5 LATKI-ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU :)

DROGIE DZIECI!

NA NASZEJ STRONIE BĘDĄ POJAWIAŁY SIĘ KARTY PRACY, ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU, ZACHĘCAMY DO WSPÓLNEJ ZABAWY. ZAPROŚ RODZICÓW I RODZEŃSTWO DO WSPÓLNEJ ZABAWY:)

PO POWROCIE DO PRZEDSZKOLA BĘDZIEMY JE OMAWIAĆ W SWOICH GRUPACH 🙂

MIŁEJ ZABAWY- WASZE CIOCIE 🙂

źródło: internet, pomysły własne nauczycielek

!Drogie Przedszkolaki będzie nam niezmiernie miło, jeśli podzielicie się z nami zdjęciami Waszych prac 🙂

Można je wysyłać w wiadomości na stronie Krainy Wiedzy na FB, Massengerem lub na maila Krainy Wiedzy 🙂

 

PRZEDSZKOLAKU STWÓRZ SWÓJ DALTOŃSKI PLAN DNIA-WIESZ, JAKIE TO WAŻNE 🙂

Kochane Dzieci!

Od poniedziałku do piątku, o godzinie 10.00 zapraszamy na wspólne zabawy z wykorzystaniem Darów Froebla 🙂

Zapraszamy do polubienia na Facebooku strony FROEBEL 🙂

 

Freblowskie poranki dla dzieci. Zapowiedź.

Odpowiadając na potrzeby rodziców, nauczycieli ale przede wszystkim dbając o dzieci – powstała niezwykła inicjatywa "Freblowskie Poranki dla Dzieci". Zachęcamy Was do wspólnego oglądania i wspólnej zabawy razem z nami. Co dzieci powinny mieć obok siebie?- dowolne klocki- wiemy, że nie macie przedszkolnych darów froebla- ale wystarczą zwykłe drewniane, czasem nawet lego:) – sznurówkę, – kartkę i kredki,- zamiast piłeczek freblowskich – kłębek wełny lub zrolowane skarpetki, zamiast walca: słoiczek lub butelka plastikowa, sześcian: pudełka po leku:) Zawsze Was uprzedzimy:) Ale nigdy nie będziemy potrzebować więcej niż dzieci same znajdą w domu:)Nauczymy się wspólnie tych komunikatów. Będzie dobrze. Cierpliwości.Widzimy się codziennie od poniedziałku do piątku – o godznie: 10:00.Każdy dzień to nowa inspiracja, nowa wiedza, nowa zabawa, nowa wyliczanka, a wszystko to w nurcie pedagogiki Froebla. Jesteśmy z Wami i dla Was…miłego odbioru.

Opublikowany przez Froebel.pl Wtorek, 17 marca 2020

 

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  22-26.06.2020

TEMAT: LATO

*Ćwiczenia poranne – Marsz z woreczkiem na głowie – ręce wyciągnięte na boki.

*„Lato, lato” – Przygotowanie kartek z kalendarza z miesiącami: CZERWIEC, STYCZEŃ, GRUDZIEŃ, WRZESIEŃ. Dziecko układa kartki zgodnie z kolejnością występowania miesięcy w roku. – W jakim miesiącu rozpoczyna się lato? Dziecko stara się wskazać odpowiednią kartkę. – Którego dnia rozpoczyna się astronomiczne lato?

*GLOBALNE CZYTANIE

 

*„Z czym kojarzy się lato?” – technika niedokończonych zdań. Lato kojarzy mi się… Dziecko kończy wypowiedź.

*„Po czym można poznać lato?” – praca plastyczna doskonaląca umiejętność przekazywania informacji w formie graficznej, ekspresja twórcza. Dziecko dostaje kartkę papieru i rysuje to, co kojarzy mu się z latem.

*,,Tato, czy już lato? ‘’– praca z wierszem Beaty Szelągowskiej. Rodzic czyta wiersz

*Powiedz, proszę! Powiedz, tato, Po czym poznać można lato? Skąd na przykład wiadomo, że już się zaczyna? Po prostu: Po słodkich malinach, Po bitej śmietanie z truskawkami, Po kompocie z wiśniami, Po życie, które na polach dojrzewa, Po słowiku, co wieczorem śpiewa, Po boćkach uczących się latać, Po ogrodach tonących w kwiatach, Po świerszczach koncertujących na łące, Po wygrzewającej się na mleczu biedronce, Po zapachu skoszonej trawy i róż, I już!

*Rozsypujemy na dywanie zdjęcia różnych obiektów, w tym tych, które wystąpiły w wierszu – maliny, kompot, łany zbóż, słowik, bocian, ogród w kwiatach, świerszcz, biedronka, skoszona trawa, róże. Ponownie czytanie tekstu i zapamiętanie obiektów wymienionych przez tatę i kojarzących się z latem.

*”Lato płynie do nas” – nauka piosenki.

Raz, dwa, raz i dwa, (dzieci klaszczą) słońce idzie drogą. (rysują w powietrzu słońce) Z górki chmurki biegną dwie, śpieszą się jak mogą. (biegną w miejscu) Ref.: Hop! Hop! – słychać w koło. (dzieci podskakują z rękami na biodrach, jedno dziecko z pary robi obrót) Hop! Hop! – echo woła. (podskakują z rękami na biodrach, drugie dziecko z pary robi obrót) Po jeziorze łódka mknie, (bujają się, trzymając za ręce) lato płynie do nas. Raz, dwa, raz i dwa, (dzieci klaszczą) nadszedł czas zabawy, (tańczą w kółko, trzymając się za ręce) pędzi, goni w polu wiatr, (biegną w miejscu) chce się z nami bawić. (tworzą duże grupowe koło) Ref.: Hop! Hop!…. (jak wyżej) Raz, dwa, raz i dwa, (uderzają w ręce kolegi / koleżanki z prawej i lewej strony) wiatr wesoło pląsa, (tańczą w dużym kole) w górze, w chmurze, w ciszy pól (podskakują na palcach w rytm piosenki) dzwoni śpiew skowronka. Ref. Hop! Hop!….

 

*„Letnie memo” – Dziecko dostaje papierowe talerzyki i rysuje na nich proste symbole kojarzące mu się z latem. Symbole muszą być takie same na dwóch talerzykach. Talerzyki zostają ułożone dnem do dołu na dywanie. Dziecko gra w memo – cała rodzina. Szukają identycznych talerzyków. Wygrywa osoba, która zbierze ich najwięcej

*„Biedronka’’ – praca plastyczna (czerwony papierowy talerzyk, czarny i czerwony papier, czarne i białe kółka, klej, nożyczki, czarny flamaster)
1 -Z czarnego papieru wycinamy wąski pasek. Przyklejamy go na środku papierowego talerzyka.
2 -Odwracamy talerzyk, kładziemy na czarnym papierze i odrysowujemy fragment talerzyka, a następnie wycinamy. To będzie głowa biedronki.
3 -Smarujemy klejem część talerzyka
4 -Przyklejamy głowę naszej biedronce
5 -Na każdą czarną kropkę dajemy odrobinę kleju i przyklejamy na skrzydłach
6 -Na dwóch białych kółkach papieru rysujemy czarne środki oczu
7 -Przyklejamy na głowie biedronki
8 – Wycinamy z czerwonego papieru uśmiech i doklejamy na właściwym miejscu
9 -Z czarnego papieru wycinamy 6 wąskich pasków – nóg. Na końcu każdego paseczka dajemy niewielką ilość kleju i doklejamy od spodu talerzyka po 3 z każdej strony
10 – Gotowa biedronka

*Ćwiczenia poranne – Unoszenie woreczków na stopie, pozostanie przez kilka sekund na jednej nodze.

*„Burza” – praca z tekstem. Rodzic czyta wiersz Jacka Paciorka pod tym samym tytułem, a następnie omawia go z dzieckiem

Szła przez pola Pani Burza, – Co tak panią dzisiaj wkurza? – Skąd u Pani tyle złości? – Musi Pani mieć przykrości? Burza błyska, grzmi i wieje, Straszy wszystkich: – Świat zaleję, Powywracam wszystkie drzewa, Kto się boi – niechaj zwiewa, Niebo całe pociemniało, Z wichrem wszystko oszalało, Drzewa nisko się kłaniają, Panią Burzę przepraszają, – Niechże Pani już przestanie, Robić wszystkim wielkie lanie! Burza mruczy, marszczy czoło. Oj, nie będzie dziś wesoło, Niech się kryje, kto gdzie może, Bo tu będzie zaraz morze, Leje, wyje, gromy ciska, Siódme poty z chmur wyciska. Aż się wreszcie tak zmęczyła, Że się stała całkiem miła. Cicho mruczy zawstydzona, To jest burza? – to nie ona. Cicho wiszą chmury z nieba, Będzie słońce – nam zaśpiewa, Rozweseli Panią Burzę, Burza ze słońcem w jednym chórze? Z tego śpiewu tęcza wisi, Ależ Pani nam kaprysi! Ale koniec – szkoda czasu, Słońce świeci – chodź do lasu.

– O jakim zjawisku atmosferycznym była mowa w wierszu? Co zrobiła Pani Burza? Jakie inne zjawiska jej towarzyszyły? Co się stało, gdy się zmęczyła? Kto przepędził burzę? Czy wiesz, jak powstaje burza?

* „Burza w kubeczku” – praca plastyczna. Dziecko dostaje papierowy kubeczek, na którym rysuje markerem pioruny. Środek kubka (we wnętrzu) dziecko smaruje klejem i przykleja paski bibuły w różnych kolorach kojarzących się mu z burzową pogodą. Kubek stawia do góry nogami, a na jego odwróconym denku przykleja watę (symbolizującą chmurę).

*„Gdy idzie burza, to…” – technika niedokończonych zdań, dyskusja na temat tego, jak zachowywać się w czasie burzy.

Gdy idzie burza, to… – dziecko je kończy. – Jak się zachowywać, gdy zbliża się burza? Gdzie można się schronić? (w sklepie, w samochodzie). Czego nie można robić? (stać w wodzie, chować się pod drzewem). Jak zachowywać się w czasie burzy w domu? (pozamykać okna, wyłączyć urządzenia elektryczne, bo uderzenie pioruna może spowodować porażenie).

Co można zaobserwować na niebie po burzy w słoneczny dzień? (tęcza)

*„Wędrująca woda, czyli jak powstają kolory” – przygotowanie eksperymentu. Dziecko umieszcza obok siebie siedem kubków. Do kubków wlewa wodę, a pomiędzy nimi umieszcza zwinięte papierowe ręczniki, które zanurza w wodzie. Do pierwszego kubka wsypuje czerwony barwnik spożywczy, do trzeciego – żółty, do piątego – niebieski, do siódmego – fioletowy.

* „Burza – wszystko zaczyna się od przedszkola’’ – oglądanie filmu, dyskusja. Dziecko z rodzicami ogląda film prezentujący burzę . Następnie rodzic zadaje pytania: Jakie uczucia wywołuje burza? Z jakimi uczuciami kojarzy Ci się burza? Czy burzy trzeba się obawiać? Jak należy się zachować podczas burzy, gdy jesteśmy na dworze? Co się dzieje, gdy skończy się burza? Jakie zjawisko pogodowe często się po niej pojawia latem? Jak się czujemy, gdy patrzymy na tęczę?

*„Kiedy i gdzie można zaobserwować tęczę?” – dyskusja. – Jakie zjawisko atmosferyczne kojarzy się z kolorami? Kiedy i gdzie można zaobserwować tęczę? (niebo po deszczu, kiedy świeci słońce; na trawie pokrytej kropelkami wody; podczas rozpryskiwania wody z węża ogrodowego; w kałuży itd.) – Co jest potrzebne, żeby powstała tęcza?

*,,Kolorowa łąka’’ – opisywanie obrazka, odpowiadanie na pytania na podstawie obrazka

*Rysujemy łąkę” – zajęcia plastyczne. Dziecko dostaje kartkę i pastele/FARBY i rysuje łąkę. Gdy skończy, kierujemy do niego pytania: Jak wygląda Twoja łąka? Czy rosną na niej kwiaty? Jakie? Czy są tam jakieś owady? Jakie? Co znajduje się na prawdziwej łące? Pokazanie dziecku zdjęć kwiatów (mogą to być: nagietek, bratek, malwa, stokrotka, mak) dzieci podają ich nazwy. Dzieli nazwy kwiatów na sylaby. Układa zdjęcia kwiatów w kolumnach zgodnie z liczbą sylab, głosek i liter w ich nazwie.

 

 

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  15-20.06.2020

*Ćwiczenia poranne – Omiń kałuże”- zabawa ruchowa z elementem skoku Układamy na dywanie szarfy w różnych miejscach, zadaniem dziecka jest dowolne przeskakiwanie przez szarfy w zależności od poleceń (obunóż, jednonóż)

* Sklep spożywczy” – słuchanie wiersza Cz. Janczarskiego

Ten sklep jest najważniejszy, Bo tu najwięcej jest ludzi. Sklep pachnie chlebem i kawą, a czasem migdałami. Na kostkach masła wędrują Czerwone, mleczne krowy, A na okrągłych puszkach Ryby ruszają płetwami. Szeleści w torebkach cukier I sypkie ziarenka ryżu. W kompotach przegląda się słońce, Rozświetla różowe lusterka. Wchodzę do sklepu z koszykiem, Kupuję masło i kompot, Topiony serek z koziołkiem I księżycowy rogalik.

Rozmowa na temat wiersza: – o jakim ważnym miejscu była mowa? – co można było w nim kupić?, w jaki sposób?

Dziecko wymienia produkty które wystąpiły w wierszu. Czytanie globalne wyrazów: chleb, kawa, migdały, masło, cukier, ryż, kompot, serek, rogal

– jak nazywamy taki sklep? – co jeszcze można kupić w takim sklepie? – dziecko wymienia inne produkty spożywcze

*„Kto pracuje w sklepie?” – rozmowa na podstawie ilustracji

*„W dużym sklepie” – praca z obrazkiem. Rozmowa na temat różnic między małymi, osiedlowymi sklepikami, a dużymi marketami

* „Jak można nazwać” ? -chleb, bułka, rogal (pieczywo), – kiełbasa, szynka, parówka ( wędliny), – czekolada, baton, lizak ( słodycze), – jabłka, gruszki, banany ( owoce), – kapusta, marchewka, ogórek ( warzywa).

*„W sklepie” – zabawa tematyczna z elementem liczenia Rodzic proponuje dziecku zabawę w sklep z zabawkami i klockami, wspólnie ustalają: – gdzie będą ustawione artykuły do sprzedaży – ile będzie kosztować 1 artykuł – kto będzie sprzedawcą? – gdzie będzie stała kasa? Następnie ustalają zasady: czekania w kolejce, wybierania sobie rzeczy do kupienia, używania zwrotów grzecznościowych

* Spacer z rodzicami do sklepu – Pod nadzorem rodzica dziecko dokonuje zakupów owoców lub ciastek.

*Razem z rodzicami , stwórz z warzyw dowolny obraz

*Ćwiczenia poranne – ćwiczenia uspokajające – ,,Świeczka’’ – ćwiczenia oddechowe – dziecko dmucha na wystawiony palec – raz prawej, raz lewej ręki

*Rozwiąż zagadkę A. Maćkowiaka „Jeśli chcesz swój wygląd zmienić, Obciąć włosy i utlenić, Może zgolić je do zera, To iść musisz do……..” (fryzjera)

*”U Fryzjera”- uczesz mamie włosy. Wciel się w rolę fryzjera, a mama w rolę klienta. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych

* Wykonaj kartę pracy. Wytnij warkocze wzdłuż przerywanych linii. Policz je i ułóż w kolejności od najkrótszego do najdłuższego. Pokoloruj warkocze.

*”Zawijamy loki”- zabawa ruchowa. Zaproś do zabawy mamę lub tatę Jedna osoba kładzie się na dywanie, druga klęka obok. Na hasło- zawijamy loki- osoba, która leży jest turlana raz w jedną, raz w drugą stronę. Później role się zamieniają.

*Czego potrzebuje fryzjer? przedstawienie przedmiotów, jej przyborów: nożyczek, grzebienia, lokówki, prostownicy pędzelka do farbowania włosów, czepka do robienia pasemek itp. Pokaz sposobu używania tych przyborów. Rozmowa o zakładzie fryzjerskim i na temat ubioru fryzjerki

*Wykonaj pracę plastyczną, wykorzystaj dołączony szablon. Doklej ze sznurków/ makaronu/wyciętych paseczków/plasteliny lub innych materiałów włosy. Dorysuj brakujące elementy twarzy:)

*Ćwiczenia poranne – 5 przysiadów, 4 pajacyki, podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze – powtórz 3 x

*Wykreślanka – zawody

*Wyjaśnienie pojęcia zawód *zawód-praca, jaką wykonują ludzie i otrzymują za wykonywane czynności wynagrodzenie pieniężne, *zawód-miłosny, nieodwzajemniona miłość, źle ulokowane uczucie, *zawody np.: sportowe, konkurencje, olimpiady.

