była „Ulica dźwięków”.

Krótka rozmowa na temat sposobu posługiwania się instrumentami.

*nazwijcie z rodzicami poszczególne instrumenty

*policzcie instrumenty

*WYKONAJ POLECENIA

*Przyjrzyj się ilustracji i razem z rodzicami nazwijcie poszczególne instrumenty

*Policz instrumenty

*POSŁUCHAJCIE CIOCI ADY

Zrób swój własny instrument – marakasy

*Stwórz swoją gitare.

Potrzebujesz pudełko po chusteczkach higienicznych, gumki recepturki oraz tekturę, opcjonalnie papier kolorowy lub Flamastry do przyzdobienia gitary.

*DŹWIĘKOWE MEMORY

*Dzielimy na sylaby – nazwij instrumenty na ilustracjach i podziel ich nazwy na sylaby! Możesz wyklaskiwać sylaby lub np. wystukiwać nogą. Powodzenia! 🙂

*gimnastyka na dzisiaj zestawy ćwiczeń:

1.lekki rozkrok, ręce wyprostowane w lokciach, wymachy do przodu/tyłu. 2.Ruchy glowa do przodu/tyłu. 3.Rozkrok, ręce wzdłuż ciała, skłony boczne z jednoczesnym dotykaniem kolana. 4.Pajacyki w parach (złączone dlonie). 5.Klek podparty, naprzemienne unoszenie ręki i nogi. 6.Leżenie tyłem, unoszenie wyprostowanych nog, ruchy poziome/pionowe (nozyce).

*Zaznacz, które przedmioty wydają dźwięki

*Zbuduj 1 z wybranych instrumentów,będzie Ci potrzebny do kolejnej zabawy. Możesz też wykorzystać grzechotke niemowlęca lub dzwonek rowerowy.

1.Bęben z pałeczkami Dużą puszkę po ciastkach ozdabiamy np. oklejamy tkaniną. Za pomocą ostrego szpikulca lub wiertarki wykonujemy dwie dziurki a następnie przewlekamy przez nie sznurek. Na kredki wkręcamy korki po winie i ozdabiamy taśmą.

2.Grzechotka Tekturową rolkę zaklejamy taśmą z jednej strony. Następnie nasypujemy nasiona (np. groszek, ryż, kaszę) i zaklejamy z drugiej strony. Całość ozdabiamy.

3.Tamburyn z recyklingu W plastikowej pokrywce wycinamy otwór dzięki któremu dziecku będzie wygodnie trzymać tamburyno. Na brzegach pokrywki robimy niewielkie otwory, które posłużą do mocowania dzwoneczków. Z drucika kreatywnego odcinamy 5 około 3 cm odcinków. Przez otwory zrobione w brzegach pokrywki przewlekamy druciki, nawlekamy na nie kolejne dzwoneczek a następnie zaginamy. Wszystkie końce drucików kreatywnych zaginamy pod brzeg pokrywki. Tamburyno jest gotowe! Możemy je jeszcze ozdobić umieszczając z jednej strony piankowe naklejki.

*Podróż na ulicę dźwięków” – zabawa muzyczna

dziecko ma swoj instrument muzyczny( np.tamburyn, bebenek, grzechotke, dzwonek) rodzic opowiada dziecku co spotkało instrumenty podczas spaceru, zadaniem dziecka jest zagranie na instrumencie gdy usłyszy jego nazwę. Bajka o ulicy dźwięków Były sobie kiedyś dzwonki, grzechotki, bębenki i tamburyna. Instrumenty te mieszkały w sklepie muzycznym na swoich półeczkach. Pewnego dnia wybrały się na spacer w poszukiwaniu ulicy dźwięków. Nie wiedziały gdzie ta ulica się znajduje, ale były tak ciekawe jak tam jest, że postanowiły jej poszukać. Aby było im przyjemniej maszerować, wyruszyły wszystkie razem: dzwonki, grzechotki, bębenki i tamburyna. Instrumenty szły jedno za drugim. Najpierw zaczęły grać dzwonki, następnie grzechotki, później bębenki, a na końcu tamburyna. Po długim marszu były już tak zmęczone, że dzwonki, grzechotki, bębenki i tamburyna grały bardzo cichutko. Dzwonki, grzechotki, bębenki i tamburyna wydając te cichutkie dźwięki zaczęły rozumieć, gdzie jest ta ulica dźwięków – dokładnie tam, gdzie stoją. Dzwonki, grzechotki, bębenki i tamburyna spoglądały na siebie i wspólnie stworzyły cudowną melodię. Po chwili wyruszyły w drogę powrotną, ponieważ odnalazły już ulice dźwięków. Po długim marszu pierwsze pożegnały się dzwonki. Zaraz po nich pożegnały się grzechotki, następnie bębenki, a tamburyna były już tak zmęczone, że szybciutko pobiegły do swojego ulubionego miejsca, do sklep muzycznego. Teraz, dookoła jest tak cicho jak makiem zasiał, a na ulicy dźwięków już nic nie słychać.

 

 

 

 

* IBD REVIEW ALL EPISODES 9

1.Review the Birthday items…….cake,invitation,balloons,candle,present, birthday hat.

How many candles can you see??…etc.

Lets play a game…

https://wordwall.net/pl/resource/1570202/birthday-memory

https://wordwall.net/pl/resource/497937/birthday-party

Counting

https://wordwall.net/pl/resource/73250/maths/counting-10-flip-game

 

  1. Review the clothes.. dress,skirt, trousers,t-shirt, shorts,hat, shoes, socks,

Zagraj w gre z rodzicami/rodzeństwem lub samemu ,wyjmij rzeczy z szafy mamy lub taty I poćwiczcie zalóż PUT ON / zdejmij TAKE OFF.

Pomoże wam w tym gra…

Can you remember the animals?? Dog,cow,rabbit,donkey,cat

What is the cow wearing??

What is the sheep wearing?

What is the horse wearing?

What are the goats wearing?

Let’s play a game….

Farm animals

https://wordwall.net/pl/resource/1910171/animals

 

3.Let’s colour the animals.

Pig,rooster,sheep,cat,  donkey, cow rabbit

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 27-30.04.2020

TEMAT TYGODNIA: POLSKA MÓJ DOM

*LABIRYNT

*NAUKA NA PAMIĘĆ-DLA CHĘTNYCH

– Kto ty jesteś? – Polak mały. – Jaki znak twój? – Orzeł biały. – Gdzie ty mieszkasz? – Między swemi. – W jakim kraju? – W polskiej ziemi. – Czem ta ziemia? – Mą ojczyzną. – Czem zdobyta? – Krwią i blizną. – Czy ją kochasz? – Kocham szczerze. – A w co wierzysz? – W Polskę wierzę.

*origami: orzeł z kolek z białego papieru:

1.kartka czerwonego papieru na godło Koła z białego papieru: 3 x Ø ok. 7,5 cm (E) [wszystkie złożyć na pół – skrzydła i tułów] 17 x Ø ok. 3,7 cm (A) [3 złożyć na pół – głowa i łapy, 2 złożyć w dzióbek – szyja i dolna część tułowia, 12 złożyć ok. 4 mm za średnicą] 3 x Ø ok. 2,5 cm (C) [ 2 złożyć na pół, 1 złożyć w dzióbek – ogon] Koła z żółtego papieru 6 x Ø ok. 2 cm [złożyć wszystkie na pół – korona, dziób i szpony] klej do papieru nożyczki

*JĘZYK ANGIELSKI

1.What do girls/boys like to play with?What do you like to play with??

Le’s play a game…

https://wordwall.net/pl/resource/615265/toys

2.Is Sam boy or a girl? Is Nora boy or a girl? Are you boy or a girl?

2a.Zaprojektuj stroje dla Sama I dla Nory.

2b.Pokoloruj rysunek.

3.Caterpillar……. caterpillar becomes a butterfly!!

Zobacz jakie interesujace jest życie motyla,poznaj bohaterke gosienicę!

https://www.bing.com/videos/search?q=life+circle+butterfly&&view=detail&mid=18BA8DF3464E3C111DA018BA8DF3464E3C111DA0&&FORM=VDRVRV

Let’s make a caterpillar!