*Wypowiedzi dziecka dotyczące pracy zawodowej jego rodziców ukierunkowane pytaniami: -Co robią twoi rodzice?, -Jaki zawód wykonuje twoja mama?, -Czym się zajmuje twój tata?, -Dlaczego twoi rodzice pracują w……?.

*Policjant dba o nasze bezpieczeństwo: Dzieci postępują według instrukcji: po rozwiązaniu prostych działań matematycznych rozłożonych na dywanie i wpisaniu wyniku markerem na kartonach, przystępują do kolejnej czynności. Dzieci porządkują wyniki działań w kolejności od najmniejszej do największej. Po odwróceniu kartoników na drugą stronę otrzymują wyraz: POLICJANT. Przypomnienie czynności należących do zadań policji.

6-5=1 P=1 2+0=2 O=2 8-5=3 L=3 6-2=4 I=4 4+1=5 C=5 3+3=6 J =6 10-3=7 A=7 4+4=8 N=8 9+0=9 T=9

*Ćwiczenia poranne – skłony do stóp – nogi złączone razem i wyprostowane w kolanach

*„Kim zostanę?” – osłuchanie z piosenką, nauka piosenki

 

*Słuchanie wiersza recytowanego przez rodzica – wiersz Tadeusza Kubiaka ,,Kim będę”.

Kiedy Zosia będzie duża już nie będzie leczyć lalek, a prawdziwa pani doktor dobrze zajmie się szpitalem. – A kim będzie Kasia? – Wiemy! – woła Bolek, wołał Lolek -Dzisiaj uczy kotka Mruczka, Duża – będzie uczyć w szkole. A Irenka szmatkę bierze. Tu przyszyje a tam utnie. Gdy urośnie… – Już zgadliśmy! Będzie szyła piękne suknie. Zaś Martusia, ta malutka, bierze kredki – mądra głowa, Dom rysuje. – Też już wiemy! Będzie domy projektować . Waży kaszę, waży groch, Waży gruszki, waży jabłka. Gdy dorośnie, w wielkim sklepie Będzie ważyć Małgorzatka. Acha, jeszcze jest Agatka! Buzia – słonko, dwa warkocze. – Gdy dorośniesz, o tym wszystkim napisz książkę! – Bardzo proszę!

-wypowiedzi dzieci dotyczące treści wiersza

-kim będą w przyszłości bohaterki wiersza ?

*Rozmowa z dzieckiem ,,Kim chciałbym zostać’’ Rodzic pyta dziecko, co to jest praca, co oznacza pracowanie. Następnie zachęca do wypowiadania się na temat tego, jaki zawód chciałoby wykonywać, gdy będzie dorosłe. Rodzic tak kieruje rozmowę, aby dziecko podało przyczynę, dla której chce ten zawód wykonywać.

*Burza mózgów na temat „Czy wszyscy muszą pracować?” Co by było gdybyśmy nie pracowali? Na czym polega wasza praca? Co trzeba robić, aby osiągnąć swój wymarzony zawód? Czy wszystkie zawody są potrzebne?

*,,Kim chciałbym zostać w przyszłości?’’ – dziecko rysuje kim chciałoby zostać w przyszłości

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  08-12.06.2020

WAKACJE TUŻ – TUŻ

*Ćwiczenia poranne – ,,Wioślarze’’ – zabawa oddechowa.

Dziecko siedzi na piętach, ma wyprostowany tułów, ręce trzyma na biodrach. Swobodnie nabiera powietrza z jednoczesnym odchyleniem łokci do tyłu. Następnie wypuszcza powietrze z jednoczesnym powrotem łokci do pozycji wyjściowej.

*,,Jakie jest morze?’’- słuchanie wiersza D. Wawiłow czytanego przez rodzica. Rozmowa na temat wiersza. ,,Morze’’ Siedziały dzieciaki na dworze i kłóciły się, jakie jest morze. Kuba powiedział, że słone, a Jędrek, że nie, bo zielone. A Baśka, że są w nim meduzy i okręt, o, taki duży, I jeszcze raki w skorupie. A Bartek, że dziewczyny są głupie. I jeszcze Filip powiedział, że jak się położyć nad morzem i machać rękami, I machać nogami, to na piasku się zrobi orzeł. Poproszę tatę – może pojedzie ze mną nad morze.

– jakie jest morze według dzieci z wiersza? – jakie jest morze według Ciebie? – co najchętniej robiłbyś, gdybyś teraz znalazł się nad morzem? – jak myślisz, co można robić nad morzem? – co robią dzieci? – co robią dorośli? – wyobraź sobie, że siedzisz na plaży i patrzysz na morze. Co widzisz?

*,,Oceaniczne ZOO’’ – Klaudia Opielska.

Po przeczytaniu dziecko wymienia jakie zwierzęta zostały wymienione w wierszu.

*Policz zwierzęta i połącz z odpowiednią liczbą

*Zaprowadź zwierzęta do koralowców

 

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  01-05.06.2020

*Ćwiczenia poranne – Ćwiczenia dużych grup mięśniowych: Dziecko w pozycji stojącej wdycha powietrze nosem unosząc obie ręce do góry aż do wyprostu, następnie wypuszcza powietrze ustami opuszczając ręce w dół aż do głębokiego skłonu. To samo ćwiczenie wykonuje w siadzie skrzyżnym.

*,, Murzynek Bambo’’ Julian Tuwim – uważne wysłuchanie wiersza i omówienie jego treści

Murzynek Bambo w Afryce mieszka, Czarną ma skórę ten nasz koleżka. Uczy się pilnie przez całe ranki Ze swej murzyńskiej Pierwszej czytanki. A gdy do domu ze szkoły wraca, Psoci, figluje – to jego praca. Aż mama krzyczy: „Bambo, łobuzie!” A Bambo czarną nadyma buzię. Mama powiada: „Napij się mleka”, A on na drzewo mamie ucieka. Mama powiada: „Chodź do kąpieli”, A on się boi, że się wybieli. Lecz mama kocha swojego synka, Bo dobry chłopak z tego Murzynka. Szkoda, że Bambo czarny, wesoły, Nie chodzi razem z nami do szkoły.

*Jak duży jest świat? – pokazujemy dziecku mapę świata lub globus. Pytamy dziecko czy wie co one przedstawiają? Czy zna nazwy kontynentów? (wymienia)

*,, Dzieci świata’’ – Dziecko zastanawia się jak wygląda życie ich rówieśników w innych krajach? Jak wyglądają dzieci z Afryki, Azji, Ameryki Południowej? – czy różnią się od nas? Jaki mają kolor skóry? Jakimi językami mówią? Jakie noszą imiona? Jak się ubierają? – dziecko ogląda zdjęcia mieszkańców innych kontynentów

*,,Przyjaciel z daleka’’ – po zapoznaniu się z różnymi kulturami dziecko wybiera sobie jeden kontynent, z którego będzie pochodził ich ,,przyjaciel na niby’’. Dziecko tworzy portret dziecka mieszkającego w Afryce, Azji lub Ameryce Południowej, rysuje jego postać i nadaje mu imię. Zastanawia się co jego przyjaciel lubi, np. czy lubi bawić się klockami? Czy grana jakimś instrumencie? Co lubi robić w wolnym czasie? Czy ma swoje zwierzątko? Po zakończonej pracy, dziecko przedstawia swojego przyjaciela, opowiadając o nim troszkę.

*,,Wszystkie dzieci nasze są’’ – piosenka Majki Jeżowskiej – nauka tekstu piosenki

*,,Babeczka’’ – wytnij i ułóż puzzle

*Pokoloruj słodycze – karta pracy

*,,Kaczuchy’’ – taniec do muzyki, z wykonywaniem określonych ruchów – dziobki palcami rąk, skrzydełka zgiętymi w łokciach rękami, kuperki – kręcenie pupami, klaśnięcia w dłonie. W czasie refrenu dziecko kaczątko idzie za swoją mamą kaczką

*,,Piłki’’ – narysuj w okienkach tyle kropek ile jest piłek w pętlach

*OBEJRZYJ

 

 

https://www.youtube.com/watch?v=s0NCq8-lP20&fbclid=IwAR1eUXejiqI6SQkx8PX-eEIvlUvpKihxzBQ6GG2iow3emq99DwwqR5KmxMg

 

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  25-29.05.2020

TEMAT TYGODNIOWY – ŚWIĘTO MAMY I TATY

*Ćwiczenia poranne – ćwiczenie równowagi – ,,Kto potrafi włożyć bucik nie siadając na ziemi?’’ – Dziecko naśladuje wkładanie buta stojąc na jednej nodze, prawej i lewej na zmianę.

*Mama ma zmartwienie – praca z wierszem Danuty Wawiłow, uwrażliwienie na emocje innych, rozmowy na temat emocji osób dorosłych. ,,Mama ma zmartwienie’’ Danuta Wawiłow Mama usiadła przy oknie. Mama ma oczy mokre. Mama milczy i patrzy w ziemię. Pewnie ma jakieś zmartwienie… Zrobiłam dla Niej teatrzyk, a Ona wcale nie patrzy… Przyniosłam w złotku orzecha, a Ona się nie uśmiecha… Usiądę sobie przy Mamie. Obejmę Mamę rękami i tak jej powiem na uszko: „Mamusiu, moje Jabłuszko! Mamusiu, moje Słoneczko!”. Mama uśmiechnie się do mnie i powie: „Moja córeczko!”. Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dziecku pytania: Kto wystąpił w wierszu? W jakim nastroju była mama dziewczynki? Co próbowała zrobić dziewczynka? Jak pomogła mamie? Czy Twoi rodzice bywają smutni? Dlaczego? W jaki sposób można im wtedy pomóc?

*„Moi rodzice to superbohaterowie, ponieważ…” – technika niedokończonych zdań, doskonalenie umiejętności wypowiadania się na temat własnej rodziny, kształtowanie wrażliwości. Pytania do dziecka: Czy rodzice zawsze zachowują się jak superbohaterowie? Czy popełniają błędy? Jakie? Czy rodzice mają prawo do błędów?

* „Kocham mamę i tatę” – rozmowa. Rodzic rozmawia z dzieckiem o miłości, którą darzy rodziców. Pyta: Jakie to jest uczucie? Za co kochasz rodziców? Czy rodzice odwzajemniają Twoją miłość? Jak okażesz miłość mamie i tacie?

*„Kocham mamę tak bardzo jak…” – ćwiczenie logicznego myślenia. Poproszenie dziecka, by dokończyło zdanie: Kocham mamę tak bardzo jak… (np. niedźwiedź miód, lato słońce). Dziecko musi wymyślić logiczne zakończenie zdania.

*Układanie z kamyków serduszek dla rodziców.

*Moi rodzice za dwadzieścia lat” – zabawa plastyczna, rysowanie obrazu rodziny w przyszłości.

*Zabawy usprawniające motorykę małą: nawlekanki, przenoszenie pomponów za pomocą pęsety lub paluszków – zabawy drobnymi elementami (ziarna / guziki, kamyki).

*Rodzina’’ – poczytaj razem z rodzicem. Rodzic wyrazy, Ty – obrazki.

*Wkrótce święto wszystkich mam! Pora przygotować im prezent. Do wykonania pracy potrzebne będą: czerwona farba, pędzel, nożyczki, klej, czerwona kartka papieru, czarny pisak.

Wykonanie: 1. Pomaluj farbą swoją dłoń 2. Dokładnie odciśnij ją w środku konturu serca. 3. Po wyschnięciu wytnij serce wzdłuż linii, posmaruj z drugiej strony klejem (wystarczy po linii brzegowej) i naklej je na środku czerwonej kartki. Jeśli masz ochotę na dalsze ozdabianie, dorysuj czarnym pisakiem, w wolnej przestrzeni czerwonej kartki mnóstwo małych serduszek. Teraz pomyśl o własnych życzeniach. Spróbuj samodzielnie spisać je na kartce, możesz poprosić osobę dorosłą o pomoc . Naklej ją z tyłu swojej laurki . Z pewnością każda mama będzie bardzo szczęśliwa, kiedy dostanie taki prezent

Poproś tatusia o pomoc 🙂

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  18-22.05.2020

*Ćwiczenia poranne – dziecko maszeruje w kole, wysoko unosząc kolana, udaje przemarsz wojska. Rodzic co chwilę zmienia kierunek marszu. Dziecko staje twarzą do rodzica, naśladuje ruchy, które wykonuje rodzic. – naprzemienne wymachy ramion w przód, – krążenie ramion w przód i w tył, – bieg w miejscu, – skłon tułowia w przód/na boki, – przysiady, – pajacyki, – leżenie na plecach, jazda na rowerku, – siad po turecku, plecy proste, dłonie na kolanach, ćwiczenia oddechowe

*,,Nasi pupile’’ – rozwiązywanie zagadek

Któż to ma swe piórka takie kolorowe? Któż to tak uciesznie przechyla swą głowę? Chętnie dużo mówi, okiem swoim mruga, Jeśli mieszka w klatce, to pewnie… (PAPUGA)

Kosmate futerko, Oczka jak paciorki, W bębenku wciąż biega, Podobne do norki (CHOMIK)

Małe, kolorowe, żyją w szklanym domu. Choć nie mają głosu, nie wadzą nikomu (RYBKI)

Pełne wody – lecz nie morze, Rybki ma – lecz nie jezioro, Zanim spać się dziś położysz, Pokarm wsyp, będzie wesoło (AKWARIUM)

Cóż to jest za zwierzę: zwinięte jak lina, Podwójny ma język, na drzewa się wspina (WĄŻ)

*,,Domowa piosenka’’ – osłuchanie z piosenką

Kiedy wracam ze szkoły i otworzyć chcę drzwi, Już od progu dobiega zawsze wierny głos psi. Na dywanie w pokoju do nóg łasi się kot, a w pudełku pod stołem Chomik chowa się w kąt. Ref: Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, A ja w domu mam chomika, Kota, rybki oraz psa. Kiedy smutno mi czasem, przyjdzie do mnie pan pies, Poda łapę, zapyta, Nie martw się, co ci jest? Kot zamruczy pod nosem, chomik także da znać, I od razu weselej, już zaczynam się śmiać. Ref: Każdy ma jakiegoś bzika, każdy jakieś hobby ma, A ja w domu mam chomika, Kota, rybki oraz psa.

*Moje ulubione zwierzątko domowe’’ – praca plastyczna (technika dowolna)

*Ślady łapek zwierząt domowych’’ z dostępnych materiałów, które są w domu

*Zaprojektuj smycz dla psa” – karta pracy

*”Samo zdrowie!”- wykonanie z rodzicem soku z marchewek i jabłek lub innych warzyw i owoców oraz jego spożycie.