*Puławy dawniej i dziś: Które z tych miejsc poznajesz? w którym miejscu byłeś? jak myślisz, które z tych miejsc są zabytkami (nawiązanie, co to zabytek)

*Zadanie ,,Droga do domu” Wyznaczamy na dywanie linie, która jest drogą. Zadaniem dziecka jest przejść w taki sposób, aby z niej nie spadło. Na końcu drogi znajduję się nasz dom.

*ĆWICZENIA MOTORYKI MAŁEJ

*KODOWANIE

*POLICZ, ZADANIA MATEMATYCZNE

*ZNAJDŹ WŁAŚCIWY CIEŃ

*”Kolorowe miasteczko”

Nad kolorową rzeczką Jest kolorowe miasteczko. Domy są w nim zielone, A dachy ciemnoczerwone. Koty – niebieskie, Pomarańczowe są pieski, A gęsi, barwne jak pawie, Pływają po kolorowym stawie. A gdzie jest takie miasteczko? Nad kolorową rzeczką.

Pytania do wiersza: Gdzie znajdowało się miasteczko? Jakie kolory miały domy i ich dachy? Jakie były tam.zwierzeta? Jakiego koloru były koty i psy? Odpowiedź, jak wyglądałoby Twoje wymarzone miasteczko

*OBEJRZYJ FILMIK

*Na górze mapy odnajdź kolor niebieski. Tym kolorem zaznaczone jest MORZE BAŁTYCKIE . Na dole są góry.  Najwyższe góry to TATRY . Odnajdź na mapie SYRENKE Z TARCZĄ. Ten symbol oznacza Warszawę. To jest najważniejsze miasto w Polsce, ponieważ to jest stolica Polski

 

*Doprowadź dzieci do ich domów. Rysuj domy po śladzie

*Przyjrzyj się ilustracji. Odpowiedź co z każdym z mieszkań tego wielkiego domu się dzieje.

*Zapoznaj się z ilustracjami. Tak wyglądają dzieci z różnych zakątków świata i ich domy. Czym różnią się te domy od Twojego domku?

*Doprowadź dzieci mieszkające w różnych krajach do ich domów

*Dom (fragment) Anna Bernat

Zwierzęta kochają i łąkę i las, a ryby swą rzekę jak nikt. Ptaki tu drzewa mają, by wracać do gniazd, a kwiaty w ogrodzie swój świat […] Na ziemi jest wiele i wiosek, i miast. Jak wiele, któż zliczy je, kto? Jedno miejsce jest nasze, by przeżyć swój czas, o miejscu tym mówi się DOM. Na ziemi, to każdy z nas wie, jest miejsce, gdzie dobrze mu jest!

Rozmowa na temat wiersza. Dzieci opowiadają, gdzie mogą być domy zwierząt. Wypowiadają się także na temat swoich domów.

 

*JĘZYK ANGIELSKI

Didi the dragon

 

  1. Play…..What do girls like to play with?

What do boys like to play with?… train,ball,god,cat toy, wand

What do you like to play with?…czy sie lubisz bawić…narysuj swoja ulubioną  zabawkę.

Let’s play a game…

https://wordwall.net/pl/resource/672275/angielski/toys-klasa-1

I like to play with lego and my dog Spikey.

2.Castle …who lives in the castle? The queen and the king live and the castle.

Kto jeszcze mieszka w zamku??

Zobacz prawdziwy zamek …Windsor Castle in UK.

https://www.youtube.com/watch?v=fUDDsZ2I_gk

 

 

3.Let’s make a crown…to be the queen or the king.

 

*Dom z klocków” – konstruowanie domów z klocków. Rozmowa z dzieckiem na temat miejsca, w którym mieszka. Dziecko podają skojarzenia ze słowem dom. Następnie dziecko siada na dywanie i układa dom z klocków.

*Zagadki czyj to dom?

1. Nosi go na grzbiecie, nigdy się z nim nie rozstaję, kiedy deszczyk popada schronienie mu daję. ( Ślimak) 2. Mieszka tam krówka mieszka tam świnka i cała z gospodarstwa zwierząt rodzinka. ( Obórka) 3. Budujemy je w zimie, jest bardzo wytrzymałe,a w szczególności przez dzieci z Grenlandii zamieszkiwane ? (Iglo) 4. Mieszkasz w Nim Ty mieszka Twój tata to najważniejsza dla Ciebie budowla świata?

*Natalia Łasocha „Co słychać w domu?”( wiersz ilustrowany ruchem i odglosami)

W niewielkim domu mieszka rodzinka, (dzieci robią z rąk daszek nad glowa) A razem z nią stara, poczciwa pianka (kucaja i wydaja odgłos szczekania) Jest jeszcze kotek, który wiadomo, gdy prosi o mleczko, miauczy znajomo. (naśladują miauczenie). W domu jest głośno, to nic dziwnego, z każdego kąta słychać coś innego. (nadstawiaja jedno, a następnie drugie ucho). Mama tak wola codziennie rano: ,,Wstawać już śpiochy, owsianke podano!”. (powtarzają całą frazę bardzo glosno). A jak w fotelu siądzie wygodnie, to pstryka palcami, nucac melodie. (nuca z rodzicem znaną melodie). Tata natomiast jest z tego znany, że młotkiem uderza w rury i ściany. (uderzają rytmiczne dłonią zaciśnięta w pięść o druga dłoń, mówiąc stuk). W domu harcuje bliźniaków para. Chłopczyk-Karolek i dziewczynka Klara. Tupia i klaszcza, grają na brzuchach, (tupia, klaszcza i klepia dłońmi brzuch) aż wszystko wokół dudni i stuka. (obracają się wokół własnej osi, wypowiadając sylabe „du”,”du”,”du”). A kiedy w nocy cisza zapada, (zatrzymuja się i przystawiaja palec do ust) To szara myszka po serek się skrada. (chodzą na palcach, mówiąc bardzo cicho pi,pi,pi). Pytania do wierszyka: Kto mieszka w domu?Jak mają na imię dzieci?Co mówi mama codziennie rano?Jakie dźwięki można usłyszeć w domu?Kto, twoim zdaniem, robi najwięcej hałasu?A kto najmniej?Kiedy robi się zupełnie cicho?

*Z jakich figur geometrycznych zbudowane są domy? Nazwij te figury i ich kolory.

*Dom z rolki po papierze

1.rolka po papierze lub ręczniku papierowym 2.papier kolorowy 3.klej 4.farby 5.kawałek tektury falistej 6.flamaster Kolorujemy farbami rolke i tekture.Na papierze kolorowym rysujemy flamastrem kształt drzwi i okien, wycinamy je.Wyciete elementy przyklejamy do rolki.Na górę montujemy dach ze zgietej tektury.

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 20-24.04.2020

TEMAT TYGODNIA: W ŚWIECIE KSIĄŻEK

*BAJKOWA GRA PLANSZOWA PRZYGOTOWANA PRZE CIOCIE OLĘ I CIOCIE KASIĘ 🙂

*”Huśtamy książkę”– połóż się na plecach kładąc książkę na klatce piersiowej. Podczas wdechu książka wyraźnie unosi się do góry, podczas wydechu opada (dziecko wciąga i wypuszcza powietrze nosem przy zamkniętych ustach)

*„Książki”- ćwiczenia logopedyczne

Zamienimy na chwilkę, nasze buzie w książki. Ciekawi jesteście jak? Zobaczcie: – „otwieranie i zamykanie książki” – otwiera i zamyka szeroko usta – „przekładnie kartek w książce”- przesuwa czubek języka z jednego kącika ust do drugiego.

*Znajdź 7 różnic

*Z JAKICH BAJEK POCHODZĄ PONIŻSZE POSTACIE?

*EKSPERYMENT: ,, Pływająca łódka”

Potrzebujemy:korki, miske z wodą, spód od butelki.

Zadaniem dziecka jest puszczanie łódki na wodzie i umieszczenie w niej wszystkich nakrętek.
Utrudnienie:
Ułóż z tych nakrętek wieże w łódce 🙂

 

*język angielski

Didi the dragon  Episode 9

https://we.tl/t-jXRIztYUv7

What is it???It’s a dress,shorts,skirt,t shirt,trousers

Zaprojektuj stroje dla dziewczynki (a girl) I dla chłopca (a boy)?

https://wordwall.net/pl/resource/659964/angielski/clothes

2.Pokoloruj je..i przypomnij sobie kolory w języku angielskim.

https://wordwall.net/pl/resource/932053/angielski/colours

 

Ready..steady..go ……z mamą ,tatą lub cała rodziną ..let’s jump,spin,hop,run,dance,twirl 

https://wordwall.net/pl/resource/1158517/angielski/angielski-actions

twirl

https://www.youtube.com/watch?v=VuTPj8nmOPA&list=PLTfWzQLhjMOdYz4wZmuFABPodhLVZIV3w&index=5

Dance

https://www.youtube.com/watch?v=PUTnzzO2Odg

*Moje książki-Iwona Salach

Moje książki kolorowe stoją równo na poleczce. Myje ręce i oglądam kartkę po karteczce. Czasem książki czyta mama, bo ja nie potrafię sama. Z książek wiele się dowiecie o szerokim pięknym świecie. O roślinach, o zwierzętach, o dalekich krajach też. Wszystko w książce jest zamknięte, a więc ja do ręki bierz. Pytania do wiersza: O czym dzisiaj będziemy mówić? Dlaczego dobrze jest mieć książeczki w domu i czytać je codziennie?Co trzeba najpierw zrobić, zanim weźmiemy do ręki książkę?Jaka jest twoja ulubiona książka i za co ja lubisz?Rodzic zwraca dziecku uwagę na prawidłowe obchodzenie się z książkami: Nie wolno poplamić książki ani zaginać rogów; Należy delikatnie odwracać kartki, by ich nie podrzeć oraz odkładać książki na swoje miejsce.

*BAJKOWA GIMNASTYKA 🙂

Znasz bajkę o Tomciu Paluchu, który uciekał przed olbrzymem w siedmiomilowych butach. Załóż buty taty, a rodzice niech stworzą dla Ciebie w domu tor przeszkód, przez który będziesz przechodził niczym Tomcio Paluch uciekający przed olbrzymem w zaczarowanych butach.

*W każdym rzędzie znajdź 1 różnice

*PIOSENKA O KSIĄŻECZCE

*DAR FROEBLA-ZBUDUJ Z KLOCKÓW, KTÓRE MASZ W DOMU PONIŻSZĄ BUDOWLĘ

*NARYSUJ SZLACZKI

*WYSŁUCHAJ BAJECZKI CZYTANEJ PRZEZ CIOCIE ADĘ:)

*Moje książki

Moje książki kolorowe stoją równo na półeczce. Myję ręce i oglądam kartkę po karteczce. Czasem książki czyta mama, bo ja nie potrafię sama. Z książek wiele się dowiecie o szerokim pięknym świecie. O roślinach, o zwierzętach, o dalekich krajach też. Wszystko w książce jest zamknięte, a więc ją do ręki bierz.

Odpowiedz na pytania: Dlaczego dobrze jest mieć książeczki w domu i czytać je codziennie? Co trzeba najpierw zrobić, zanim weźmiemy do ręki książkę?. Jak należy prawidłowo obchodzić się z książkami?

*Czy znasz tę bajkę? -Odgadywanie tytułów bajek na podstawie obrazków związanych z ich treścią.

Razem z rodzicami spróbujcie odgadnąć bajkową zagadkę i dopasujcie do niej daną postać.

1.Bardzo lubi słodki miód, Zawsze czuje w brzuszku głód. Znają z książek go dzieciaki, Najsławniejszym jest Misiakiem!

2. Bardzo ładna z niej dziewczynka, Uśmiechnięta u niej minka. Gdy dla babci leki niesie To spotyka wilka w lesie. Czy już wszystkie dzieciaki Wiedzą kto to taki?

3. Chłopczyk i dziewczynka zabłądzili nocą. Patrzą okienka wśród lasu migocą. -Domek z piernika! – Wejdźmy do środka! Ach, czy nic złego dzieci nie spotka?

4. Jaka to dziewczynka Ma roboty wiele, A na pięknym balu Gubi pantofelek?

*Eksperyment: Banka w bance

1,5-2 szklanki wody, 1 łyżeczka cukru, 2 łyżeczki płynu do mycia naczyń,

słomka

Wszystkie składniki łączymy i mieszamy.Następnie cześć mikstury za pomocą łyżeczki rozcieramy na stole.W tym miejscu dmuchamy słomka.Maczamy ponownie słomkę w miksturze i próbujemy zrobić bańkę w bance.

*KTÓRY OBRAZEK NIE PASUJE DO POZOSTAŁYCH? DLACZEGO?

*Zaznacz wszystkie książki, które znajdują się na krześle

*„Smutna książeczka”

– jak myślisz, co się dzieje z książką gdy zaczynamy po niej rysować i ją niszczyć? Posłuchaj wiersza, zastanów się jak można dbać o książki by długo nam służyły.

*„Zakładka do książki” – przeczytaj wiersz. Czym jest zakładka do książki? Spróbuj zrobić swoją zakładkę! Oto kilka przykładów

*MAŁA CZY DUŻA?

Do tej zabawy będziecie potrzebować kilku książek w różnych rozmiarach. Zadaniem dzieci jest ich układanie od największej do najmniejszej i odwrotnie lub od najcieńszej do najgrubszej.

*Spróbuj stworzyć 3 domki dla 3 świnek z bajki.

Jeden z papieru, zamiast słomy, drugi z wykałaczek, niczym dom z drewna, no i trzeci z klocków, zakładając że jest z cegieł. A teraz wyobraź sobie że jesteś złym wilkiem i próbujesz zdmuchnąć domki. Który Ci się udało?

*Z KSIĄŻKĄ NA GŁOWIE

Ćwiczenie na równowagę i koncentrację. Jest to nic innego jak spacer z książką na głowie. Połóż sobie książkę na głowie i starając się aby nie spadła, spaceruj po pokoju.

*ZAŚPIEWAJ Z NAMI

*Zagadki

Kopciuszkowi z bajki bardzo było żal, że nie może jechać z siostrami na… (bal) .

Ma czerwony płaszczyk, czerwoną czapeczkę, tańczyć z groźnym wilkiem boi się troszeczkę. (Czerwony Kapturek)

Zjedli Babie Jadze chatkę z piernika, znacie tę dziewczynkę i tego chłopczyka? (Jaś i Małgosia)

Buty nosi, choć to nie człowiek. Co to za zwierzak, kto mi odpowie? (Kot w butach).

*KTÓRE ZACHOWANIE DZIECI JEST PRAWIDŁOWE, DLACZEGO?

*OD DRZEWA DO PAPIERU

*Przepis na papier czerpany (do wykonania z rodzicami)
potrzebne będą (konieczne) :
– papier ksero lub rolka białego papieru toaletowego
– wysoka miska
– mikser
– firanka o małych oczkach lub siatka
– drewniana ramka, wielkość zależy od tego, jaki format papieru chcemy uzyskać
– gwoździki (pinezki), młotek
– tkaniny bądź stare gazety
Do ozdoby papieru możemy użyć m.in. (opcjonalne) :
– suszone płatki kwiatów
– kawę rozpuszczalną
– torebki herbaty
– przyprawy (np. cynamon)
– olejki zapachowe

1. Zaczynamy od porwania papieru na małe kawałki, następnie zalewamy wrzątkiem i pozostawiamy na jakiś czas do nasiąknięcia. Wlewałam wodę „na oko”, to i tak bez znaczenia, ważne żeby cały papier był zamoczony.