*,,Kotek siada’’ – utrwalenie pojęć związanych z położeniem przedmiotów w przestrzeni Rodzic mówi : – posadź kotka przed sobą – kotek chowa się pod krzesełkiem – posadź kotka na stole – posadź kotka obok siebie

*”Zwierzątko’’ Olga Masiuk – Zgodzili się! – Jacek wpadł do Sali. – Kto i na co? – Marysia spojrzała zza okularów. – Rodzice na psa! Dzieci otoczyły Jacka kołem. Od dawna wiadomo było, jak marzył o psie. Wciąż o nim mówił. – Tata szuka przez Internet, bo chce, żeby był rasowy. – A ty? – Nie musi być rasowy w ogóle. Chcę tylko, żeby był Puckiem. – Kim? – Puckiem. Żeby miał tak na imię. – Jak znajdziesz psa, który ma na imię Pucek? – zdziwiłem się. – Oj, Paku, Paku. Od razu będę wiedział, że to Pucek – wyjaśnił Jacek, choć i tak nie bardzo rozumiałem. – Tata przeglądał wczoraj różne strony w Internecie, bo chce, żeby pies miał rodowód i nie był podrabiany. Tak mówi. Jacek cały dzień był bardzo zadowolony. Następnego dnia okazało się, że jego tata już znalazł zwierzaka przez Internet i w sobotę jadą z Jackiem do Kołobrzegu, bo tam znajduje się hodowla psów. – Tata mówi, że ten pies będzie bardzo drogi, ale prawdziwy – powiedział Jacek. – A jaki miałby być? – zdziwił się Staś. Zmyślony? Jacek jednak nie zwracał uwagi na żadne komentarze. – Obiecał mi tylko, że będzie Puckiem. W poniedziałek wszyscy czekaliśmy zniecierpliwieni na Jacka. Tata odprowadził go do przedszkola. Nie wyglądał na szczęśliwego, za to Jacek promieniał. Za nimi zaś dreptał mały, śmieszny kundelek z wesoło zawiniętym ogonkiem. Obiegł całą salę i obwąchał buty naszej pani. Merdanie ogonem wyrażało chyba najwyższą aprobatę. Zdziwił się nieco na mój widok, ale szczeknął w końcu dość przyjaźnie. Wpadł też do kuchni i po sekundzie wypadł z niej, ruszając pyskiem. Za nim wypadła rozzłoszczona pani Asia. – Ukradł parówkę – krzyczała. – Co to za potwór?! Potwór tymczasem odnalazł Jacka i ukrył się za nim, przytulając się do jego łydek. – Nie bój się Pucku – powiedział Jacek. Wszyscy zamarliśmy, bo być może Pucek mógł się nie bać, ale my wszyscy trzęśliśmy się ze strachu przed panią Asią. Na szczęście tata Jacka przybył z pomocą. – Najmocniej przepraszam za niego. Jutro przywiozę parówki, a teraz już go zabieram. Chodź! – krzyknął do psa, ale ten się nie ruszał. W końcu tata Jacka wziął głęboki oddech: – Chodź…Pucek. Na dźwięk tego imienia piesek rzucił pani Asi wyzywające spojrzenie i pobiegł za tatą Jacka. Kiedy oniemiała pani Asia schowała się do kuchni, otoczyliśmy naszego kolegę. – To był pies z rodowodem? – wykrzyknął Tomek. – Przecież to jakiś… – Pucek – szybko wszedłem Tomkowi w słowo, czując, że Jacek może się pogniewać. Mój przyjaciel spojrzał na mnie z wdzięcznością. – Wiedziałem Paku, że ty od razu rozpoznasz w nim Pucka! Nie , nie ma żadnego rodowodu. Jechaliśmy z tatą do tego Kołobrzegu. Jechaliśmy z tatą do tego Kołobrzegu. I zatrzymaliśmy się na stacji benzynowej. I Pucek wskoczył nam do samochodu. Na stacji pan powiedział, że ten pies się błąkał od dwóch tygodni i że oni nie mogą go już dłużej dokarmiać. A ja od razu poznałem, że to Pucek. – A co Twój tata na to? – Powiedział, że w życiu nie widział tak brzydkiego psa i zadzwonił do Kołobrzegu, że nie przyjedziemy – odparł z dumą Jacek.

 

* Ćwiczenia poranne – ćwiczenie oddechowe ,,Piórka’’ – dziecko dmucha na piórko, tak aby jak najdłużej utrzymywało się w powietrzu

*„List od Azorka”- odczytanie treści wiadomości./autor: A. Bober – rozmowa na temat treści listu. – określenie niewłaściwych zachowań właścicielki Azorka – podanie przykładów prawidłowego traktowania zwierząt – rozbudzanie empatii u dzieci – kształtowanie opiekuńczej postawy wobec zwierząt – zapoznanie z podstawowymi potrzebami zwierząt domowych na przykładzie psa: odpowiedni pokarm, pojenie, higiena ciała i otoczenia, wyprowadzanie na spacer…

,,Nazywam się Azorek. Jestem pieskiem, którego w życiu spotkało dużo złego. Moja pani kupiła sobie mnie na święta. Zapomniała, że jestem prawdziwy i traktowała mnie jak zabawkę. Czasami mnie przytulała, ale jak miała zły humor, to na mnie krzyczała. Często zapominała dawać mi pić i jeść. Jak skamlałem, to się jeszcze bardziej denerwowała i zamykała mnie w łazience lub na balkonie. Włączała głośno muzykę, a ja zasłaniałem łapkami uszka, bo mnie bardzo bolały i bałem się, że już nigdy po mnie nie przyjdzie. Moja Pani często zapominała wychodzić ze mną na spacer, więc nie miałem gdzie zrobić siku czy kupki. Zdarzało się, że nie wytrzymałem i załatwiałem się w salonie. Wtedy Pani mnie biła. A ja aż wyłem z bólu. Bardzo kochałem swoją Panią, ale ona chyba mnie nie. Chociaż pewnego dnia wzięła mnie na spacer. Tak się ucieszyłem! Merdałem ogonkiem, skakałem ze szczęścia. W pewnym momencie, Pani przywiązała mnie do drzewa i gdzieś poszła. Myślałem, że zaraz wróci, ale ona nie wróciła. Stałem przywiązany do tego drzewa, aż zrobiło się ciemno. Okropnie się przestraszyłem. Było mi bardzo zimno i byłem bardzo głodny. Musiałem chyba zasnąć, bo jak otworzyłem oczy było już jasno, a nade mną stała mała dziewczynka z tatą. Przyglądała mi się uważnie, a ja się schowałem za drzewo, bo nie znałem jej i się wystraszyłem. Ale tata dziewczynki podszedł do mnie powolutku i poczęstował mnie psimi przysmakami. Zjadłem je, bo w brzuszku strasznie mi burczało. Ten Pan mnie odwiązał i razem z dziewczynką zabrali mnie do swojego domu. I wiecie co się stało? Oni mnie pokochali! Opiekowali się mną, karmili, wyprowadzali na podwórko, a ja stałem się najszczęśliwszym pieskiem na świecie. I wiecie co sobie myślałem?? Że każde zwierzątko domowe powinno mieć tak dobrze, jak ja mam teraz.”

Prezentacja zdjęć nadesłanych przez Azorka. Dziecko podejmuje próbę wskazania Azorka za czasów złego i dobrego traktowania

*Znajdź przeciwieństwa

* Połącz pieski z odpowiednią budą

*Przygotowanie przysmaków dla futrzanych ulubieńców (jeśli masz w domu swojego futrzaka spraw mu miłą niespodziankę i przygotuj coś dla niego, na pewno się ucieszy 😊

*Znajdź i wykreśl nazwy przedstawionych zwierząt. Wyrazy ukryte są poziomo i pionowo.

*Ćwiczenia poranne – ,,Zwierzątka na spacerze’’ – zabawa ruchowa – rozwijanie umiejętności czworakowania. Poruszanie się w rytm muzyki. 2. Słuchanie wiersza B.Forma ,,Przyjaciel’’ i rozmowa na temat treści wiersza: Jakie zwierzęta chciały mieć dzieci z wiersza? Czy każde zwierzę może mieszkać z nami w domu? Kogo nazywamy przyjacielem?

Marzy Ania o piesku, o kotku marzy Tomek. Jurek chce mieć królika, a świnkę morską Romek.

Każdy chce mieć przyjaciela, dużego lub małego. Zajmować się nim ciągle, przytulić się do niego

*,,Domowy zwierzyniec’’ – nazywanie zwierząt na obrazkach i rozpoznawanie domowych – kształtowanie umiejętności dzielenia nazw zwierząt domowych na sylaby

*,,Dopasuj cienie’’ – zabawa rozwijająca percepcję wzrokową

*,Własny kąt’’ – omówienie miejsc, w których zwierzęta domowe wypoczywają – wzbogacenie słownictwa poprzez wprowadzenie terminów: akwarium, legowisko, klatka, drapak, terrarium

*Uporządkuj sylaby w chmurkach, odczytaj wyrazy i połącz je z właściwymi obrazkami

*Wpisz cyferki w odpowiednie miejsca

TYGODNIOWE ZADANIA DO WYKONANIA W DOMU  11-15.05.2020

TEMAT TYGODNIA: NA ŁĄCE

*Ćwiczenia poranne – „Przejście przez mostek”

– zabawa ruchowa z elementem równowagi. Dziecko stoi przed ławeczką. Ma przejść po niej z wyciągniętymi w bok rękoma z asekuracją rodzica.

* ,,Kto to taki?– udziel odpowiedzi na czytane przez rodzica zagadki, a dowiesz się kto mieszka na łące. Dostępny też film z zagadkami. Rozwiązywanie zagadek dotyczących mieszkańców łąki: Na brzegu stawu żyją, z wieczora czy też z rana do wody dają nura, gdy słyszą krok bociana. (żaby) Zbiera miód z kwiatów wśród łąk i pól. Kiedy użądli, sprawi ci ból. (pszczoła) Tu cytrynek, tam paź królowej, wszędzie piękne, kolorowe. Lekko unoszą się nad łąką, gdy tylko zaświeci słonko. (motyle) O nocleg nie prosi, wędrując po świecie, bo swój domek nosi na własnym grzbiecie. (ślimak) Choć są bardzo małe, pracują wytrwale. Zbierają nasionka, nie męczą się wcale. (mrówki) Powrócił do nas z dalekiej strony. Ma długie nogi i dziób czerwony. (bocian)

*Na wiosennej łące”- Emilia Raczek-opowieść ruchowa.

Zilustruj ruchem treść opowieści. Jest piękna pogoda, świeci słonko. Wszyscy mieszkańcy łąki już wstali i wzięli się do pracy. Mrówki budują swoje miasto, zajączki skaczą po łące -kic, kic .Żabki pływają w jeziorze- kum, kum. Ptaszki wysoko fruwają po niebie. Bocian dostojnie kroczy: kle –kle. Nagle zawiał wiatr, trawy i kwiaty kołyszą się na wietrze: szu, szu, szu. Zaczął padać majowy deszczyk: kap, kap,kap. Wszystkie zwierzęta chowają się do swoich domków.

*Kolorowanie według kodu – zobacz co powstało

*Gąsienica-praca plastyczna.-Z dostępnych w domu materiałów wykonaj gąsienice. Możesz skorzystać z naszych podpowiedzi

*Wycieczka na pobliską łąkę w celu obserwacji życia na łące.

*Na wiosennej łące” – zabawa ruchowa. Rodzic opowiada historię, a dziecko za pomocą gestów, ruchów i wyrazów dźwiękonaśladowczych próbuje odwzorować jej treść. Jest piękna pogoda, świeci słonko. Wszyscy mieszkańcy łąki już wstali i wzięli się do pracy. Mrówki budują swoje miasto, zajączki skaczą po łące: kic, kic. Żabki pływają w jeziorze i kumkają: kum, kum. Ptaszki wysoko fruwają po niebie. Bocian dostojnie kroczy, klekocząc: kle, kle. Nagle powiał wiatr, trawy i kwiaty kołyszą się na wietrze: szu, szu, szu. Zaczął padać majowy deszczyk: kap, kap, kap. Wszystkie zwierzątka chowają się do swoich domków.

*Wiosenna łąka” – wykonanie pracy za pomocą farb plakatowych.

*Ćwiczenia poranne – „Gimnastyka buzi i języka” – ćwiczenia oddechowe. 1) Mówienie na wydechu – dziecko nabiera powietrza nosem, a następnie wypowiada wyliczankę: Niezapominajki to są kwiaty z bajki! Rosną nad potoczkiem, patrzą żabim oczkiem. 2) Ćwiczenia ortofoniczne: brr, bzy. 3) Ćwiczenia języka: wysuwanie języka do przodu – język wąski i szeroki; liczenie językiem dolnych i górnych zębów; zdmuchiwanie skrawków papieru z czubka języka; ćwiczenia szybkiego wymawiania zgłosek tr i br.

*Posłuchaj opowiadania B. Formy pt .,,Biedronka” Po jego wysłuchaniu zastanów się i odpowiedz na pytanie: Czy biedronki są pożyteczne? W jaki sposób pomagają rośliną?

Do ogrodu przyfrunęły biedronki. – Jak tutaj ładnie. Tyle pięknych kwiatów. Odpocznijmy chwilkę. Nagle usłyszały wołanie. – Ratunku! Ratunku! Oj! Boli! Kto mi pomoże?! Biedronki uważnie rozejrzały się dookoła. W pobliżu miejsca, gdzie postanowiły odpocząć zakwitł piękny krzak róży. Tymczasem złośliwe mszyce zjadały jego liście. – Zaraz się z wami rozprawimy! – biedronki szybko zabrały się do pracy, połykając szkodniki. Kiedy skończyły, było już prawie ciemno. – Dziękuję za pomoc – odezwała się róża. Mocniej zapachniała i rozwinęła pąki. – My mamy teraz pełne brzuszki, a ty jesteś cała i zdrowa – odpowiedziały biedronki i odfrunęły.

*Policz kropki biedronki –zabawa matematyczna. Rzuć kostką. Ułóż na sylwecie biedronki tyle kropek ile wskazuje kostka przy recytacji rymowanki: Biedronko czerwona w kropki przystrojona, pokaż swoją twarz, ile kropek masz?

*,,Biedronka”-ćwiczenie grafomotoryczne. Rysuj po śladzie liść oraz głowę biedronki.

* EKSPERYMENT – ,,Hodowla kryształów cukru

Potrzebujemy: słoika lub kilku słoików (zależy od tego ile kryształów chcemy otrzymać), barwniki spożywcze, patyczki do szaszłyków, woda, cukier, rondelek do zagotowania wody, spinacze do bielizny Wykonanie: 1. Wsypujemy do słoików lub wlewamy odrobinę barwnika spożywczego. 2. Patyczki od szaszłyków zwilżamy przez chwilę w wodzie i obtaczamy w cukrze. Zostawiamy do wyschnięcia. 3. W rondelku gotujemy wodę dodając do niej cukier w proporcji 1:3, czyli wlewamy np. 1 szklankę wody i dodajemy do niej stopniowo 3 szklanki cukru. Mieszamy aż cukier całkowicie się rozpuści! Gotujemy na małym ogniu przez ok. 10 minut. Gorącą miksturę wlewamy do słoików, delikatnie mieszamy aby barwniki się rozpuściły. UWAGA! Tą czynność wykonują dorośli!! Dziecko może np. obtaczać patyczki w cukrze, wsypywać barwnik do słoików itp. 4. Kiedy nasza mikstura nieco ostygnie (ale jest dalej mocno ciepła) a patyczki z cukrem są już suche, delikatnie wkładamy je do słoików, tak żeby nigdzie nie stykały się z ich ściankami i dnem. Przymocowujemy je za pomocą zwykłych spinaczy do bielizny. I czekamy. Kryształy są gotowe po 6 dniach (oczywiście można zostawić je w słoikach dłużej lub krócej – będą wtedy większe lub mniejsze). Codzienna obserwacja i patrzenie jak rosną, dla nas wszystkich (nie tylko dla naszego dziecka ) jest ogromną frajdą! 5. Delikatnie wyjmujemy ze słoików (najpierw musimy skruszyć wierzchnią skorupkę, która się utworzyła), zostawiamy chwilę do wyschnięcia i podziwiamy! Jeśli nasze dziecko oprócz oglądania, postanowi ich spróbować, to nic, są jadalne. Niektórzy nawet robią je specjalnie na przyjęcia.

*Praca plastyczna – stwórz obrazek przedstawiający łąkę i co Ci się z nią kojarzy z nakrętek / guzików lub dostępnych materiałów, które znajdują się w domu

*Ćwiczenia poranne – a) „Pszczółki” – zabawa ruchowa naśladowcza. Dziecko – pszczółka biega po pokoju w rytmie podawanym przez rodzica i naśladuje bzyczenie pszczółki. Gdy dźwięk milknie, siada na kwiatku (na podłodze). b) ,,Baryłki z miodem”- zabawa ruchowa- turlaj piłkę(baryłkę z miodem)miedzy rozłożonymi w rzędzie w odległości klockami

*Oglądanie serialu przyrodniczego „Z kamerą wśród pszczół” oraz audiobooka „Jak pszczoły robią miód”

*Zabawy z klaserem liter – układanie wyrazów do obrazków tematycznych

*,,Pszczółka w ulu” – praca konstrukcyjna z rolek papieru. Potrzebne będą: rolki po papierze toaletowym, żółta i czarna farba, ruchome oczka, czerwony mazak, celafon, papier kolorowy (żółty i czarny) ,klej, nitka lub drucik Wykonanie: 1. Rolki po papierze toaletowym malujemy żółtą farbą. Po wyschnięciu malujemy czarne paski. 2. Na żółtym papierowym kółku (głowa pszczółki) naklejamy czółki, ruchome oczka i czarny nosek, dorysowujemy uśmiech 3. Gotową głowę przyklejamy do tułowia (rolki) 4. Kawałek celafonu w połowie przewiązujemy nitką lub drucikiem) otrzymujemy skrzydełka, które przymocowujemy do tułowia 5. Żółtą kartke papieru kolorowego w formacie A3 dzielimy na 8 części. 6. Boki każdej części sklejamy taśmą (powstaje rulon) i zginamy w taki sposób, aby powstało 6 boków 7. Sześciokąty sklejamy ze sobą, aż powstanie duży plaster miodu. Każdą pszczółkę umieszczamy w odrębnym otworze

*,,Skąd się bierze miód?”-historyjka obrazkowa- W oparciu o ilustracje z pomocą rodzica ułóż i opowiedz historyjkę obrazkową. Spróbuj odpowiedzieć na pytanie: dlaczego pszczoła pełni tak ważną rolę w przyrodzie i życiu człowieka?