2. W między czasie przygotowujemy nasze „sito czerpalne” :)) Do ramki przybijamy firankę, mocno naciągając materiał. Jeżeli oczka są duże, możemy podwójnie złożyć materiał.
3. Gdy nasza masa papierowa nasiąknie, miksujemy ją. W tym momencie można dodać suszone płatki kwiatów, ale możemy też dodać je na koniec, gdy już będziemy mieli białe arkusze papieru. To zależy od tego jaki papier chcemy uzyskać.
Zmiksowana masa

4. Do zmiksowanej masy dolewamy wody, tyle aby można było swobodnie zanurzyć sito.
5. Zanurzamy sito w wodzie, tak aby drobinki papieru osadziły się na sicie. Należy pamiętać, że im grubsza będzie warstwa, tym dłużej papier będzie wysychał. Ponadto cieńszy papier jest efektowniejszy, ale trzeba dojść do wprawy. Czekamy chwilę, aż woda nieco odcieknie.

6. Przenosimy sito na rozłożone gazety/tkaniny i zdecydowanym ruchem przewracamy, masą papierową do dołu.

7. Z całej siły dociskamy, tak aby wycisnąć jak najwięcej wody.

Tak właśnie wygląda moje „sito czerpalne” 🙂

8. Delikatnie podnosimy ramkę. Poprawiamy opuszkami palców ewentualne ubytki.

9. Pozostawiamy papier do wyschnięcia, przy dużej wilgotności powietrza, może to trwać nawet kilka dni. Czytałam gdzieś, że arkusze papieru można przeprasować żelazkiem, wtedy szybciej wyschnie. Ale w moim odczuciu, papier wygląda ciekawiej (naturalniej), gdy ma lekko falowaną fakturę.

   

*Pomysł na wykorzystanie gazetek sklepowych, np. Z gazetek ze sklepu spozywczego wycinając produkty spożywcze możemy stworzyć alejkę sklepowa, lub calkiem cos nowego

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 14-17.04.2020

Tematy tygodnia: Dbamy o naszą planetę. Praca rolnika

*Names and sounds.

Powtarzaj nazwy I odgłosy zwierząt,posłuchaj jeszcze raz i odgadnij nazwy zwierząt po odgłosach z zamkniętymi oczami.

https://www.youtube.com/watch?v=93U4fvaIYCU

*SEGREGACJA ŚMIECI

Rozmowa nt. bajki • O czym była bajka? • Czy plaża była czysta? Co zanieczyszczało plażę? • Dlaczego zwierzaki postanowiły segregować śmieci? • A czy wy w domu segregujecie śmieci? Jakie rzeczy oddzielacie od śmieci zmieszanych?

*„Sprzątanie świata”

Co oznaczają te kolory – niebieski, żółty, zielony? Każdy kolor inny pojemnik oznacza Do pojemników różne śmieci się wtłacz a Niebieski – w nim znajdziecie pudełka po butach, przeczytane gazety, zapisane kartki – jest on bardzo ważny. To pojemnik na papier – zna go przedszkolak każdy. Zielony – Kolor wesoły z daleka ogłasza „Wrzucaj do mnie słoiki, wyszczerbione talerze !!!” czyli szkło w głównej mierze. Żółty – foliowe torby, pudełka po lodach, po coli butelki. Wrzuć tutaj plastik, żal po nim niewielki By las był zielony, wody nie ubyło i każdego ranka wokół było miło piątek czy niedziela, pamiętajcie dzieci prosi Matka Ziemia – SEGREGUJCIE ŚMIECI !!!

*JEŻYK

Jeżyk z piasku kinetycznego (masy solnej, cistoliny) ze starych słomek plastikowych lub z papierowych słomek

*Zrób pyszną przekąskę. Potrzebujesz owoce i mleko oraz blender. Razem z rodzicem do owoców dolej mleko i wszystko zmiksuj blenderem. Koktajl gotowy. Smacznego!!!

*”TOMCIO NA WSI”-WIERSZYK

Poszedł Tomuś na podwórko, Żeby się rozmówić z kurką. Kurka mówi: ko ko ko Zniosę ci jajeczek sto, Będzie omlet, jajecznica… Kusi Tomcia obietnica Tak wspaniałych smakołyków, Wziął więc jajka do koszyków. Wtedy spotkał dwie kaczuszki – Ale śmieszna macie nóżki! One na to: Kwa kwa kwa Kaczka krzywe nóżki ma, Ale również miękki pierze, Kiedy dużo się go zbierze To się robi zeń poduszki, Tak przydatne są kaczuszki. Nagle słychać: gul gul gul, – Jam jest Indor, ptasi król! Zamiast berła mam korale – chwali indyk się zuchwale. Ale Tomcio go nie słucha, Kolejnego widzi zucha, Bo przed budą Burek stoi – Niech się Tomcio mnie nie boi, Ja nie jestem taki zły. Na złodzieja szczerzę kły, Bo to moja jest robota, Lecz nie krzywdzę nawet kota Szczeknął burek: hau hau hau, Na to kotek mówi: miał, Ja też ważną mam robotę, Bo pilnuję mysz – niecnotę, Żeby nie zjadał plonów, Co zebrane są z zagonów. Poszedł Tomcio do chlewika: Co tam tak wesoło kwika? A to w błotku świnki trzy Pluszczą się aż ziemia drży. Mrugnął Tomcio do maciory, Po czym poszedł do obory Krówka wita go: mu mu, Spędzisz miłe chwile tu, Bo najlepsze mleko daję, Takie moje są zwyczaje. Wypił Tomek kubek mleka, Wnet go długa droga czeka, Bo zachodzi już słoneczko, A on mieszka aż za rzeczką. Spiesz się, spiesz się drogi Tomku, Byś przed nocą był już w domku.

*WIERSZYK-CZYTA CIOCIA ADA

*Nauka przez zabawę – segregacja odpadów!

Przygotujcie:
• różnego rodzaju opakowania i przedmioty wykonane z plastiku, szkła i papieru,
• trzy pudełka,
• farby lub bibuła w kolorach : żółty, zielony i niebieski.

Wykonanie:
Malujemy każde pudełko na inny kolor. Przedstawiamy krótką instrukcję, np. za pomocą wierszyka, którego możesz nauczyć dziecko:

Każdy człowiek o tym wie
Gdzie wyrzuca śmieci się!
W zielonym kontenerze
Leżą szklane talerze.
Żółty kosz z odpadkami
Po brzegi wypchany plastikowymi śmieciami.
I pamiętam o każdej dnia porze
Papierowe śmieci do niebieskiego kosza włożę!

A teraz bawcie się w segregacje odpadów, tak na niby i naprawdę 🙂

 

*Prawda – fałsz.

Powiedz, które zdanie jest prawdziwe, a które fałszywe:

1. W lesie możemy zostawić papierki, butelki, opakowania po sokach.

2. W lesie zachowujemy się głośno, aby wystraszyć zwierzęta i ptaki.

3. Nie zostawiamy w lesie papierków.

4. W lesie zachowujemy się cicho.

5. Nie łamiemy gałęzi.

6. W lesie nie zrywają liści z drzew oraz innych roślin.

7. Gdy jesteśmy nad rzeką, nie wrzucamy butelek ani papierków do wody.

8. Papierki i butelki po sokach wrzucamy do kosza na śmieci.

*Naśladowanie do wiersza pt. ,,Śmieciu precz”

Śmieciu precz (Stanisław Karaszewski)

Gdy rano słońce świeci, (pokazywanie słoneczka na niebie) wybiegają na dwór dzieci ( naśladowanie biegu) Miotły, szczotki idą w ruch, bo dokoła wielki brud. ( naśladowanie zamiatania) Śmieci precz, brudzie precz! (kręcenie głową na boki) Ład, porządek dobra rzecz! ( kręcenie głową góra-dół) Tu papierek od cukierka. Tam po soku jest butelka. Ówdzie puszka po napoju. I pudełko może twoje. (pokazywanie palcem w różne miejsca na ziemi) Żyć nie można w bałaganie. (kiwanie palcem i głową na boki) Więc się bierzmy za sprzątanie. ( naśladowanie sprzątania) Zmykaj śmieciu do śmietnika. (naśladowanie wrzucania śmieci do kosza) Bałaganie, brudzie znikaj! (podskok radości)

*Słuchanie i analiza wiersza – Jak żyć, by z przyrodą w zgodzie być (Dominika Niemiec)

Aby piękny był nasz świat, nawet gdy masz mało lat, żyj na co dzień ekologicznie, wtedy wokół będzie ślicznie. Śmieci segreguj, niech do kosza trafiają. Uwaga! Ekolodzy po swym piesku sprzątają! Zakręcaj kran, gdy woda z niego kapie. Gdy posadzisz drzewko, będziesz fajnym dzieciakiem. Latem, biegając po lesie, nie niszcz nigdy drzewek, ptaki ci się odwdzięczą za to swoim śpiewem. A wieczorem, gdy będziesz rozpalał z tatą ognisko, pamiętaj, są do tego specjalne miejsca, ot i wszystko. pytania: Czy podoba wam się nasza ziemia, nasz świat?; Jaki jest nasz świat?; Co trzeba robić, by żyć ekologicznie?; Dlaczego warto troszczyć się o przyrodę?; Jak się czujecie, gdy możecie bawić się tam, gdzie jest czysto?; Jak czulibyście się, gdyby wokół was było mnóstwo śmieci?