*,,Pracowita pszczółka”- zabawa matematyczna. Ułóż przed sobą sylwetę stokrotki. Umieść sylwetę pszczoły we wskazanym poniżej miejscu przy stokrotce: • pszczoła usiadła na kwiatku • pszczoła usiadła obok stokrotki • pszczoła leci nad stokrotką • pszczoła leci pod liściem stokrotki

*,Jaki jest miód?”- Dostarczanie nowych wrażeń smakowych – (stymulacja smakowa, dotykowa i węchowa)-degustacja miodu np. na wafelkach.(zabawę pomijamy jeśli u dziecka występuje alergia na miód)

Czekamy na Wasze fotorelacje 🙂

*Ćwiczenia poranne – ,,Brzuszki’’ – połóż się na podłodze, ugnij nogi w kolanach, a dłonie oprzyj na karku. Rozstaw szeroko łokcie, weź wdech, a na wydechu unieś głowę. Ćwiczenie powtórz 5 x

* Posłuchaj wiersza pt.,, Motylek” Wandy Chotomskiej. Opowiedz, co robił motylek w wierszu? Zastanów się i powiedz(odnosząc się do własnych doświadczeń)co robi motyl na łące? Jakie ma kolory? ,,Motylek” Wanda Chotomska Motylek lekki fruwa nad łąką w dole są kwiaty w górze jest słonko. Motylek lekki w trawie się błąka myśli że kwiaty to małe słonka. Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu. Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu. Motylek lekki fruwa nad łąką w dole są kwiaty w górze jest słonko. Motylek lekki fruwa nad światem myśli że słońce jest dużym kwiatem. Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu. Fru fru, fiu fiu, wesoło, wesoło mu.

*Taniec motyli z chustami/apaszkami.-Zamień się teraz w motyla i według własnego pomysłu zatańcz taniec do utworu Piotra Czajkowskiego pt. ,,Walc kwiatów” Podziel się swoim pomysłem i przyślij nam filmik, który z przyjemnością zobaczymy.

*.,,Motyl”-praca plastyczna. Z dostępnych w domu materiałów wykonaj motyla. Możesz skorzystać z naszych podpowiedzi

* Nikt mnie więcej nie zobaczy – uważne słuchanie opowiadania W. Kozłowskiego. Rozmowa dotycząca treści opowiadania ze szczególnym uwzględnieniem etapów rozwoju motyla.

 

Gąsienica uważała się za bardzo piękną i nie ominęła ani jednej kropli rosy, żeby się w niej nie przejrzeć. – Ach, co to za uroda! – szeptała, oglądając ze wszystkich stron swój pospolity pyszczek i wyginając grzbiet, żeby popatrzeć na dwa złociste prążki. – Szkoda, że nikt nie zwraca na mnie uwagi! Aż raz zdarzyło się, że po łące chodziła dziewczynka i zbierała kwiaty. Gąsienica czym prędzej wypełzła na największy kwiatek. Dziewczynka spostrzegła ją i powiedziała: – Co to za brzydactwo! – Ach tak! – syknęła obrażona gąsienica. – Wobec tego nikt, nigdy, nigdzie, za nic na świecie, w żadnym wypadku i w żadnych okolicznościach więcej mnie nie zobaczy! Daję na to słowo honoru uczciwej gąsienicy! Skoro się dało słowo honoru – należy go dotrzymać, zwłaszcza kiedy się jest gąsienicą. I gąsienica wpełzła na drzewo. Z pnia na sęczek, z sęka na gałąź, z gałęzi na gałązkę. Wyciągnęła z pyszczka jedwabną niteczkę i zaczęła się nią owijać. Snuje się niteczka, owija gąsienicę raz, drugi, trzeci, dziesiąty, setny… i wreszcie gąsienica zniknęła w miękkim jedwabnym kokonie. – Och, jaka jestem zmęczona! – westchnęła – ale owinęłam się znakomicie. W kokonie było ciepło… i nudno. Gąsienica ziewnęła raz, potem drugi i zasnęła. Mijał dzień za dniem. Letni wietrzyk kołysał gałązką, szeleściły cicho liście, a obrażona gąsienica spała i spała. Obudziła się wreszcie – widocznie słońce musiało mocno dogrzewać, bo w końcu upał był nieznośny. – Muszę przewietrzyć trochę mój domek! – postanowiła i wyskrobała małe okienko w kokonie. – Ach, jak pięknie pachną kwiaty. – Gąsienica wychyliła się nieco. – Nikt mnie tu, wśród listków, nie zauważy, co mam sobie żałować powietrza – pomyślała. Wychyliła się jeszcze troszeczkę, znowu troszeczkę i… wypadła ze swojej kryjówki! Ale zamiast spaść z drzewa na ziemię, uniosła się do góry. I nagle na tej samej łące zobaczyła tę samą dziewczynkę. Co za wstyd – pomyślała – że jestem brzydka, to nie moja wina, gorzej że teraz wszyscy będą mnie nazywać kłamczuchą. Dałam słowo honoru, że nikt mnie więcej nie zobaczy, i słowa nie dotrzymałam. – Hańba! – Zrozpaczona upadła na trawę. A wtedy nadbiegła dziewczynka i zawołała: – Ach, jaki piękny! – Czyżby to o mnie mowa? – szepnęła zdziwiona gąsienica. – Zdaje się, że o mnie. I wierz tu ludziom! Dziś mówią tak, a jutro zupełnie inaczej. Na wszelki wypadek przejrzała się jednak w kropli rosy. – Cóż to takiego? – W lusterku był ktoś nieznajomy z długimi, bardzo długimi wąsami. Wygięła grzbiet. Na grzbiecie znajdowały się dwa piękne, kolorowe skrzydła! – Patrzcie, patrzcie, stał się cud – jestem motylem! I kolorowy motylek poszybował wysoko nad łąką, bo przecież on nie dawał motylkowego słowa honoru, że nikt go nie ujrzy.

Rozmowa dotycząca treści opowiadania: Kto jest głównym bohaterem opowiadania?; Kogo spotkała gąsienica?; Dlaczego gąsienica obraziła się na dziewczynkę?; W co przeobraziła się gąsienica?.

*Wycieczka na pobliską łąkę – plener malarski, rysowanie kredkami pastelowymi

ZADANIA DO WYKONANIA W TYGODNIU 04-08.05.2020 

WIOSNA W OGRODZIE ZADANIA DO WYKONANIA

*Ćwiczenia poranne – dziecko stoi w rozkroku i wykonuje skłony w przód – podnoszenie ciężaru

* ,,Wiosenne kwiaty – praca z obrazkiem

*,,Budowa tulipana’’ – praca z obrazkiem. Zapoznanie z budową kwiatu cebulkowego na przykładzie tulipana

*Farbowanie tulipanów’’ – eksperyment Będą nam potrzebne: 3 tulipany (białe), 3 barwniki spożywcze, 3 szklanki z wodą Wykonanie: 1. szklanki wypełniamy wodą 2. zabarwiamy wodę w szklankach barwnikami spożywczymi 3. wkładamy po jednym tulipanie do każdej szklanki 4. zostawiamy na 1 dobę i obserwujemy co się stanie

*,,Jak rośnie tulipan?’’ – historyjka obrazkowa – ułóż ilustracje w odpowiedniej kolejności

*,Sadzimy tulipany’’ – zabawa matematyczna

*„Gramy w zielone” – podawanie nazw zielonych przedmiotów, skojarzenia do koloru zielonego, gromadzenie zielonych przedmiotów. Rodzic pyta dziecko, z jakim kolorem kojarzy im się wiosna. Rodzic zadaje dzieciom pytania: Lubisz kolor zielony? Dlaczego? Dlaczego kolor zielony kojarzy Ci się z naturą, wiosną? Co zieleni się wiosną? Dziecko szuka w pokoju koloru wiosny, odnajduje i przynosi wszystkie zielone przedmioty.

*Ćwiczenia poranne – podskoki raz na jednej, raz na drugiej nodze z jednoczesnym wymachem ramion. Odpoczynek w przysiadzie podpartym.

* ,,Cebuluś’’ – prezentacja opowiadania A. Bober – zapoznanie z warunkami niezbędnymi do wzrostu i życia roślin

W pewnym ogródku mieszkała malutka cebulka, która kochała swój domek i nie chciała go opuszczać. Cebuluś, bo tak miała na imię cebulka, był cichy i bardzo nieśmiały. Bał się wszystkiego co nowe i nieznane, dlatego nigdy nie wychodził ze swojego domku. Wraz z nim, podziemne pokoje zamieszkiwał pająk Piotr i gąsienica Gabrysia. Przyjaciele całe dnie spędzali w podziemnych korytarzach, grając w domino i zajadając swoje ulubione przekąski. Przyjaciele bawili się ze sobą tak długo, póki nie ogarnął ich sen. Wtedy Cebuluś, Piotr i Gabrysia mówili sobie „dobranoc” i zasypiali w swoich wygodnych łóżeczkach. Gdy wzeszło słonko, Cebuluś obudził się zaskoczony, bo przed jego oczyma tańczył złoty balon. – Dzień dobry- powiedział pająk Piotr – Zrobiłem tego balona, by móc poszybować nim wysoko do nieba. Świat jest taki duży, najwyższa pora abym dorósł, wyszedł z naszego podziemia i poznał jego piękno. – Dobrze, jeśli musisz to szybuj, leć, fruń na swoim balonie. Ja jednak zostanę w moim domku, który dobrze znam i kocham. Nie czekając ani chwili, pająk Piotr poszybował wysoko ponad ziemię. A Cebuluś zmartwiony, został w swoim pokoju i czekał na przybycie Gabrysi. Gdy wieczorem Gabrysia pojawiła się w podziemnym korytarzu, Cebuluś od razu zaprosił ją do gry w szachy, by nie myśleć o utraconym przyjacielu. Po godzinach wspaniałej zabawy, Cebuluś i Gabrysia poszli spać…tym razem tylko w dwójkę, bez Piotra. W środku nocy, Cebulusia obudził jasny blask księżyca, który wkradł się do pokoju przez okienko w ziemi. Z przerażeniem Cebuluś zauważył, że z sufitu zwisa błyszczący kokon. Po chwili kokon zaczął pękać z z jego wnętrza wyszedł cudowny, niebieski motylek. To była Gabrysia, która z gąsienicy przemieniła się w motyla.

– Świat jest taki duży, najwyższa pora abym dorosła, wyszła z naszego podziemia i poznała jego piękno – powiedziała Gabrysia unosząc się ponad trawą, przykrywającą dach Cebulkowego domku. – Dobrze, jeśli musisz to szybuj, leć, fruń na niebieskich skrzydłach. Ja jednak zostanę w moim domku, który dobrze znam i kocham. Kiedy Gabrysia pofrunęła, wysoko ponad chmurami, Cebuluś został w swoim domku sam. Gdy nastał ranek, cebulka chciała się pobawić, tak jak to wcześniej robiła z przyjaciółmi, ale zabawa w pojedynkę nie była taka fajna. Przypomniał sobie wspólnie spędzone chwile i zatęsknił za Piotrem i Gabrysią. – Świat jest taki duży- pomyślał Cebuluś- najwyższa pora abym i ja dorósł, wyszedł z tego podziemia i poznał jego piękno. Nie czekając ani chwili, cebulka chwyciła kubek, napełniła go wodą i zaczęła ochoczo pić. Kubek za kubkiem, szklanka za szklanką, Cebuluś nawadniał swoje ciało. Gdy promyki słońca dostały się do pokoju i zaczęły ogrzewać Cebulusia, ten poczuł, że zaczyna rosnąć. Korzenie złapały się kurczowo podłogi domku, a główka wystrzeliła ponad jego dach. Z łodygi zaczęły wyrastać zielone liście, a ponad nimi pojawił się fioletowy kwiat. I tak oto Cebuluś wyrósł na pięknego krokusa. Na powitanie Cebulusiowi Krokusowi, przybili jego dawni przyjaciele, pająk Piotr i Gabrysia- motyl. – Jesteśmy tacy szczęśliwi, że postanowiłeś wyjść z ukrycia i cieszyć się życiem. Zobacz, jaki świat jest piękny. A ty jesteś teraz jego częścią. Krokus rozejrzał się dookoła i pokiwał fioletową główką. Był z siebie dumny, że zaryzykował i dzięki temu, mógł teraz cieszyć się pełnią życia.

*,Czego potrzebują kwiatki do życia’’ – praca z obrazkiem

*„Barwne plamy” – praca plastyczna, pozyskiwanie różnych odcieni zielonego, wykorzystywanie gotowych farb i mieszanie kolorów. Dziecko maluje kartki różnymi odcieniami zielonego, próbuje uzyskać kolor zielony ze zmieszania innych kolorów. Na koniec podaje przepis na kolor zielony. • kartki, farby

*Nauka zapisu litery Ź, ź

*,,Rosną kwiatki’’ – praca plastyczna Rysowanie kredkami ołówkowymi obrazka kwiatka posadzonego w glebie, na którego świeci słonko i pada deszczyk

*Ćwiczenia poranne – 5 pajacyków, 5 przysiadów

*Wysłuchanie wiersza Małgorzaty Nawrockiej ,,Świt w ogrodzie”

Pospałyby grządki pod kołdrą wilgoci… Nic z tego! Już wietrzyk swawolny im psoci: Rozbujał trawniki, siadł na tulipanie, Zadzwonił konwalią na wczesne śniadanie… Wietrzyku urwisie! Daj pospać! A nie dam… Słoneczne całusy każdemu dziś sprzedam! Prostujcie kołnierze, wygładźcie sukienki, Panowie – krokusy, sasanki – panienki! Szafirku, zmruż oczy, bo słońce w nie świeci! Pierwiosnku, pod listkiem nie chowaj swych dzieci. Już wiosna! Już wiosna, obudźcie się, kwiaty! Niech tęczą rozbłysną uśpione rabaty! Rodzic zadaje dziecku pytania: Kto wystąpił w utworze? Co robił wiatr? Dlaczego wiatr budził roślinki do życia? Co oprócz narzędzi ogrodniczych jest potrzebne, by wyhodować (zbudzić) roślinkę? Jak przydaje się wiatr w rozwoju roślin? Jakie kwiatki zbudził wiatr?

*„Wiosenne kwiaty” – przyporządkowanie zdjęć wiosennych kwiatów ich nazwom, przypomnienie nazw i wyglądu wiosennych kwiatów. Rodzic ponownie czyta wiersz ,,Świt w ogrodzie’’ i prosi dziecko, by klasnęło, gdy usłyszy każdą nową nazwę kwiatu pojawiającą się w wierszu. Następnie prosi, by przyporządkowało nazwy napisane globalnie do zdjęć kwiatów: krokus, sasanka, szafir, pierwiosnek. Na koniec pyta dziecko o inne kwiaty kojarzące im się z wiosną.

*Hodowla w domu – dziecko razem z rodzicem sadzi trawę w plastikowym pojemniku (np. dużym plastikowym kubeczku). Ozdabia pojemnik, np. nakleja na nie buzie i oczy. Wsypuje do środka ziemię i nasiona, regularnie podlewa. Gdy trawa wyrośnie, dziecko może ją od czasu do czasu przycinać. • plastikowe pojemniki, kartki, kleje, kredki, nasiona trawy, ziemia

*,,Zabawy z nakrętkami’’ – ułóż litery i liczby używając nakrętek

*„Kwiatki z nasion” – zabawa plastyczna. Wypełnianie konturu kwiatów i innych obiektów (posmarowanych wikolem) nasionkami fasoli, kaszą, ryżem itp. • kontury kwiatów, klej wikol, ziarna fasoli, kasza, ryż

*JĘZYK ANGIELSKI

POLLY AND NAT

  1. What fruits and vegetables do you like / love??

I like oranges …but I love strawberries.

Let’s play a game….

Do you like…

https://wordwall.net/pl/resource/1776943/angielski/jedzenie

 

 

2.Counting…How old is the sheep?

The sheep is 8 years old.

Panda,duck,goat,horse

Lets play a game…….

ŁACZENIE W PARY

https://wordwall.net/pl/resource/919685/unit-3-happy-birthday

https://wordwall.net/pl/resource/1570202/birthday-memory

COUNTING

https://wordwall.net/pl/resource/73251/maths/counting-10-flip-game

https://wordwall.net/pl/resource/578970/maths/0-10-words

3.Review the birds and colours …..

Pigeon is red.Is a pigeon red ??no, it’s not a pigeon is ……

Let’s colour the birds

*Ćwiczenia poranne – ,,Moje nogi’’ – ćwiczenie rozwijające mięśnie nóg – dzieci kładą się na podłodze tyłem. Na przemian unoszą i opuszczają stopy – prezentują, jak rosną i maleją ich nogi

*,,Porządki w ogródku’’ – rozmowa z dzieckiem na podstawie ilustracji

*,,W naszym ogródeczku’’ – nauka piosenki i zabawa ruchowa do niej W naszym ogródeczku (dziecko rysuje rękoma koła przed sobą) zrobimy porządki (dziecko ,,grozi’’ palcem wskazującym, na zmianę jedną i drugą ręką) Wygrabimy ścieżki (dziecko naśladuje grabienie) przekopiemy grządki (dziecko naśladuje kopanie łopatą) Raz, dwa, trzy (dziecko klaszcze 3 razy) Potem w miękką ziemię wsiejemy nasionka (dziecko naśladuje wrzucanie nasionek do ziemi) Będą się wygrzewać na wiosennym słonku ( dziecko ,,wkręca żaróweczki’’) Raz, dwa, trzy (dziecko klaszcze 3 razy) Spadnie ciepły deszczyk (dziecko porusza paluszkami ponad głową i powoli) i wszystko odmieni (dziecko opuszcza je wzdłuż całego ciała aż do podłogi) W naszym ogródeczku grządki zazieleni ( dziecko rysuje rękoma koła przed sobą) Raz, dwa, trzy (dziecko klaszcze 3 razy)

*,,Ogrodnik’’ – zagadka Spotkasz go w ogrodzie, gdzie pracuje co dzień dba o krzaki i kwiatki, sadzi rośliny z użyciem łopatki

*,,Ogrodnik i ogrodniczka’’ – opis postaci na podstawie ilustracji – prezentacja ilustracji chłopca i dziewczynki. Poproszenie dziecka o nazwanie osób znajdujących się na obrazkach. Zadaniem dzieci jest opowiedzenie o wszystkich elementach ich ubioru. Pytania pomocnicze: – pan który pracuje w ogrodzie to? (ogrodnik) – pani, która pracuje w ogrodzie to? (ogrodniczka) – spodnie do pracy w ogrodzie to? (ogrodniczki)

*,,Co ogrodnik robi w ogrodzie’’ – praca z obrazkiem. Rozmowa na temat prac, jakie wykonuje ogrodnik

*,Narzędzia ogrodnika’’ – obrazki wybranych narzędzi ogrodowych Dziecko odpowiada na pytanie – ,,Jakie prace ogrodowe można wykonać przy pomocy prezentowanych narzędzi?’’ Rodzic zwraca uwagę, że metalowymi narzędziami ogrodniczymi mogą posługiwać się tylko dorośli

*Rozwiązywanie zagadek dotyczących narzędzi ogrodniczych Przykładowe zagadki: W domu czasem jest potrzebna – metalowa albo z drewna. Po niej strażak też się wspina, A odpowiedź to… (drabina) W ogrodzie są używane – metalowe albo drewniane, szybko sprzątniesz nimi liście. Pewnie wszyscy odgadliście. (grabie) Ma ostrze i trzonek, Skopiesz nim zagonek. (łopata/szpadel) Co to za gad tak się wije? A jak się wody napije i stanie się pękaty podlewa drzewa i kwiaty? (wąż ogrodowy) Nie ma kół czterech ani nawet dwóch. Ma tylko jedno na przedzie. Lecz gdy za rączki mocno trzymasz, nawet z ciężarem pojedzie. (taczka) Na patyku zębów rządek, znają je na pewno dzieci. Służą do równania grządek i do wysprzątania śmieci. (grabie) Ma to narzędzie dość długi trzonek, by móc wygodnie kopać zagonek, blachę stalową płaską i gładką, żeby je wbijać w piach było łatwo. (łopata/szpadel) Gdy żywopłot przystrzyc trzeba, suchą gałąź wyciąć z drzewa, wtedy nam potrzebne będzie nożycowe to narzędzie. (sekator) Leci z niej woda przez sito blaszane. Jaka to wygoda już kwiatki podlane! (konewka)

*,Grabki’’ – praca plastyczna Formowanie wałeczków z plasteliny i wyklejanie nimi konturu grabi

*Ćwiczenia poranne – ,,Moje ciało’’ – ćwiczenie w płaszczyźnie strzałkowej – dziecko wykonuje skłon w przód, a następnie wyprost z równoczesnym uniesieniem rąk nad głowę

* ,,Bratki z kwietnej rabatki’’ Agnieszki Borowieckiej– wysłuchanie wiersza i rozmowa inspirowana jego treścią. Dziecko po wysłuchaniu wiersza zastanawia się dlaczego bratki zaczęły się przepychać.

*,,Budowa kwiatu’’ – łodyga, liści, kwiat, korzeń – wpisz w odpowiednie okienko elementy kwiatu

* ,,Kwiatek’’ – praca plastyczna Potrzebne będą: kółka z kolorowego papieru, kreatywne druciki, klej, serduszka z kolorowego papieru Wykonanie: 1. Przygotowujemy łodygę z listkiem z wykorzystaniem kreatywnych drucików 2. Sklejamy ze sobą dwa kółka w taki sposób, aby stworzyć kieszonkę na naszą łodygę (drucik można również przykleić za pomocą kleju bezpośrednio do kółka) 3. Tworzenie płatków z kółek (kółka należy posmarować na jednym brzegu klejem i zwinąć w rulon – proponuję użyć kółka o różnych kolorach) 4. Ostatnim etapem jest zaklejenie środka kwiatka ( wycięte serduszka, które dzieci mogą nakleić na papierowe kółka) 5. Gotowe

*„Zielone zagadki warzywne” – odgadywanie zagadek, poznanie właściwości odżywczych zielonych warzyw Przykładowe zagadki: Zielone łódeczki, w nich małe kuleczki. Gdy się ugotują, każdemu smakują. (groch) Każdy odgadnie tę zagadkę, ma biały korzeń i zieloną natkę. (pietruszka) Z soczystych liści złożona, okrągła głowa zielona. (kapusta) Latem w ogrodzie wyrósł zielony, a zimą w beczce leży kiszony. (ogórek) Rodzic pyta dziecko, dlaczego zielone warzywa są zdrowe. Dziecko podaje nazwy innych zielonych warzyw

*Zabawa kulinarna – przygotowanie zielonego musu z kiwi. Dziecko rozgniata kiwi widelcem, aż powstanie mus

 

ZADANIA DO WYKONANIA W TYGODNIU 27-30.04.2020 

*Ćwiczenia poranne – „Statkiem po Wiśle”

– doskonalenie równowagi. Dziecko łączy wstążki i układa je na dywanie w długą linię. Zdejmuje buty i podróżuje po Wiśle – stopa za stopą. Stara się zachować równowagę. * ,,Biało-czerwone motylki’’

– wysłuchanie opowiadania Agnieszki Filipkowskiej i rozmowa na temat jego treści. ,,Biało-czerwone motylki’’ Agnieszka Filipkowska

Kiedy za oknem pełnią kolorów zaczęła rozkwitać wiosna, w grupie Motylków zrobiło się biało– czerwono. Wykonane przez przedszkolaki małe dwukolorowe flagi ozdobiły półkę w kąciku czytelniczym, a na korkowej tablicy zakwitły – niczym dorodne kwiaty – biało–czerwone kotyliony z kartonu i bibuły. Zostały jeszcze do wycięcia proporczyki, które miały zawisnąć nad oknami. Dzieci pracowały dzielnie nad ozdobieniem sali na majowe święto. – Proszę pani, bo Antek się przezywa – krzyknął nagle Julek, wskazując na kolegę. – On mówi, że ja jestem patriota! Pani Marta odłożyła na chwilę papier i nożyczki, spojrzała na chłopców z uśmiechem i łagodnym głosem zwróciła się do dzieci: – Julku, poczułeś się urażony? – Chłopiec kiwnął głową. – Zupełnie niepotrzebnie, bo bycie patriotą to żaden wstyd, wręcz przeciwnie. A ty, Antku, wiesz, co oznacza słowo, którego użyłeś? – Yyyy… no… chyba nie… – wybąkał zawstydzony Antek. – Ja wiem! – krzyknęła Julka. – Moja babcia zawsze powtarza, że jej dziadek, czyli mój prapradziadek był patriotą, bo walczył na wojnie. I dostał medal, prawdziwy! On już nie żyje, ale widziałam w albumie jego zdjęcia w mundurze. – Możesz być dumna z takiego prapradziadka, Julciu – przyznała pani Marta. – Rzeczywiście, wygląda na to, że był patriotą, czyli kimś, kto kocha swój kraj, swoją ojczyznę, i dba o nią tak bardzo, że jest gotów zaryzykować dla niej życie, jeśli to konieczne. Julek, zajęty wprawdzie przyklejaniem białych i czerwonych trójkątów do długiej tasiemki, słuchał w skupieniu toczącej się rozmowy i nie bez żalu wywnioskował z niej, że wcale nie zasłużył na rzucone przez Antka przezwisko. – A jak ja nie chcę zostać żołnierzem, tylko lekarzem, to nie mogę być tym, no… patriotą, proszę pani? – spytał, nie kryjąc rozczarowania. – Ależ oczywiście, że możesz – zapewniła pani Marta. – Patriota nie musi koniecznie walczyć na wojnie. Teraz, w czasach pokoju, możemy okazywać swój szacunek dla ojczyzny w inny sposób. Na przykład lekarz, wykonując swój zawód, służy krajowi, bo dba o zdrowie jego obywateli. – To tak jak moja mama! Ona leczy ludziom oczy – pochwaliła się Marysia. – Rzeczywiście, lekarz to ważny zawód. Ale to, co powiedziałam, dotyczy tak naprawdę każdego, kto dobrze wykonuje swoją pracę. Może to być policjant, nauczyciel, artysta czy kasjer w sklepie. Nawet wy, będąc jeszcze dziećmi, możecie zachowywać się patriotycznie. Można powiedzieć, że Polska jest naszym wspólnym domem, a Polacy – rodziną, a jak można dbać o dom i rodzinę? – spytała wychowawczyni. – Na przykład można sprzątać po sobie i nie bałaganić – zaproponowała nieśmiało Tereska. – Masz rację, Teresko – przyznała pani. – To bardzo ważne, żeby dbać o środowisko, nie zaśmiecać go i troszczyć się o nasze wspólne otoczenie. – I jeszcze można się starać nie psuć różnych rzeczy – dodał Antek. – Tak, Antku, trzeba korzystać z tego co wspólne w taki sposób, żeby tego nie niszczyć. Place zabaw, parki, autobusy i tramwaje, a także przedszkole, w którym teraz jesteśmy, należą do nas wszystkich. Dlatego kiedy ktoś je niszczy, wszyscy tracimy. – Proszę pani, a ja dostałam od babci taką książkę o Polsce z białym orłem na okładce – wtrąciła nagle Julia. – I tata mi ją czyta. Tam jest na przykład napisane, że najdłuższa rzeka Polski to Wisła. I że stolicą jest Warszawa, i jeszcze było coś o Krakowie… i dużo innych informacji, ale jeszcze nie wszystko pamiętam. I tata mówi, że tam są rzeczy, które każdy Polak powinien wiedzieć. – Twój tata ma rację, warto poznawać własny kraj oraz jego historię i kulturę – przyznała nauczycielka. – To coś, co każdy z was już teraz może zacząć robić. Zresztą częściowo robimy to razem tu, w przedszkolu. I spójrzcie, co nam się udało stworzyć. Wycięte przez dzieci proporczyki zostały przyklejone do mocnej złotej tasiemki i tworzyły piękny biało–czerwony łańcuch. Nadszedł czas, by ozdobić nim ramy okienne. Pan Marek, przedszkolny konserwator, przyniósł drabinę i pomógł w zamocowaniu dekoracji. – No, no! Nieźleście się napracowali, mali patrioci! – rzekł z uznaniem, patrząc z góry na pięknie przystrojoną salę. – Widzicie, wywieszanie flagi w święta narodowe to dla innych znak, że ojczyzna jest dla was ważna – skomentowała pani Marta. – W ten sposób też można pokazać swój patriotyzm. Pod koniec dnia dzieci mogły zabrać zrobione przez siebie chorągiewki do domów. Julek włożył swoją do kubeczka i postawił ją na parapecie w dużym pokoju. W czasie zabawy co jakiś czas zerkał na nią z dumą. A kiedy tata wrócił z pracy, chłopiec natychmiast pobiegł oznajmić mu z pewną siebie miną: – Wiesz, tato, jeśli chcesz, możesz zostać patriotą, tak jak ja. To naprawdę nic trudnego.

Rodzic zadaje dziecku pytania: Co oznacza patriotyzm? Jak Ty pokazujesz, że jesteś patriotą? Na koniec zadaje zagadkę: Może kiedyś podróżować będziesz mógł po świecie, Tyle jest ciekawych krajów do zwiedzenia przecież. Ale jedno miejsce domem na zawsze zostanie, Miejsce, gdzie się urodziłeś. Jak mówimy na nie?

*„Mapa Polski”

– przypomnienie wiadomości o mapie. Dziecko opowiada, jakie informacje o Polsce można odczytać z mapy. W razie potrzeby rodzic wyjaśnia, że Polska to kraj, który z jednej strony ma morze, a z drugiej góry

*Nauka zapisu litery Ż, ż

*JĘZYK ANGIELSKI

1.Vegetables….celery,courgette,aubergine,muschroom,sweet potato,radish

Let’s play a game….

https://wordwall.net/pl/resource/1512848/angielski/vegetables

https://wordwall.net/pl/resource/1671675/angielski/fruit-vegetables

2.Where does the dog live??…mole,bird,Roy,Pearl,Nat

*„Łamańce”

– ćwiczenie sprawności językowej. Dziecko powtarza znane rymowanki, np. ,,Król Karol kupił królowej Karolinie korale koloru kolorowego’’, ,,Stół z powyłamywanymi nogami’’ itp.

*„Diagram” – Rodzic rysuje diagram z odpowiednią liczbą kratek. Odczytuje podpowiedzi, a dziecko odgaduje hasła i wspólnie z rodzicem je głoskuje. Dziecko lub rodzic zapisuje wyrazy w kratkach.

1. Leci z kranu. 2. Symbol Torunia. 3. Mieszkał w jamie pod Wawelem. 4. Jeden z symboli narodowych. Orzeł w koronie. 5. Kobieta, która mieszka w Polsce, to…

*Legenda o Wiśle – zapoznanie z legendą Hanny Zdzitowieckiej

Wysoko nad szczytami gór wznosił się stary dwór króla Beskida, władcy całego pasma górskiego, i jego żony, Borany, władczyni okolicznych borów. Przez wiele lat oboje rządzili mądrze i sprawiedliwie, toteż wszyscy z żalem przyjęli wiadomość o śmierci starego króla. Borana wezwała wtedy troje swych dzieci, by zgodnie z wolą króla podzielili się władzą. – Ty, Lanie, jako syn najstarszy, opiekować się będziesz polami i łąkami. Wy zaś obie, Czarnocho i Białko, rozprowadzicie wodę z górskich strumieni po polach i łąkach Lana, by wszystko, co żyje, miało jej pod dostatkiem. Żywa, zawsze pogodna i wesoła Białka uśmiechnęła się do siostry i skacząc, i tańcząc, zbiegła po skałach ku widniejącym we mgle dolinom. Poważna i zasępiona Czarnocha skierowała się na drugą stronę góry królowej Borany i ostrożnie zaczęła schodzić po zboczu. Wkrótce obie siostry spotkały się u podnóża. – Płyniemy dalej razem! – zawołała ucieszona Białka. – Nigdy się już nie rozstaniemy – zapewniła Czarnocha. Nagle przegrodziła im drogę skała, pod którą czekał rycerz Czantor w kamiennej zbroi. – Zatrzymajcie się, piękne córki Beskida i Borany. Dokąd tak spieszycie? Po co chcecie iść do nieznanej, odludnej i dzikiej krainy? Zostańcie tu. Siostrom podobała się ziemia Czantora. Zostały więc i z wdzięczności za gościnę zrosiły strumieniami zbocza doliny, aż zakwitły tysiącami różnobarwnych kwiatów, jakich nikt tu jeszcze nie widział. Ale Ziemia rozkazała Czantorowi przepuścić córki Beskida przez skały, by poniosły wody dalej ku północy. – Nie mogę pozwolić, byście obie popłynęły w obce strony. Wyślijcie przodem jedną falę na zwiady – poradził. – Niech się rozejrzy, a gdy wróci, opowie, co widziała… Czantor rozsunął skały i pierwsza fala wyszła przez nie onieśmielona, niepewna, co ją czeka. – Idź, falo, któraś wyszła – żegnały ją siostry. – Idź przed siebie i wracaj co prędzej z wieściami o tamtych borach i lasach, o tamtych łąkach i polach… „Wyszła” – bo tak nazwały tę falę powstałą z połączonych wód – wypłynęła przez skalną szczelinę. Biegła żywo po kamieniach, pluszcząc i szemrząc beztrosko. Mijała ciemne bory i jasne zagajniki, zielone pola i ukwiecone łąki… Wtem, gdy mijała skałę wawelską, wyskoczył ku niej zaczajony tam potwór – okropny, smok ziejący ogniem. Przestraszona, bryznęła mu w oczy pianą wodną. Zasyczało, zadymiło i oślepiony smok skrył się na chwilę w pieczarze. Gdy wyjrzał, Wyszła była już daleko. Płynęła teraz przez urodzajne ziemie ku północy, kręcąc się i wijąc to w prawo, to w lewo, byle jak najwięcej świata zobaczyć, jak najwięcej pól zrosić swą wodą. Przyłączyły się do niej mniejsze strumienie i rzeczki, które nie miały odwagi same zapuszczać się w obce, nieznane strony. Płynęła coraz wolniej, coraz szerzej rozlewała swe wody, zmęczone długą drogą. „Czas już chyba zawrócić” – myślała nieraz, ale ciekawość pchała ją naprzód. Aż nagle zniknęły jej sprzed oczu lasy i pola. Poczuła dziwny słony smak, nieznany zapach dolatywał z północy. Nad sobą miała szare niebo, przed sobą szarą, nieogarnioną wzrokiem, łączącą się z niebem wodę, spienioną białymi grzywami. To było morze. – Jakie to groźne, potężne i piękne – szepnęła. Ale jej cichy głos zagłuszył gwałtowny szum, jakaś siła pociągnęła ją ku sobie i Wyszła, pierwsza fala wysłana z dalekich gór Beskidu, połączyła się z falami morskimi. Czarnocha i Białka na próżno czekały jej powrotu. Na próżno wysłały za nią jedną falę po drugiej. Wszystkie biegły jej śladem i wszystkie po długiej drodze gubiły się w słonych wodach Bałtyku. Z tych to fal płynących nieustannie powstała wielka rzeka, już nie „Wyszła”, a Wisła, od której obie siostry przezwano Czarną i Białą Wisełką.