* „Relaks w lesie”

–połóż się na dywanie.  Zamknijcie oczy, nagranie śpiewu ptaków (bądź leśna muzyka relaksacyjna), opowiadanie dzieciom o lesie, w którym się znalazły.

(W tym samym czasie, rodzic przechadzając się wokół dziecka, rozsypuje na dywanie śmieci – papiery, pudełka kartonowe, puszki, plastikowe butelki, folie itp.)

Wyobraźcie sobie, że poszliście na spacer do lasu. Szliście przez jakiś czas, a ponieważ trochę się zmęczyliście, postanowiliście się położyć na polanie i chwilę odpocząć. Leżycie na zielonym, soczystym, miękkim mchu. Słońce przygrzewa. Jest wam bardzo przyjemnie. Wokół słychać śpiew ptaków, gdzieś z oddali dobiega pracowite stukanie dzięcioła. Jest spokojnie. Wiatr leciutko porusza gałęziami pobliskich paproci i czujecie na twarzy przyjemny powiew niosący ze sobą słodką woń kwiatów. Jeszcze chwilka i znów będziecie mogli wyruszyć w dalszą podróż i pospacerować w głąb kniei. Wasze oczy są tak ciężkie, że nie chcą się otworzyć. Przeciągacie się jak koty i powoli siadacie, wystawiając twarze do słońca. Powoli otwieracie oczy i rozglądacie się dookoła.

Co to? Czy to na pewno jest piękny las?

Pytania: jak się czuły „odpoczywając w lesie”. Kto mógł naśmiecić w lesie?; Czy zachował się właściwie?; Jak wygląda las pełen śmieci?; Co trzeba zrobić, aby las znów był piękny?.

*„Sprzątamy las” – zabawa dydaktyczna. (zebranie śmieci rozrzuconych w poprzednim ćwiczeniu). dziecko otrzymuje worek na śmieci oraz jednorazowe rękawiczki. zwracanie uwagi dzieci na odpowiednie przygotowanie do sprzątania śmieci na dworze, w trosce o własne zdrowie i bezpieczeństwo.

*Recyklingowe zwierzątka łąkowe

*Segregowanie

– co znaczy to słowo? Dlaczego warto segregować śmieci? Jak segregujemy?

*WSKAŻ NA OBRAZU NIEPRAWIDŁOWE ZACHOWANIE, WYTŁUMACZ, DLACZEGO JEST ONO ZŁE?

*Co robią dzieci? Dlaczego nie można wyrzucać śmieci? Dlaczego trzeba sprzątać ?

*Doprowadź kurę do kurczaka

*bajka o jajku

*”Kura – kurze” Agata Dziechciarczyk

Jedna kura, drugiej kurze Zakopała jajko w dziurze Kura wrzeszczy wniebogłosy Choć ma innych jajek stosy Gdzie to jedno? Ulubione! Gdzie zostało zagubione? Druga kura z boku patrzy… Nie rozumie, co to znaczy! Myśli, że to świetny kawał A to jest poważna sprawa Zapamiętaj tę bajeczkę Każdy chce się czuć bezpiecznie I co Ciebie śmieszy, bawi Innych może bardzo zranić

Pytania do wiersza Co zrobiła kura? Czy była kura zadowolona z kawału drugiej kury? Jaka jest nauka dla kury, która schowała jajko, a jaka dla nas?

*Kogo to jajko?

*WŁÓŻ TYLE JAJEK (KULEK Z BIBUŁY, KORALIKÓW ITP), ILE WSKAZUJE LICZBA

 

*Skąd na stole chleb?

Skąd, na stole, smaczny chlebek? Rolnik sieje ziarno w glebę . (Gleba to jest ziemia czarna, w której rośnie zboże z ziarna). Kiedy zboże jest dojrzałe, rolnik kosi je z zapałem, potem młóci, w swych maszynach i wywozi plon do młyna. Młynarz, w młynie, ziarno miele, białej mąki robi wiele. Z mąką trafia do piekarza, który ciasto, z niej wytwarza. Z ciasta robi: chleb, rogale…W piecu piecze je wytrwale. Jest pieczywo! ślinka leci. Więc, smacznego , drogie dzieci !

Dzieci odpowiadają na pytania: O czym jest ten wiersz ? Kto pracuje wytrwale by mógł powstać chleb? Co robi rolnik? Co wypieka piekarz?

*Opisz ilustrację

Polecenia do obrazka.

Opisz co widzisz na obrazku. Czym zajmują się ludzie? Jak myślisz gdzie znajduje się to gospodarstwo?

*”Co to jest przyroda?” D. Gellner

To drzewa i kwiaty, i liście i woda. Motyl nad łąką, biała stokrotka. Przyroda jest wokół, wszędzie ja spotkasz. Ptak rozśpiewany, gadające świerszcze. Powiedzcie, proszę, co jeszcze, co jeszcze. Szanuj przyrodę, kochaj przyrodę. Kwiatom w doniczkach nie żałuj wody. Dbaj o trawniki! Niech koło domu będzie wesoło, będzie zielono.

Co to jest przyroda? Wyjaśnienie z dzieckiem na podstawie wiersza

*Łąka

-dziecko opowiada co widzi na obrazku

*Jakie zwierzęta mieszkają na łące?

*DOPASUJ CIEŃ

*ZAPROWADŹ ŻABĘ NA LISTEK

*DARY FROEBLA

UŁÓŻ Z DOWOLNYCH KLOCKÓW

*ŁĄKA -PRACA PLASTYCZNA

Praca plastyczna – łąka: z różnych ulotek, gazetek, opakowań powycinaj obrazki, które kojarzą się z łąką (kwiatki, ptaszki, motylki i inne owady). Pomaluj kartkę na zielono i przyklej wycięte obrazki.

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 06-10.04.2020

Temat tygodnia: Wielkanoc

*Przekształcanki jajowe-twórcze rysowanie

Na kartce A4 rodzic rysuje 3 sylwetki tak jak na zdjęciu. Zadaniem dziecka jest przekształcenie sylwet w coś zupełnie nowego (np.rakieta kosmiczna, buty) poprzez dorysowywanie brakujących elementów.

*pisanka-pokoloruj według wzoru

*Praca plastyczna: Kurczak w skorupce

1.płatki kosmetyczne 2.papier kolorowy 3.kolorowa kartka papieru rysunkowego lub technicznego 4.klej 5.nożyczki 6.ruchome oczy Z płatków kosmetycznych wycinamy kształt pękniętych skorupek. Z papieru kolorowego żółtego wycinamy dwa średniej wielkości kolka oraz dwa małe pomarańczowe dzioby. Na kolorowej kartce przyklejamy po kolei skorupki, głowę, oczy i dziób. Przyozdabiamy według upodobania.

*Krótka bajka o zajączku wielkanocnym

https://www.youtube.com/watch?v=oNQGRPkky1c
*słownictwo dotyczące Świąt Wielkanocnych, karty obrazkowe z wymową.
* Linki do gier online -słownictwo dotyczące Świąt Wielkanocnych
gry przy pomocy rodziców, ponieważ trzeba przeczytać słówka.

*Symbole Wielkanocne

*policz i połącz

*Historyjka obrazkowa.

Wytnij i ułóż w odpowiedniej kolejności. Odpowiedź, co widzisz na obrazkach.

*Geometryczne zwierzątka.

*Symbole wielkanocne” – układanka.

Ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej. Dzieci otrzymują części sylwetek wybranych symboli wielkanocnych: zajączka, pisanki, kurczaczka. Zadaniem dzieci jest złożenie w całość pociętych obrazków. Dzieci podają nazwy symboli wielkanocnych przedstawionych na złożonych obrazkach i naklejają obrazki na kartki

*”Omlet”-zabawa z gestem.

Omlet bardzo zjeść bym chciał, (dzieci masują się po brzuchu) Gdybym tylko jajka miał… (przesuwają językiem dookoła warg) Potrzebuje jajek pięć, (pokazują 5 palców u reki) żeby pyszne danie zjeść. (imitują gest wkładania pożywienia do ust) Szybko więc je muszę znaleźć, (przykładają do oczu dłonie ułożone w „lornetka”) pójdzie mi to doskonale! ( wystawiają kciuki obu dłoni) Pierwsze jajo-tu się schowało. (wkładają prawa dłoń pod lewą pachę) Drugie jajo- tam się poturlało. ( wkładają lewą dłoń w ścięcie prawego łokcia) Trzecie już widzę-jest tu, na dole. (łapią się pod kolanem) A czwarte? Chyba na czole! (dotykają dłonią czoła) No a piąte? Gdzie się podziało? (wystawiają mały palec u dłoni) Ups, na głowie się rozlało. (delikatnie stukają w głowę i rozsuwają palce).

*Przyjrzyj się obrazkom i powiedz, które to symbole Świąt Wielkanocnych, a które Świąt Bożego Narodzenia????

*Kurka z wytłaczanki po jajkach

Potrzebujemy: Wytłaczankę po jajkach Nożyczki Klej Papier kolorowy Ruchome oczka, lub czarny flamaster to ich narysowania Wycinamy jeden element z wytłaczanki. Z kolorowego papieru wycinamy takie elementy jak dzióbek i grzebień kury, następnie wszystkie elementy naklejamy i rysujemy oczka.

  

 

*EKSPERYMENT-MARCELEK ZAPRASZA DO WSPÓLNEJ ZABAWY 🙂

*Zajączek ze skarpetki.

Potrzebujemy: dziecięca skarpetka, szklanka ryżu, gumki recepturki lub sznureczek, pomponik i oczka lub flamaster. 1. Napełniamy 3/4 skarpetki ryżem i zawiązujemy. 2. W połowie skarpety wypełnionej ryżem przewiązujemy sznurkiem (dość ciasno) – zając ma już tułów i głowę. 3. Niewypełnioną część skarpetki rozcinamy na pół – zając ma uszy. Można je nieco wyrównać nożyczkami. 4. Przyklejamy nosek, oczka, wąsy (jeśli tego nie mamy w domu, to malujemy flamastrem). Zajączek jest gotowy

*Zabawa ruchowa ,,Zajączek”

Potrzebujemy: Nożyczki Papier kolorowy (potrzebny do wycięcia pisanek) Piosenka Rozkładamy na dywanie sylwety pisanek między, którymi w rytm muzyki będzie poruszało się dziecko. Gdy muzyka milknie dziecko obunóż przeskakuje przez wybraną pisankę.

PROPOZYCJA PIOSENKI DO ZABAWY RUCHOWEJ

*Przed Wielkanocą-wysłuchanie wiersza i ilustrowanie go obrazkami

Pomogę mamie upiec makowca i babkę.

Na babkę, wiem to na pewno, zawsze babcia ma chrapkę.

Ale najpierw trzeba święconkę przygotować.

Może tym razem czekoladowe jajka tam schować?

Babcia jak co roku tłumaczy: „Do koszyka pisanki wędrują, zobaczysz wnusiu, na śniadanie na pewno ci posmakują”. Dziadek z tata też dzielnie pomagają, od samego rana dom cały sprzątają.

Fajnie jest być razem, szykować wszystko na święta, pomagać sobie, kochać bliskich, o wielkanocnych zwyczajach pamiętać.

rozmowa na temat wiersza:

O jakich świętach była mowa w wierszu? Kto brał udział w przygotowaniach do świąt? Co takiego działo się podczas przygotowań? Czy osoby z tej rodziny się kochają? Dlaczego tak uważasz? Czy Ty pomagasz swoim bliskim w przygotowaniach do świąt? W jaki sposób pomagasz? Jak czujesz się w święta, gdy przebywasz że swoimi bliskimi?

*Kraszanki – doświadczenie.

Zachęcamy do zrobienia własnych kraszanek z naturalnych barwników. Będziecie potrzebować ugotowane jajka i dowolne zaproponowane produkty, mogą to być: cebula, buraki, marchewki, kurkuma, szpinak, kapusta czerwona. Żeby jajka zafarbowały trzeba włożyć je do zrobionych z podanych składników wywarów. Jak myślisz na jakie kolory zafarbują jajka?

*Zabawa orientacyjno – porządkowa pt. „Zajączki się myją” – imitowanie ruchem treści zabawy.
„Zajączek się myje”
Pan zajęcze myje łapki
bo są bardzo, bardzo brudne.
Myje pyszczek, myje szyje,
bo wybiera się z wizytą.
Lecz najdłużej myje uszy
bo ma uszy bardzo dłuuuuugie.
Wodą, mydłem, mydłem woda
najpierw jedno potem drugie.

*POŁĄCZ W PARY

*KARTKA WIELKANOCNA

Przygotowana kartkę ( może być zwykła z bloku technicznego lub rysunkowego, kolorowa lub biała- w zależności od tego co mamy w domu) składamy na pół. Na jednej stronie malujemy ołówkiem kształt pisanki ( wycinamy w środku ta pisankę). Na drugiej stronie rysujemy także pisankę, tak żeby po przyłożeniu obu stron była w tym samym miejscu co wycięta pisanka. Robimy kulki z różnych kolorów bibuły i wyklejamy pisankę. Możemy nasza gotowa kartkę udekorować np. naklejkami, filcem, cekinami, czym chcemy.

*Sadzenie rzeżuchy – nasionka rzeżuchy, wydmuszka z jajka, wata, woda, flamastry Do wydmuszki wkładamy troszkę waty, nasączamy wodą i wsypujemy nasionka rzeżuchy. Gotową wydmuszkę dekorujemy flamastrami według uznania np.

*Dlaczego w ogóle robimy wiosenne, świąteczne porządki?

Odpowiedzią na to pytanie jest tradycja. Zapoznaj ją dziecko.

*zabawy ruchowe

Przygotuj koszyczki, pudełka, jajka styropianowe/plastikowe, dużą łyżkę, wstążkę, taśmę klejącą. 🙂
1. Koszykowy slalom – ustaw koszyczki/pudełka w linii prostej. Pokonaj trasę slalomem trzymając jajko w rękach. Wrzuć jajo do ostatniego koszyka i wróć po kolejne jajka. Powodzenia!

* „W wielkanocnym koszyku” – ćwiczenia w budowaniu zdań. Układamy z jednej strony obrazki przedstawiające członków rodziny (odwrócone tyłem), pośrodku układa obrazek koszyka, z drugiej strony obrazki produktów wchodzących w skład święconki (odwrócone tyłem). Następnie dziecko odkrywa po jednym obrazku z każdej strony koszyka i na podstawie tego, co przedstawia, układają zdanie, np. Mama wkłada jajka do koszyka.

*zabawa ruchowa

Wymieciemy wszystkie kurze, te na dole i na górze. (dziecko wykonuje kolisty ruch dłoni, najpierw blisko podłogi, a następnie nad głowa) Rozwiesimy cale pranie, żeby wierszyk powiał na nie. (dziecko robi skłon, jakby coś chciało podnieść z podłogi, po czym wyciąga ręce przed siebie) Wymyjemy w oknach szyby, tak dokładnie- nie na niby! (otwarta dłonią zatacza coraz większe koła w powietrzu) Ułożymy na regale książki,puzzle, auta,lale. (dz.podskakuje 4 razy w miejscu) I podłogę pościeramy, choć już sił prawie nie mamy. (dziecko porusza się po całym pokoju na czworakach) A gdy wszystko będzie lśnić, Nie będziemy robić nic (dziecko układa się na dywanie, z rękami założonymi pod głowa).