 

Informacje dla rodzica : Wisła bierze początek w górach, lecz nie są one tak skaliste i strome jak np. Tatry, lecz porastają je lasy. Z Baraniej Góry – jednej z gór, wypływają dwa strumienie – Biała i Czarna Wisełka. Biała Wisełka wytryska ze skały, a że jest tam stromo, płynie szybko. Natomiast Czarna Wisełka płynie dużo wolniej po czarnej ziemi, stąd jej nazwa. Gdy Biała Wisełka łączy się z Czarną, tworzą Wisłę. Początkowo jest ona płytka i niezbyt szeroka, dopiero gdy płynie przez Polskę, dopływają do niej różne strumienie i rzeki, a dzięki temu poszerza się i pogłębia. Przepływa przez środek Polski i kieruje się aż do Morza Bałtyckiego.

*„Nurt” – doświadczenie.

Rodzic pyta, jak to się stało, że Biała Wisełka płynęła szybko, a Czarna – wolno. Skąd ta różnica? Rodzic wyjaśnia, że za chwilę wykona doświadczenie, które pokaże, jak może zachowywać się woda wypływająca ze skały. Potrzebne będą: plastikowe kubki, taca / miska, gruba igła, woda Najpierw rodzic wlewa wodę do kubka i robi w nim niewielką dziurkę. Wyjaśnia, że kubek to zbiornik z wodą, podobny znajduje się pod ziemią, np. pod Baranią Górą. 1 Dziecko otrzymuje: dwa plastikowe kubki, tacę / miskę, grubą igłę, wodę 2 W pierwszym kubku dziecko robi za pomocą igły kilka dziurek w rzędzie pionowym 3 W drugim – w poziomym rzędzie 4 Dziecko stawia kubki w misce lub na tacy i nalewa do nich wody. Obserwuje wypływającą wodę i formułuje wnioski. Opisuje, co widzi.

Kubek 1 (dziurki w pionie) – woda płynie szybko, na różne odległości. Kubek 2 (dziurki w poziomie) – woda płynie równomiernie, spokojnie

 

*Ćwiczenia poranne – podskoki – dziecko podskakuje obunóż w miejscu z klaśnięciem nad głową

* ,,Jestem Polakiem’’ – wysłuchanie piosenki i nauka tekstu

*„Stolica Polski” – wysłuchanie wiersza Juliana Tuwima ,,Warszawa’’

,,Warszawa’’ Julian Tuwim Jaka wielka jest Warszawa! Ile domów, ile ludzi! Ile dumy i radości W sercach nam stolica budzi! Ile ulic, szkół, ogrodów, Placów, sklepów, ruchu, gwaru, Kin, teatrów, samochodów I spacerów i obszaru! Aż się stara Wisła cieszy, Że stolica tak urosła, Bo pamięta ją maleńką, A dziś taka jest dorosła. Po przeczytaniu wiersza rodzic zadaje dziecku pytania: Jakie miasto jest stolicą Polski? Jak wygląda stolica przedstawiona w wierszu? Czy znasz jakąś legendę dotyczącą Warszawy?

*Legenda o warszawskiej Syrence- FILM

 

*„Polskie miasta” – kończenie nazw miast. Rodzic ukrywa w pokoju kartki na których znajduje się duży napis – początek nazwy miast Polski (np. POZ, GDA, ZAKO, KRA, TOR, WAR). Dziecko ma za zadanie odnaleźć kartki, odczytać z nich początki nazw i zgadnąć, o jakie miasta chodzi. Jeśli ma problem z odczytaniem, rodzic odczytuje głośno, a dziecko kończy nazwy

*Polly and Nat-JĘZYK ANGIELSKI

 

1.Birds…What birds do you know??? Pheasant,wren, shoebill,crow,

How many wrens can you count? There are ……. Wrens.

Let’s play a game….

Counting

https://wordwall.net/pl/resource/198083/maths/counting-wheel-1-10

birds

https://wordwall.net/pl/resource/1352529/birds

Pheasant

https://www.youtube.com/watch?v=NMvd-gWsP9c

wren

https://www.youtube.com/watch?v=zP7TepK7eAs

shoebill

https://www.youtube.com/watch?v=-p2RyFnudDw

 

Wymyśl nazwe ptaka I narysuj go.A potem podziel sie nim z nami.

 

2.Znajdz różnice… Can you spot the differences here.

 

 

 

3.Body parts

Let’s play a game…

https://wordwall.net/pl/resource/1505590/angielski/parts-body

https://wordwall.net/pl/resource/889255/angielski/body-parts

* ,,Stacyjkowo’’ – CZYTANIE GLOBALNE – ZAKOPANE, KRAKÓW, WARSZAWA, POZNAŃ, TORUŃ, GDAŃSK. Następnie dziecko dzieli nazwy miast na sylaby

*„Pocztówki” – Rodzic wyjaśnia, do czego służą pocztówki. Wspólnie z dzieckiem ogląda pocztówki (np. z wakacji), które są dostępne w domu. Zadaniem dziecka jest opowiedzenie, co przedstawiają.

*„Gdzie?” – odszukiwanie miast na mapie Polski. Dziecko losuje samoprzylepne karteczki z nazwami miast i szuka ich na mapie fizycznej położonej na podłodze. Obok odnalezionej nazwy miasta przykleja karteczkę z tą samą nazwą

*Kraków „Smok” – zabawa z wykorzystaniem tangramu . Dziecko układa smoka z tangramu wg własnego pomysłu.

*Gdańsk „Wpływanie do portu” – zabawa manipulacyjna. Rodzic umieszcza w przezroczystej butelce kawałek styropianu / kory / korka i nalewa wodę. Dziecko ma tak manipulować butelką, by okręt wpłynął do portu (szyjki butelki).

*POLSKIE SYMBOLE NARODOWE

 

ZADANIA DO WYKONANIA W TYGODNIU 20-24.04.2020

TEMAT TYGODNIA: DBAMY O NASZĄ PLANETĘ

*JĘZYK ANGIELSKI

Polly and Nat Episode 6

 

1.What  can you see?? Fun fair/wesołe miasteczko.Stwórz swoje wymarzone miejsce zabawy.

2.Nazwij te zwierzeta i pomysl jakie odgłosy wydają???Chinchilla,dolphin,armadillo,buffalo,elephant,bear….

Armadillo

https://www.youtube.com/watch?v=FQH2rISdaWw

chinchilla

https://www.youtube.com/watch?v=gCRe9YMMYbM

dolphin

https://www.youtube.com/watch?v=c8rJQ1Wcljs

baffalo

https://www.youtube.com/watch?v=9CblliWIcDg

elephant

https://www.youtube.com/watch?v=n61fHYOTc_4

bear

https://www.youtube.com/watch?v=DAO0e9_L_ss

2.Body parts/poznajemy części ciała

 

*Ćwiczenia poranne – „Powrót na ziemię” – ćwiczenie na materacu.

Rodzic rozkłada materac, dziecko siada w siadzie skrzyżnym wraz z rodzicem naprzeciwko siebie i chwytają za dłonie. Próbują podnieść się do pozycji stojącej.

*,,Ziemia’’ – ,,Ziemia’’ A. Knapik

wysłuchanie wiersza czytanego przez rodzica (pokazanie globusa)

Dzień dobry dzieci jestem ziemia, wielka ogromna jak balonik. Z tej strony Słońce mnie opromienia, a z tamtej strony cień przesłonił. Gdy jedna strona jest oświetlona to zaciemniona jest druga strona. Wy zajadacie pierwsze śniadanie, a spać się kładą Amerykanie. Właśnie bo ja się kręcę w krąg, jak bardzo, bardzo duży bąk. Dzień dobry wołam, dobranoc wołam, właśnie zrobiłam obrót dookoła, a oprócz tego tak bez końca, muszę się kręcić wokół Słońca, nigdy żeście nie widzieli takiej wickiej karuzeli. Bo trzeba mi całego roku, a żeby Słońce obiec wokół.

*Wspólne wykonanie doświadczenia ,,Wybuchający wulkan’’

Co nam będzie potrzebne do wykonania doświadczenia: miska, wysokie naczynie (może być słoik, szklanka, wazon), naczynie z wodą, soda oczyszczona, ocet

Wykonanie:

1. Naczynie wysokie wstawiamy do miski (dla bezpieczeństwa) 2. Wlewamy wodę do naczynia 3. Ocet dodajemy do naczynia

4. Następnie na to wszystko soda oczyszczona 5. Obserwujemy co się dzieje

Ocet czyli kwas octowy reaguje z sodą , można wytłumaczyć dzieciom, że one po prostu się nie lubią. Stąd powstaje taka wybuchowa reakcja, a jeśli się wsłuchamy to słychać jak pęcherzyki powietrza pękają i wytwarzają syczący dźwięk

 

 

*Zaśpiewaj po angielsku

 

*,,Dzikie wysypiska’’ – pokazanie za pomocą obserwacji podczas wykonanego działania jak niebezpieczne śmieci zanieczyszczają Ziemię. Potrzebne będą: tacka, kilka warstw serwetek papierowych, tusz czarny, niebieski marker wodoodporny, spryskiwacz z wodą Wykonanie: – serwetki to warstwy ziemi, kładziemy je na tacy – rysujemy mazakiem rzekę – tuszem robimy kilka kropli po bokach rzeki (obserwacja i wyciąganie wniosków) – rzeka jest czysta plamy są małe – zaczyna padać deszcz (zadaniem dziecka jest polewać wodą serwetki) – co się stało? – (obserwacja i wyciąganie wniosków) – rzeka jest brudna, niższe warstwy ziemi są brudne – śmieci przeniknęły w głąb Ziemi, zanieczyściły ją

*„Człowiek i jego działanie”– rozmowa z dzieckiem na temat właściwych i niewłaściwych zachowań wobec środowiska. Dziecko wypowiada się na podstawie własnych doświadczeń. Rodzic kieruje rozmową tak, by wymieniało zachowania nie tylko negatywne, lecz także dobre dla Ziemi. Rodzic sam nie wymienia i nie opisuje żadnych zachowań

* „Taki świat”– rozmowa na temat świata dookoła i zanieczyszczenia środowiska. Rodzic zadaje dziecku pytania: Czy podoba Ci się świat, w którym żyjesz? Co chciałbyś/ chciałabyś w nim zmienić? Co w tym celu trzeba zrobić?

*DARY FROEBLA

ZBUDUJ Z KLOCKÓW, KTÓRE MASZ W DOMU, PONIŻSZĄ BUDOWLĘ

*,,Ratujmy Ziemię’’ – zadaniem dzieci jest namalowanie naszej planety i na niej odbijają swoją dłoń – dzieci mogą dopisać hasło : ,,Dbam o czystość Ziemi! ’’

*,,Sudoku w słodkiej odsłonie’’ (kto nie ma słodkości jest też wersja light z zakrętami) Jak grać: Gra polega na wypełnieniu planszy słodkościami lub zakrętkami w ten sam sposób, aby w tym samym wierszu, w tej samej kolumnie, znajdowała się tylko jedna słodkość lub korek. Czyli w żadnym wierszu, w żadnej kolumnie nie może powtórzyć się dwa razy ta sama słodkość lub zakrętka.

*Ćwiczenia poranne – ćwiczenia głowy i szyi – siad skrzyżny, ręce na kolanach, dziecko naśladuje ruchy głowy żółwia wydostającego się i wchodzącego do skorupy. Powtórzyć 3 x

* „Co to znaczy dbać o środowisko?” – Dziecko kończy zdanie rozpoczęte przez rodzica.: Dbać o środowisko to znaczy… rodzic może nakierować dziecko na temat ochrony zwierząt i dbania o nie.

*,,Układanki z patyczków’’ – (można też wykorzystać pompony)

 

*„Co by było, gdyby…” – rozwijanie twórczego myślenia. Rodzic zadaje pytania: Co by było, gdyby ludzie wyrzucali wszystkie śmieci na ulicę? Co by było, gdyby zabrakło czystej wody do picia? Co by było, gdyby dym tak zanieczyścił niebo, że nie dałoby się zobaczyć słońca? Co by było, gdyby wycięto wszystkie drzewa? Co by było, gdyby spłonęły wszystkie łąki? Co by było, gdyby nie było zwierząt? Dziecko tworzy scenariusze i stara się udzielić odpowiedzi

* „Zagrożone” – rozmowa na temat zwierząt zagrożonych wyginięciem. Rodzic rozkłada na dywanie zdjęcia różnych zwierząt, wśród nich zagrożonych wyginięciem, takich jak goryl, tygrys, nosorożec, słoń, panda wielka, niedźwiedź. Dziecko podaje nazwy wszystkich zwierząt. Rodzic wyjaśnia dziecku, że tych zwierząt jest już na świecie bardzo mało, bo ludzie na nie polują lub niszczą ich środowisko życia: wycinają lasy, zatruwają wodę. Wprowadzenie terminu „zwierzęta zagrożone wyginięciem”.

*,,Segregacja śmieci’’ – nauka oznaczeń pojemników na odpady, co one oznaczają

*„Jak długo rozkładają się śmieci?” – zwrócenie uwagi na problem długiego rozkładania się niektórych śmieci. Dziecko próbuje odpowiedzieć na pytanie: Co się dzieje ze śmieciami, które nie trafiają do odpowiednich pojemników? ( wysypiska śmieci, smog i dym ze spalanych śmieci, śmieci rozrzucane po łąkach, lasach, przy drodze). Rodzic wyjaśnia, że wiele śmieci rozkłada się bardzo długo. Opowiada o butelkach znalezionych w ziemi albo na dnie morza, które mogą mieć setki lat. – pogięty rysunek (papier) – 1–6miesięcy, ogryzek jabłka (bio) 1–5 miesięcy, reklamówka (plastik) – nawet 400 lat, puszka (metal) – 50 lat, plastikowa butelka (plastik) – 400–450 lat, słoik (szkło) – nigdy, papierek po cukierku (plastik) – 400 lat ,gazeta (papier) – 6 tygodni, skórka od banana (bio) – rok, chusteczka higieniczna (papier) – 2–4 tygodnie

*Ćwiczenia poranne – ćwiczenia tułowia – skłony boczne. Dziecko staje w rozkroku, ręce opuszczone wzdłuż ciała. Dziecko wykonuje luźne skłony tułowia w lewo i w prawo – drzewami kołysze wiatr. Powtórzyć 3 x

*,,Świat w naszych rękach’’ – posłuchaj eko piosenki

*Rysowanie po śladach

*Ekologiczne prośby od Ziemi: – segreguj śmieci! – nie pal śmieci! – korzystaj z eko-toreb! – oszczędzaj wodę (zakręcaj wodę w kranie)! – szanuj zieleń! – oszczędzaj energię!