*DARY FROEBLA

Ułóż pisankę z przedmiotów, które masz w domu

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 30.03.-03.04.2020

TEMATY TYGODNIA: ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU, PRACA ROLNIKA

*TOR PRZESZKÓD

Zbuduj swój tor przeszkód

*Zabawa zgadnij co zjadły zwierzęta?

Mamy 3 lub więcej zwierząt oraz odpowiednio do nich narysowany/wycięty przykładowy pokarm. Zakrywamy pokarmy i w tym czasie chowamy jeden produkt. Gdy odkrywamy dziecko musi zgadnąć co zniknęło i kto mógł go zjeść?

*DLA CHĘTNYCH 🙂

Doprowadź ziarenka do kurki Potrzebujemy: Folia aluminiowa ( do zrobienia ziarenek) Nożyczki Słomka Kurka (technika wykonania kurki dowolna , może być z rolki po papierze toaletowym:)

Zadaniem dziecka jest dmuchać przez słomkę tak, aby nasze ziarenka dotarły do kurki.

*ZWIERZĘTA I ICH DZIECI-nazwijcie zwierzęta, które pokazują Wasze ciocie na zdjęciach

*,,Awantura na podwórku” – słuchanie wiersza W. Drabika, zabawa dźwiękonaśladowcza, rozmowa na temat wiersza

565ed9bda62010e49f4d42b12546831e

*ZNAJDŹ ZWIERZĄTKA I DOPASUJ, policz te, które mają 4 nogi-ile ich jest?

*DAR ZABAWY FROEBLA- weź klocki takie, jakie masz i zbuduj z nich wybrane zwierzątko mieszkające na podwórku 🙂

*MARCHEWKOWE POLE– praca plastyczna

Będą Ci potrzebne: pomarańczowa kartka papieru, zielona kartka papieru, nożyczki, klej, talerzyk do odrysowania kształtu, pudełko po butach z wyciętymi otworami

 

*OBEJRZYJ BAJKĘ I OPOWIEDZ, O CZYM BYŁA

*NAZWIJ KWIATY PO HISZPAŃSKU

*OBEJRZYJ BAJKĘ, OPOWIEDZ O CZYM BYŁA

*BIG AND LITTLE?

*WIERSZYK-KURNIK Z GRZĘDĄ

Na podwórzu dziś zebranie, Są panowie i są panie.

Wszyscy radzić dzisiaj będą, Czy budować kurnik z grzędą.

Kaczki kwaczą: kwa kwa kwa, Zbudujemy go raz – dwa.

Świnki kwiczą: kwi kwi kwi, Zbudujemy kurnik w mig!

Konik na to: I–ha–ha, i-ha-ha, Ja stajenkę swoją mam.

Po co więc budować coś. Czy przybędzie do nas gość?

-Nie bądź taki, gę – gę – gę – Zagęgała tłusta gęś. -Dzisiaj kury tu przybędą, musi być ten kurnik z grzędą!

Kaczki znowu: kwa kwa kwa, Zbudujemy go raz – dwa.

Świnki kwiczą: kwi kwi kwi Czy w kurniku będą drzwi?

Konik na to: I–ha-ha, i-ha-ha, Koń najwięcej siły ma.

Jeśli kury tu przybędą, Będzie kurnik z piękną grzędą.

Tak zwierzęta zbudowały. Dla kur z grzędą kurnik mały.

Kury na to: ko ko ko, Piękny dom, nie ma co! Do środeczka zapraszamy, Poczęstunek dla was mamy.

Kaczki kwaczą: kwa kwa kwa, Zjemy ziarno tak tak tak. Świnki kwiczą: kwi kwi kwi, My mieszankę zjemy w mig! Konik woła: i-ha-ha, i-ha-ha, Ja na proso chętkę mam! Gąska na to: gę gę gę, Ja na trawkę też mam chęć.

Kurki gdaczą: ko ko ko, Każdy z was to miły gość!

*PRACA NA ROLI-wysłuchajcie filmiku cioci Paulinki 🙂

 

*WIERSZ „Awantura”

Poproś rodzica, żeby przeczytał Ci wiersz, spróbujcie zgadnąć jakich wyrazów brakuje!

Oj! Wybuchła na podwórku awantura,

Bo zginęły pewnej kurze cztery ………!

Kura gdacze, Kaczka ………..,

Krowa ryczy, Świnia …….,

Owca beczy, Koza ……..,

A na płocie, przy chlewiku,

Kogut pieje: – …………..!

Gdy już każdy wrzasków miał powyżej uszu,

Ze stodoły wyszło pisklę w ……….,

Odnalazła kura pióra I umilkła ………….,

A pisklęciu się dostała niezła bura!

*EKSPERYMENT-Co ma jajko w środku? – zabawa badawcza.

Przygotuj jajko surowe i ugotowane – sprawdźcie wspólnie z rodzicem co jest w środku obu jajek.

Spróbuj odpowiedzieć na pytania:

Czym się różnią te jajka?

Jak wyglądają?

Które jajko można zjeść?

*Obejrzyj ilustracje, opowiedz co się na nich znajduje. Jakie prace wykonuje gospodarz?

*WIERSZ-NAUCZ SIĘ NA PAMIĘĆ 🙂

W gospodarstwie pracy wiele (dziecko łapie się za głowę)

w dzień powszedni i w niedzielę.

Pan gospodarz już od rana (wstaje)

przerzuca duży stóg siana. (wykonuje gest przerzucania siana widłami)

Karmi kury, owce, krowę, (wyciąga ręce przed siebie – raz jedną, raz drugą)

w wiadrach dla nich nosi wodę. (idzie, kiwając się na boki i naśladując noszenie ciężkich wiader)

Traktorem wyjeżdża w pole, (trzyma kierownicę, poruszając się przed siebie)

słomę układa w stodole (wykonuje gest układania dużych kloców)

A gdy już skończona praca, (Ociera pot z czoła)

zmęczony do domu wraca (maszeruje w miejscu, po czym siada)

*Praca plastyczna 'Marchewki’.

Potrzebne materiały: kartka papieru biała, pomarańczowa i zielona, klej, nożyczki, flamaster.

Wycinamy 5 trójkątów z pomarańczowej kartki i paseczki z zielonej. Przyklejamy trójkąty na białą kartkę. Poproś rodzica aby napisał na trójkątach cyfry od 1 do 5 i licząc razem przyklejaj odpowiednią ilość natki do trójkątów. Pochwal się swoimi marcheweczkami!

 

*WIERSZ „W POLU” Z. Dmitroc

„Rolnik rano rusza w pole Orać pługiem czarną rolę. Sieje zboże i buraki Z których później są przysmaki”

• Rozmowa na temat wiersza: -Dokąd rusza rano rolnik? -Co robi rolnik w polu? -Po co rolnik sieje zboże? -Jakie przysmaki robi się ze zboża, a jakie z buraków?

• „Prawda czy fałsz?”

-Wieś jest większa od miasta

-Zimą zbieramy z pola zboże

-Krowy jedzą cukierki i ciasto

-Traktor to maszyna do robienia naleśników

-Jabłka rosną na grządce

 

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 23-27.03.2020

TEMATY TYGODNIA: ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU, WITAJ WIOSNO

*hiacynt-praca plastyczna

Potrzebujemy: zielona bibułę, Klej, Nożyczki, Patyczek do uszu, Farbkę.

Wykonanie: Wycinamy liście i łodygę hiacynta z bibuły i je naklejamy na kartce.

Następnie moczymy patyczek kolorowej farbie i odbijamy na kartce tuż przy łodydze

 

*WIERSZYK

POPROŚ RODZICA O PRZECZYTANIE, NAŚLADUJ ODGŁOSY ZWIERZĄT:

Kiedy słonko jasno święci, na wycieczkę idą dzieci.

Idę ja, idziesz Ty, kaczki, koty,kury,psy.

Kaczka: kwa, kwa, kwa ( dzieci naśladują głosy kaczki)

Kotek:miau (dzieci naśladują głos kotka)

Kura:ko, ko, ko. (Dzieci naśladują głos kury)

A piesek hau. (dzieci naśladują głos pieska).

 

*POŁĄCZ ZWIERZĘTA Z ICH DZIEĆMI:

 

*WIOSENNE KWIATY-KROKUSY

Potrzebne będą: rolka po papierze, nożyczki, żółta i fioletowa farba, zielony papier, kartka z bloku technicznego, klej lub klej na gorąco.

Aby wykonać krokusy potrzebujemy pięć kawałków pociętej rolki – trzy z nich malujemy na żółto, a dwa na fioletowo. Żółte sklejamy ze sobą i powstaje nam kielich większego krokusa. Aby wykonać mniejszy kwiatek, należy złożyć jeden fioletowy kawałek rolki na pół, a drugi przeciąć w połowie, z tak powstałych części formujemy kielich i sklejamy razem. Kielichy kwiatów przyklejamy do kartki. Łodygi i listki wycinamy z zielonego papieru i również przyklejamy.

*ZWIERZĘTA NA WIEJSKIM PODWÓRKU

Rodzicu poproś dziecko żeby wymieniło zwierzęta mieszkające w gospodarstwie wiejskim. Możesz użyć kart z obrazkami zwierząt, dziecko wybiera, które mieszkają na wiejskim podwórku. Możesz również pokazać dziecku fotografie zwierząt.

*ZWIERZĘTA W GOSPODARSTWIE DOMOWYM.

wskaż, które z poniższych zwierząt można spotkać na podwórku

*NAZWIJ ZWIERZĘTA Z PODWÓRKA 🙂

 

 

*Wiosenne pączki. Wiersz

Posłuchaj wiersza, porozmawiaj z Rodzicami o jego treści.

„Na wierzbie nad samym rowem – srebrne kotki marcowe.

Na deszczu i na słocie srebrnieją im futra kocie.

Plucha i zawierucha.

Nie ma mamy, co wyliże brzuch do sucha.

Ale kotki marcowe nie piszczą.

Huśtają się na gałązkach.

Mruczą: -nareszcie wiosna! i sierść mają coraz srebrzystszą.

*Wykonaj pracę plastyczną „Bazie”

Przygotuj następujące materiały: Klej, gazeta, nożyczki, kartka A4 w dowolnym kolorze, brązowy flamaster/kredka/farba, wata.

WYKONANIE:Wytnij z gazety kształt dzbanka. Przyklej dzbanek do kartki. narysuj flamastrem/kredką gałązki wystające z dzbanka. uformuj z waty małe kuleczki. przyklej je do gałązek

 

 

*ZABAWA RUCHOWA

,,Pada deszcz”

Dziecko stoi na dywanie, na hasło: pada deszcz-chodzi i podnosi ręce tworząc z dłoni parasolkę, kiedy rodzic mówi: uwaga kałuża-udaje, że przeskakuje kałużę.

Na hasło: ulewa-dziecko ucieka i staje koło szafki lub kuca koło stołu, pod stołem, obok krzesła 🙂

*MYJEMY RĄCZKI-eksperyment

wykonajcie eksperyment w domu i zobaczcie, jak ważne jest mycie rączek mydłem 🙂

 

*SZLACZKI

 

*PIECZĄTKI Z ZIEMNIAKÓW

Potrzebne Ci będą:2 ziemniaki, foremki do ciastek-różne kształty, nożyk, farby, pędzelek, biała kartka papieru

wykonanie: poproś rodzica (lub próbuj sam pod okiem rodzica) przeciąć ziemniaki na pół, wciśnij foremkę- odkrój nożykiem wokół foremki, zdejmij foremkę, pomaluj kształt pędzelkiem z farbą, odbij pieczątkę

 

*Zaśpiewaj z nami- naucz się słów i melodii 🙂

 

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA- TYDZIEŃ 16-20.03.2020

TEMAT TYGODNIA: DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

*OPOWIEDZ, JAK MOŻEMY DBAĆ O NASZĄ PLANETĘ

*segregacja śmieci

*RECYCLINGOWY SMOK

Będziesz potrzebował: opakowanie na jajka, farby, kolorowy papier, klej, nożyczki

*

*Policz i wskaż właściwą liczbę

*Powiedz, gdzie znajduje się piesek: przed, w, za, obok(z prawej strony budy, z lewej strony budy), na

 

*KOLOROWY PAW

Będą Ci potrzebne: rolka po papierze, klej, kolorowy papier, nożyczki

odrysuj ręce na wybranych kartkach kolorowego papieru, wytnij dziób, oczy i łapki, przyklej do rolki 🙂

 

*ĆWICZYMY MOTORYKĘ MAŁĄ

Poproś rodzica o narysowanie linii na kartce, następnie próbuj wycinać według wzoru

*POLICZ KROPECZKI, NAZWIJ LICZBY

*POLICZ DO 10, POKAŻ NA PALCACH POSZCZEGÓLNĄ ILOŚĆ KROPEK 🙂

*LICZYMY DO 10

Potrzebne Ci będą: gąbka lub plastelina, cienkie patyczki do szaszłyków, kolorowe słomki

*

*Obejrzyj bajkę z Didi the Dragon:)

Znasz ją z zajęć z języka angielskiego z ciocią Kasią 🙂

*KOLORY- karta pracy

Poproś Rodzica o przeczytanie nazw kolorów, weź kredki i pomaluj zgodnie z nazwą koloru

wydrukuj lub przerysuj

*SZLACZKI, WYDRUKUJ LUB PRZERYSUJ I NAPISZ PO ŚLADZIE:

 

*Wysłuchaj piosenkę a następnie zaśpiewaj razem z nami 😊 Znasz ją z przedszkolnych zajęć z ciocią Natalią 😊

*Zadanie do piosenki: „Ponte Tus Zapatos”

Nazwij poniższe ubrania w j.hiszpańskim:

            el gorro

 

la chaqueta

los zapatos

la bufanda

*znajdź odpowiedni cień:

*SZLACZKI

POTRZEBNE CI BEDĄ:

kartka z bloku technicznego lub zwykłego rysunkowego

-flamaster

-drobne rzeczy jakie mamy pod ręką np. guziki, kamyki, bursztyny, koraliki, drobne płaskie klocki, pocięte słomki

Poproś Rodzica aby namalował  flamastrem, na kartce papieru,  wzory takie, jak na zdjęciu lub inne, według uznania 🙂

Następnie ułóż z przygotowanych materiałów ścieżkę,tak aby zapełnić całą linię.

*PSZCZÓŁKA

POTRZEBNE CI BĘDĄ:

-1 kartka białego koloru

-1 kartka żółtego koloru

-czarny flamaster lub kredka

-czerwony flamaster lub kredka

-kawałek wełny dowolnego koloru

-klej

-nożyczki

wykonaj PSZCZÓŁKĘ według poniższej instrukcji, poproś Rodzica o pomoc przy wycinaniu lub wycinaj sam po liniach narysowanych przez Rodzica 🙂

 

*POŁĄCZ W PARY, GDZIE MIESZKA ZWIERZĄTKO

WYDRUKUJ LUB ZRÓB TO ZADANIE NA KOMPUTERZE 🙂

*JESTEM KUCHARZEM

POTRZEBNE BĘDĄ: SZKLANKA MĄKI, PÓŁ SZKLANKI WODY, GŁĘBOKA MISKA, DOWOLNE MISECZKI, ŁYŻKI, KUBECZKI

WYKONANIE: DO GŁĘBOKIEJ MISKI WSYP MĄKĘ, WLEJ WODĘ I WYMIESZAJ WSZYSTKO RĄCZKĄ LUB ŁYŻKĄ

BAW SIĘ TAK, JAK LUBISZ- W GOTOWANIE 🙂

JEŚLI CIASTO BĘDZIE SIĘ ZA BARDZO LEPIŁO, DOSYP MĄKĘ.

Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies : Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz tę politykę. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close