*Czytanie globalne wyrazów : PAPIER, PLASTIK, SZKŁO, MIESZANE, BIO

*„Kolorowe kosze” – przypomnienie wiadomości na temat segregacji śmieci. Rodzic zadaje dziecku pytanie: Dlaczego kosze mają różne kolory? Rodzic ustawia na środku pokoju pudełka w kolorach: zielonym, niebieskim, żółtym, czarnym i brązowym. Prosi, by dziecko wyjaśniło, jakie odpady wrzuca się do koszy oznaczonych tymi kolorami. Dziecko otrzymuje napisy (papier, plastik; szkło; mieszane, bio) i ma za zadanie przykleić je do pudeł w odpowiednim kolorze: kosz zielony – podpis: szkło , kosz niebieski – podpis: papier, kosz żółty – podpis: plastik ,kosz czarny – podpis: mieszane, kosz brązowy – podpis: bio.

*matematyka

potrzebne będą: rolki po papierze, flamaster, klamerki do bielizny

*,,Dbam o środowisko’’ – gra

Do gry potrzebna jest kostka i pionki. Startujemy z pola oznaczonego START, poruszamy się o tyle pól, ile wskaże kostka, pamiętajmy o polach funkcyjnych. Wygrywa ten gracz, który jako pierwszy dotrze na metę. – wyrzuciłeś do kosza elektrośmieci – cofasz się 5 pól (kolor czarny); – robiąc zakupy pamiętałeś o ekologicznych opakowaniach – przesuwasz się o 2 pola do przodu (kolor brązowy); – wyrzucając śmieci pamiętałeś o ich segregacji – przesuwasz się 3 pola do przodu (kolor zielony); – nie zakręciłeś wody po umyciu rąk – tracisz jedną kolejkę ( kolor niebieski); – nawet krótkie odcinki drogi pokonujesz zawsze samochodem – cofasz się 2 pola (kolor czerwony);

*Ćwiczenia poranne – ,,Skoki kangura’’ – przyjęcie poprawnej postawy wyjściowej ( postawa wyprostowana, łopatki ściągnięte), gazeta złożona na pół i trzymana między kolanami. Powtórzyć 2 x

*,,Smog ‘’– słuchanie opowiadania czytanego przez rodzica ,, Smog” Agnieszka Frączek

Bardzo długo wyjeżdżaliśmy z miasta. „Brum, brum!”, dudniło nam w uszach. „Ti–tit, ti–tit!”, atakowało nas mimo szczelnie zamkniętych okien. – Rany, jaki korek! – narzekał tata. – Szybciej! – prosił Antek. – Wolniej – prosiła mama. – Nudzi mi się – jęczała Zosia. – Pi… – popiskiwał pies. – Daleko to jeszcze? – pytałem ja, Sprężynek. Ale nasze słowa i tak zagłuszało nieznośne „Brum, brum, ti–tit!”. Wreszcie – powolutku, koło za kołem – udało nam się wyjechać za miasto. I od razu zrobiło się weselej. Tata przestał narzekać na korki, mama przestała prosić, żeby tata zwolnił (dziwne, bo jechaliśmy teraz dużo szybciej niż w mieście), Antek przestał prosić, żeby tata przyspieszył, nawet Zosia przestała się nudzić. Z pobocza machały do nas czerwone dęby, żółte brzozy i zielone choinki, pies pochrapywał cicho, a Zośka nuciła jakąś przedszkolną piosenkę. Nawet słońce świeciło jakby trochę jaśniej. – Od razu widać, że smog został za nami – cieszyła się mama. – To tam był jakiś smok? – z wrażenia mało nie wypadłem z koszyka. – Trzygłowy? – zawtórowała mi Zosia. – Spokojnie, nie smok, tylko smog, głuptasy – roześmiał się Antek. – A co to za różnica? – zapytała Zosia. – Ten wasz smok jest zielony, ma trzy głowy, pazury, ogon i K na końcu… – Czyli na ogonie? – Zośka! – zbył siostrę Antek. I tłumaczył dalej: – Wasz smok pożarł barana nafaszerowanego siarką. Zgadza się? – Tak… – odpowiedziała niepewnie Zosia, która chyba podobnie jak ja nie rozumiała, czemu ten zielony potwór ma być „nasz”. – Smog, o którym mówiła mama, też ma w środku trochę siarki. Ale na tym koniec podobieństw. Bo mamie wcale nie chodziło o smoka, ale o smog, prawda, mamo? – Prawda. – Czyli chmurę pełną dymów i spalin – wtrącił tata. – A skąd się biorą takie smoki? – Smogi! – poprawił Antek. – Skąd? No z tej… Z tego… – plątał się. – Pamiętacie te wszystkie samochody stojące w korku? – przyszedł mu z pomocą tata. – Potraficie sobie wyobrazić, ile one naprodukowały spalin. – Mnóstwo. – Właśnie: mnóstwo. A przecież powietrze jest zanieczyszczane nie tylko przez samochody, ale też przez fabryki, gospodarstwa domowe, przez… – przerwał nagle tata. – Zobaczcie, jaki paskudny dom! Rzeczywiście, z komina małego, żółtego domku wydobywały się kłęby dymu – gęstego, brązowoczarnego i pachnącego chyba jeszcze gorzej niż smocza jama. Wdzierał się do samochodu, łaskotał nas w nosy i szczypał w oczy. – A fe! – zawołała Zosia. – Fe! – powtórzył za siostrą Antek i zakrył sobie nos szalikiem. – Psik! – kichnął pies. – Co oni palą w tym piecu? Śmieci? – zastanawiała się mama. – Śmieci – potwierdził tata. – A paląc je, zatruwają powietrze, które i bez tego jest już bardzo zanieczyszczone – westchnął. – A smog się cieszy – podsumował Antek.

Po przeczytaniu opowiadania rodzic zadaje dziecku pytanie: Co to jest smog? Czym różnią się smog i smok? dziecko analizuje zapisy, porównuje je. Następnie rodzic pyta: Jakie są przyczyny smogu? Wyjaśnia, że nie zawsze widać, że powietrze jest zanieczyszczone – wykonanie eksperymentu z latarką.

*Eksperyment : – „Czy powietrze jest czyste?” –

obserwacja drobin kurzu w świetle latarki. Rodzic gasi w pokoju światło i zapala małą latarkę. Dziecko obserwuje powietrze w snopie światła, próbuje dostrzec drobinki zanieczyszczeń. Następnie dziecko próbuje wymienić źródła zanieczyszczeń powietrza.

*Nauka zapisu litery Z, z

*Zabawa – szukanie litery wśród innych liter, zaznacz ,Z” na kolor zielony, małe ,,z” na kolor czerwony

*„Puste czy pełne?” – doświadczenie wykazujące istnienie powietrza.

Rodzic przygotowuje dwie plastikowe butelki – jedną pełną wody, drugą pustą. Pyta dziecko, co jest w butelkach. (Dziecko zapewne odpowiedzą, że w jednej jest woda, a druga jest pusta). Rodzic wyjaśnia, że druga butelka również jest pełna, i demonstruje kolejne doświadczenie: Zanurza drugą butelkę w misce z wodą i naciska jej ścianki. Wydobywają się bąbelki powietrza. Wtedy rodzic pyta, co było w środku

*„Wiatraczek” – praca techniczna.

1 rodzic rozdaje dziecku kwadraty z papieru z wytyczonymi przekątnymi 2 dziecko nacina je w kierunku środka, ale zostawia do niego mniej więcej 3 cm 3 następnie zawija płatki skrzydeł do środka i przykleja 4 dziecko wycina małe kółko z białego papieru i przykleja na środku wiatraka 5 całość mocuje pinezką i przykłada do korka lub patyka 6 wiatrak jest gotowy

Po wykonaniu pracy – zabawy oddechowe z wykorzystaniem wiatraczków. Dziecko kładzie się na podłodze, podnosi wiatraczek na wysokość głowy i dmucha tak długo, jak długo rodzic gra na jakimś przedmiocie. Ćwiczenie ma na celu wydłużenie wydechu

*,,Policz kolorowe kropki od 1-10’’ – karta pracy

*„Miasto” – praca plastyczna. Dziecko wycina z gazet prostokąty różnej wielkości i nakleja obok siebie pionowo, tworząc miasto. Następnie nad nimi węglem rysuje spirale – dym (gazety, nożyczki, kleje, węgiel do rysowania lub czarna kredka

*„Miasto” – praca plastyczna.

Dziecko wycina z gazet prostokąty różnej wielkości i nakleja obok siebie pionowo, tworząc miasto. Następnie nad nimi węglem rysuje spirale – dym (gazety, nożyczki, kleje, węgiel do rysowania lub czarna kredka

 

 

ZADANIA DO WYKONANIA W TYGODNIU 14-17.04.2020

TEMAT TYGODNIA: TAJEMNICE KSIĄŻEK

*Wild animals.Names and sounds.Powtarzaj nazwy zwierząt I ich odgłosy.

https://www.youtube.com/watch?v=HLbwqAYozZM

*Połącz nazwę zwierzątka z obrazkiem.

https://wordwall.net/pl/resource/1035003/jungle-animals

 

*Ćwiczenia poranne

– wykonanie 5 pajacyków

– 10 przysiadów

– 10 podskoków

– 5 skłonów

*„Od… do…”

– doskonalenie umiejętności porównywania – zadaniem dziecka jest ułożyć książki od najwyższej do najniższej. Do oceny ich wysokości nie używa żadnych przyborów. – następnie dziecko ma za zadanie ułożyć książki od najcieńszej do najgrubszej. Do oceny ich grubości nie używa żadnych przyborów. – w kolejnym zadaniu dziecko ma za zadanie ułożyć książki od najlżejszej do najcięższej. Do oceny ich wagi nie używa żadnych przedmiotów.

* „Wyszukiwanie książek’’

dziecko losuje karteczki z poleceniem (np. Znajdź trzy książki o tytułach na literę S lub Znajdź trzy książki autorów o nazwisku na literę C) – litery można zmieniać

*Nauka zapisu litery W, w

*Narysuj obok taka samą figurę geometryczną. Nazwij ją

*„Na półce” – segregowanie książek według pierwszej litery tytułu

 

*Ćwiczenia poranne

– wykonanie 5 przysiadów i 5 skłonów – raz do lewej, raz do prawej nogi

*„Rodzaje książek”

– wprowadzenie klasyfikacji książek ze względu na rodzaj.

Rodzic układa na podłodze stos książek (różne rodzaje i tematyka, np. książki kucharskie, atlasy, albumy, przewodniki, słowniki, książki dla dzieci z obrazkami, bez obrazków, wiersze, proza) – jedna na drugiej, tak by nie było widać okładek. Dziecko kolejno wybiera jedną książkę i opisuje, jak wygląda wybrana przez nie książka: Co ma na okładce? Jaki ma tytuł? (Jeśli dziecko potrafi go przeczytać). Co zawiera w środku? O czym jest? Następnie rodzic wyjaśnia, że książki mogą się różnić wyglądem, tematem, rodzajem, budową, sposobem zapisu czy przeznaczeniem

*„Części książki”

– wprowadzenie słownictwa do czytania globalnego dotyczącego budowy książek. Prezentuje wyrazów do czytania globalnego. Dziecko odczytuje pierwszą literę, następnie rodzic czyta cały wyraz, a dziecko go powtarza: autor, okładka, grzbiet, ilustracja, tytuł, numer strony, spis treści. Jeśli dziecko potrafi może odczytać samodzielnie całe wyrazy

*„Budowa książki” – Dziecko losuje z worka napisy (miniaturki wyrazów do czytania globalnego z poprzedniej zabawy). Rodzic kładzie na stoliku książki, a dziecko próbuje umiejscowić wylosowane karteczki w odpowiednich miejscach książki.

 

*„Quiz”

rozpoznawanie zdań prawdziwych i fałszywych, doskonalenie logicznego myślenia. Rodzic czyta zdania na temat budowy książek, a dziecko za pomocą lizaków TAK / NIE głosuje, czy są to zdania prawdziwe, czy fałszywe. Przykładowe zdania: – Okładka to zewnętrzna część książki. – Autor to osoba, która napisała książkę. – Każda książka ma 5 stron. – Spis treści to miejsce, gdzie jest umieszczone nazwisko autora. – Ilustracja to rysunek w książce. – Ilustracje zawsze muszą być kolorowe. – Grzbiet książki to inna nazwa pierwszej strony. – Spis treści pozwala zobaczyć, co zawiera książka i na których stronach. – Okładka jest w środku książki.

* „Moja zakładka do książki’’ – praca plastyczna. Dziecko otrzymuje kartonik w kształcie prostokąta. Zadaniem dziecka jest zaprojektowanie swojej własnej zakładki do książki. Można ozdobić kartonik przy pomocy literek swego imienia wyciętych z gazety oraz kredek tak, by mogły służyć jako zakładka do książki

*Ćwiczenia poranne – „Tajemnicza książka”

– dziecko otrzymuje książkę, którą kładzie na głowę.

Stara się utrzymać ją w tej pozycji podczas wykonywania kolejnych poleceń rodzica:

Obracamy się, Tańczymy, Chodzimy bokiem, Kucamy, Chodzimy do tyłu itp. Powtarzamy zadanie kilka razy

* ,,Książka’’

– wysłuchanie wiersza i rozmowa na temat treści utworu:

,,Książka’’ Anna Kamieńska

Czemu książka stoi niema? Może o czym mówić nie ma? Jej literek czarne rządki smutne jak jesienne grządki. Czemu taka nudna, pusta, jakby jej zamknięto usta? Aż tu nagle, moja miła, niema książka przemówiła. I gadała i śpiewała, czego nie opowiadała! O przygodach, awanturach, ptakach, kwiatach, morzach, górach. Gdzie to wszystko w niej mieszkało? Jak to wszystko w niej drzemało? Chyba nie ma o co pytać: nauczyliśmy się czytać

– Czemu początkowo książka była smutna? – Czy miała kolorowe obrazki? – Dlaczego nagle zaczęła być ciekawa dla osoby mówiącej w wierszu? – Co się zmieniło?

*,, Mapa myśli’’

– książki – Co to jest książka? – Z czego jest zbudowana? – Jakie mogą być książki? – O czym mogą być? – Czym różnią się od siebie książki? – Czy są tej samej wielkości? – Czy są tej samej grubości? – Czy mają takie same kolory? – Co można znaleźć w książkach? – Gdzie można wypożyczyć książkę?

*„Regulamin postępowania z książką”

dziecko zastanawia się, jak należy lub nie należy postępować z książkami. W jaki sposób dbamy o nasze książki żeby ich nie zniszczyć?

REGULAMIN POSZANOWANIA KSIĄŻEK: – myj ręce przed czytaniem – nie zaginaj rogów kartek – używaj zakładki – nie wyrywaj kartek z książki – nie pisz i nie rysuj w książce – nie czytaj przy jedzeniu – nie śliń palców przy odwracaniu kartek – napraw książkę gdy się rozkleja – nie czytaj przy słabym świetle – podczas czytania siedź prosto i swobodnie – nie zginaj cienkiej książki w rulon

*„Różne zakończenia” – zabawa w kończenie zdań. Rodzic odczytuje początek zdania, a dziecko je kończy. Zdania: Ola nigdy się nie wstydzi gdy… Klara poczuła wstyd, ale… Maciej wstydzi się… Można się zawstydzić, kiedy… To wstydliwa sprawa… Nie czuję wstydu, kiedy… Kasia czuła się zawstydzona, gdy… Wstyd to uczucie, które… Kiedy się wstydzę…

*”Jak nauka wyszła z lasu?’’ – jak powstaje papier (film edukacyjny dla dzieci)

*Ćwiczenia poranne – ,,Raki’’ – czworakowanie z gazetą na brzuchu

*Dodaj kolorowe kropki (1-10)

*„Dlaczego lubimy książki?”

– zachęcanie dzieci do wypowiedzi na temat zalet książki, np.: Dzięki książkom poznajemy ciekawe historie i postaci. Uczymy się nowych słów. Uczymy się wyrażać myśli i rozumieć innych. Rodzic zadaje dziecku pytania: Lubicie, kiedy ktoś czyta wam książki? Jakie są wasze ulubione?

*Wspólne czytanie wybranej przez dziecko książki z domowej biblioteczki

*Eksperyment – ,,Bańka w bańce’’

Potrzebujemy: Cukier (1 łyżeczka), szklanka z wodą, płyn do naczyń (2 łyżeczki), słomka, łyżeczka 1. Wsypujemy 1 łyżeczkę cukru 2. Dodajemy 2 łyżeczki płynu do naczyń 3. Mieszamy 4. Zwilżamy stół powstałym płynem 5 i 6 Dmuchamy bańki

 

ZADANIA DO WYKONANIA W TYGODNIU 06-10.04.2020

TEMAT TYGODNIA: WIELKANOC

*pokoloruj według wzoru

*1. Krótka bajka o zajączku wielkanocnym

https://www.youtube.com/watch?v=oNQGRPkky1c
*słownictwo dotyczące Świąt Wielkanocnych, karty obrazkowe z wymową.
* Linki do gier online -słownictwo dotyczące Świąt Wielkanocnych
gry przy pomocy rodziców, ponieważ trzeba przeczytać słówka.

*Ćwiczenia poranne

– ćwiczenia tułowia – skłon tułowia w dół i dotknięcie głową kolan. Powolny wyprost i ustawienie głowy prosto

*Przeczytanie utworu ,,Śmigus dyngus ‘’– rozmowa na temat zwyczaju oblewania się wodą i jego pochodzenia

,,Śmigus dyngus’’ Nie ma nic piękniejszego niż w lany poniedziałek o świcie stanąć z dwiema sikawkami nad śpiącymi rodzicami i jeden strumień skierować na mamę, a drugi na tatę. No i nic się nie przejmować, że piszczą i krzyczą, tylko lać, dopóki w sikawkach jest choć kropla wody. Potem trzeba szybko uciekać. Najlepiej prosto do łazienki, żeby znowu napełnić te piękne plastikowe pojemniczki. A jeśli ktoś ma jeszcze na dodatek siostrę, to musi czym prędzej pędzić do jej pokoju, by ją dopaść, zanim się obudzi. Ja właśnie tak zrobiłem. Zdążyłem w ostatniej chwili, bo już zaczęła się przeciągać i przecierać oczy. Ścisnąłem sikawkę i skierowałem strumień wody prosto na jej czoło. Lałem bez litości, a Agata wrzeszczała tak, że tapeta zaczęła odklejać się od ściany. Cóż za piękny zwyczaj ten śmigus-dyngus – pomyślałem. Niestety, wszystko co dobre, szybko się kończy, więc po chwili sikawka była pusta i musiałem wycofać się do łazienki. Gdy ucichły piski i narzekania, postanowiłem opuścić moja kryjówkę. I wtedy przekonałem się, jak podstępną i mściwą mam siostrę. Ledwo otworzyłem drzwi, oblał mnie lodowaty strumień. Mokra piżama oblepiła mi plecy, woda spływała z włosów, a na czubku nosa dyndała wielka kropla. Usłyszałem chichot Agaty i głos mamy: – Koniec tego dobrego! Przestańcie się oblewać! Nie dość, że mamy całe łóżko mokre, to teraz Agata zalała podłogę. – Przecież dzisiaj jest śmigus-dyngus – zaprotestowałem. – No właśnie – przyznał tata – jest śmigus-dyngus i nie myśl, że to poranne oblewanie wszystkich ujdzie ci na sucho – rzucił złowieszczo w moją stronę i pobiegł do kuchni, gdzie rozległ się brzęk naczyń i szum wody. Od razu zrozumiałem, co się święci, i gdy po chwili chlusnął z rondelka w moją stronę, zrobiłem piękny unik. Tata trafił w Agatę, a ta rozdarła się znowu wniebogłosy. Trzy garnki wody i dwie zalane podłogi później mama rozzłościła się na dobre. – Koniec lania, ani kropli więcej! Wszystko pływa, dywan jest cały przemoczony, ściany ochlapane, a Agatka nie ma się już w co przebrać. Poza tym zaraz przyjdą babcia z dziadkiem, są zaproszeni na obiad, i żeby nikomu nie przyszło do głowy ich oblać. – Mama nie wiadomo dlaczego spojrzała akurat na mnie. To okropne nie móc polać własnej babci w śmigus-dyngus – pomyślałem i żeby poprawić sobie humor, spryskałem wodą naszego chomika. Niech zwierzak wie, jakie mamy fajne zwyczaje. Potem mama nakryła do stołu, tata pochował rondle, a Agata włożyła nową sukienkę i czekaliśmy na gości. Kiedy zadzwonił dzwonek, ja pierwszy pobiegłem do przedpokoju. Otworzyłem drzwi i co zobaczyłem? Dwie różowe, wycelowane we mnie sikawki. Wiem, że trudno w to uwierzyć, ale babcia jak prawdziwy rewolwerowiec stanęła w lekkim rozkroku, przymrużyła jedno oko, wycelowała i oblała mnie z góry na dół. W tym czasie dziadek ruszył w pogoń za Agatą, która uciekała z piskiem. Natychmiast pożałowałem, że nie mam pod ręką pistoletu na wodę albo takiego specjalnego otworka na głowie jak wieloryb, z którego na zawołanie tryskałaby woda. Przydałby mi się teraz o wiele bardziej niż na przykład taki pępek, z którego nie ma żadnego pożytku. Uciekając przed babcią, obiecałem sobie, że za rok nie dam się tak zaskoczyć i w każdej kieszeni będę miał po trzy sikawki. – Znowu wszystko mokre – jęknęła mama. – Jak tak dalej pójdzie, to będziemy musieli założyć płetwy. A Agatka powinna dzisiaj od rana chodzić w pelerynie. – Och, nie narzekaj już. Tylko trochę się pokropiliśmy, tak dla zabawy. Dawniej to były śmigusy – westchnął dziadek. – Jakie? Opowiedz, dziadku, jakie? – poprosiła Agata. – Kiedyś w lany poniedziałek szły w ruch wiadra, konewki i dzbany. Ludzie usuwali kosztowniejsze meble i dywany, zakładali też gorsze ubrania, żeby oszczędzić sobie zniszczeń. Bywało, że jak udało się zaskoczyć jakąś panienkę w pościeli, to polewali ją tak długo, aż pływała w łóżku między poduszkami. Na samą myśl o tym, że mógłbym wylać na śpiącą Agatę wiadro wody, uśmiechnąłem się od ucha do ucha. – W miastach panowie spryskiwali miłe sercu panny tylko odrobiną wody różanej po ręce, ale na wsiach odbywały się prawdziwe bitwy wodne – ciągnął dziadek. – Chłopcy wyciągali dziewczyny z łóżek i jeszcze rozespane, w samych nocnych koszulach wrzucali do stawów i jezior. A one lądowały z pluskiem, wzbijając pod niebo wielkie fontanny. – Dziadku, to znaczy, ze ty wrzuciłeś kiedyś babcię do jeziora? – spytała Agata z niedowierzaniem. – Do jeziora nie, ale wody jej nie żałowałem. Bo tak naprawdę, choć dziewczyny złościły się i uciekały, dobrze wiedziały, że oblewamy tylko te najładniejsze i najbardziej lubiane panny. W gruncie rzeczy były więc zadowolone, że ociekają wodą, bo to znaczyło, że mają powodzenie. Za to te, na które nie spadła tego dnia ani kropla wody, były złe jak osy. No to mama i Agata powinny być mi wdzięczne, że je oblałem. A w przyszłym roku, żeby im nie było smutno, postaram się, aby – jak to powiedział pięknie dziadek – pływały w łóżku między poduszkami. Chciałem wiedzieć jeszcze tylko jedną rzecz, dlaczego ten wspaniały zwyczaj ma taką dziwną nazwę – śmigus-dyngus? Dziadek wiedział nawet to. – Och, bo tak po prawdzie, to były dwa różne zwyczaje. Śmigus polegał na polewaniu wodą dziewczyn, a dawniej także na smaganiu ich po nogach wierzbowymi witkami. I stąd właśnie wzięła się ta dziwna, jak mówisz, nazwa. Od śmigania, czyli smagania panien zielonymi gałązkami. Niektórzy mówili, że to zielony albo suchy śmigus. Oczywiście ten mokry, czyli bieganie z wiadrami wody lub wrzucanie dziewczyn do stawów, był dużo przyjemniejszy… – Dziadek uśmiechnął się na samo wspomnienie. – Dyngus zaś polegał na składaniu wizyt sąsiadom i znajomym. Tak jak w czasie Bożego Narodzenia chodzi się po kolędzie, tak na Wielkanoc chodziło się po dyngusie. Różni przebierańcy wędrowali od domu do domu, składając życzenia i prosząc o datek, a gospodarze wykładali na stół placki i kiełbasy, bo wierzyli, że tacy goście mogą przynieść szczęście. Dlatego przebierańcy dostawali zwykle poczęstunek, a na drogę jajka lub nieco pieniędzy. Z czasem te zwyczaje pomieszały się ze sobą i w końcu pozostało z nich tylko oblewanie się wodą i nazwa śmigus-dyngus. Wielka szkoda – pomyślałem – bo gdyby było tak jak dawniej, to nie dość, że wrzuciłbym Agatę do jeziora, mógłbym ją jeszcze okładać jakimiś gałęziami po nogach. Potem odwiedziłbym babcię przebrany na przykład za pirata i powiedziałbym „Wesołych Świąt”, a ona natychmiast dałabym mi za to cukierki, lizaki, chipsy i pieniążki. – Dawniej przestrzegano tez zwyczaju, że w Poniedziałek Wielkanocny chłopcy oblewali panny, ale za to wtorek to oni byli oblewani przez dziewczyny. I to często z bardzo dobrym skutkiem – dodała babcia. Po tych słowach Agata spojrzała na mnie tak, że od razu wiedziałem, że coś knuje. – Szczerze mówiąc bywało i tak, że jak się wszyscy dobrze rozbrykali, to nie mogli tego oblewania skończyć jeszcze przez wiele dni – powiedział dziadek z uśmiechem. A ja poczułem, że jestem bardzo rozbrykany, i ruszyłem biegiem do łazienki napełnić moje sikawki.

*Zabawy ruchowe – zabawy z użyciem jajek:

– wyścigi z jajkiem na łyżce, – obieranie jajek na twardo w jak najkrótszym czasie, – podawanie sobie jajek z łyżki na łyżkę

*„Pomponowe jajko” – zabawa plastyczna, ozdabianie konturu jajka stemplami przygotowanymi z pomponów maczanych w farbie i trzymanych za pomocą klamerki od bielizny

*Wielkanocny eksperyment z butelką

Potrzebne będą: jajko, butelka plastikowa, miseczka 1. Rozbij całe jajko do miski 2. Butelkę plastikową (nie może być zbyt sztywna, ale też miękka niezbyt się nadaje) delikatnie naciskamy żeby wpuścić powietrze 3. Przykładamy do żółtka, rozluźniamy uścisk, a żółtko zostanie wciągnięte do środka

*Pokoloruj kwadrat według kodu

*Ćwiczenia poranne

– ćwiczenia w chodzeniu – chodzenie w postawie wyprostowanej – chodzenie głośne, chodzenie ciche, na palcach, chodzenie jak lalki – na sztywnych nogach

*,,Wielkanocny stół’’ – praca z wierszem.

Rodzic czyta dziecku wiersz i zadaje pytania ,,Wielkanocny stół’’

Nasz stół wielkanocny haftowany w kwiaty. W borówkowej zieleni listeczków skrzydlatych, lukrowana baba rozpycha się na nim, a przy babie – mazurek w owoce przybrany. Palmy pachną jak łąka w samym środku lata. Siada mama przy stole, a przy mamie tata. I my. Wiosna na nas zza firanek zerka, a pstrokate pisanki chcą tańczyć oberka. Wpuśćmy wiosnę, Niech słońcem zabłyśnie nad stołem w wielkanocne świętowanie jak wiosna wesołe! – po co ludzie spotykają się przy świątecznym stole? – czy dzielą się w Wielkanoc opłatkiem? – jak spędza się te święta?

*Globalne czytanie nazw niektórych potraw znajdujących się na stole wielkanocnym : babka, mazurek, jajka, biała kiełbasa, szynka.

*Nauka zapisu litery U,u

* ,,Wielkanocne kwiaty’’ – rozpoznawanie i nazywanie wiosennych kwiatów – co oprócz potraw może się znaleźć na świątecznym stole? – jakie kwiaty kojarzą się nam z Wielkanocą? Rodzic pokazuje dziecku zdjęcia kwiatów: hiacynt, gwiazda betlejemska, krokus, tulipan, chryzantema, mak, narcyz, forsycja. Dzieci wybierają spośród nich kwiaty kojarzące się z Wielkanocą i mówią z czym im się kojarzą pozostałe kwiaty

*,,Króliczek’’ – praca plastyczna

Potrzebne przybory: – biała kartka A4, blok techniczny kolorowy (podstawka), flamastry, nożyczki, klej 1. Łączymy końcówki papieru dłuższego paska tworząc brzuszek 2. Łączymy końcówki papieru krótszego paska tworząc głowę. Dorysowujemy twarz króliczkowi 3. Wycinamy uszy i zaginamy w miejscu przerywanej linii 4. Robimy podstawkę z kolorowego bloku technicznego

*Ćwiczenia poranne – swobodny marsz z woreczkiem na głowie tak, aby nie spadł na podłogę; przeskakiwanie przez woreczki (przeszkody) położone na podłodze

*,,Co włożysz do koszyczka?’’ – omówienie wspólnie z rodzicami tradycji obchodzenia Wielkiej Soboty, zapoznanie z symboliką potraw w święconce Dzieci mają za zadanie podać nazwy wszystkich produktów, które powinny znaleźć się w święconce. Rodzic krótko wyjaśnia znaczenie poszczególnych potraw w koszyczku: – chleb – symbolizuje ciało Pana Jezusa, a także dobrobyt , – jajko – to symbol życia i zwycięstwa nad śmiercią, podzielenie się jajkiem miało umacniać więzi rodzinne , – wędlina – miała zapewnić płodność i zdrowie , – sól – to symbol oczyszczenia, miała chronić przed złem , – ser – ma zapewnić rozwój stada zwierząt domowych, – chrzan – miał zapewniać siłę fizyczną , – ciasto (babka) – symbolizuje umiejętności i doskonałość

* ułóż i opowiedz historyjkę obrazkową

*,,Króliczki’’ – pokoloruj brzuszki króliczkom w takich kolorach jakie mają uszy

„Króliczki z koszyczka” – zabawa ruchowa. Rodzic rozkłada na dywanie sylwetki królików (z poprzedniego zadania) z literami i liczbami. Dzieci kolejno skaczą po króliczkach i odczytują symbole. Z podanych liter dzieci próbują ułożyć wyraz WIELKANOC

*Eksperyment -chemiczna reakcja, czyli jak pozbyć się skorupki jajka Potrzebujemy: słoik lub szklane naczynie, surowe jajko (umyte i wyparzone), ocet Krok po kroku: 1. Delikatnie umieść jajko na dnie słoika 2. Zalej jajko octem 3. Prowadź obserwację co 2 godziny przez 2 dni 4. Delikatnie wyjmij, opłucz i osusz papierem jajko

*Ćwiczenia poranne – „Zające na łące”

– dzieci wykonują zajęcze skoki (w przysiadzie – pierwsze ręce, później nogi) do wyznaczonego miejsca. Po drodze wykonują obrót dookoła siebie i przechodzą przez szarfę.

*,,Pisanki, pisanki’’ – wysłuchanie i nauka tekstu piosenki

* „Wielkanocne jajka” – porównywanie różnego rodzaju jajek dekoracyjnych: kraszanek, pisanek, wydmuszek, zapoznanie z symboliką jaja. – rodzic pyta dzieci, z jakim produktem spożywczym najsilniej kojarzy im się Wielkanoc i przypomina, czego symbolem jest jajko. Rodzic pokazuje dzieciom różnego rodzaju jajka: kraszanki (w całości zabarwione na jeden kolor), pisanki, wydmuszki itp.(mogą być zdjęcia). Dzieci porównują jajka, wskazują podobieństwa i różnice między nimi

*Farbowanie jajek w łupinkach cebuli. Rodzic gotuje jajka i pokazuje efekt dziecku Potrzebne będą: łupiny cebuli, ocet, jajka, rajstopy, listki pietruszki, koniczyny, naklejki, np. serduszka, motylki, kurczaczki ;nożyczki

1. Umyj jajka w mydlanej wodzie aby dokładnie je wyczyścić z wszelkich nieczystości. Dokładnie je osusz przed przystąpieniem do pracy

2. Umieść listki lub naklejki na jajkach. Listki delikatnie zwilż w wodzie i przyłóż do jajka. Można też użyć kleju

3.Umieść jajka z listkami w rajstopach

4.obierz cebule

5.łupiny i ocet umieść w garnku i zalej wodą. Doprowadź do wrzenia i gotuj przez 30 min

6.dodaj do wrzątku jajka (uważaj żeby nie pękły). Gotuj około 10-12 min. Im dłużej gotujesz tym ciemniejszy kolor będą miały jajka

7.gotuj jajka w łupinach

8.dopiero z zimnych jajek możesz ściągnąć rajstopy oraz listki lub naklejki

9.możesz wypolerować jajka odrobiną oliwy lub oleju aby pięknie się lśniły. GOTOWE

INSTRUKCJA ZDJĘCIOWA-SKRÓCONA 😉

  

*„Pisanka z układanki” – praca plastyczna.

– Rodzic rysuje na białej kartce z bloku technicznego ogromną pisankę. Dzieli ją na drobne fragmenty – puzzle, które wycinają dzieci. – dziecko dostaje elementy układanki, które dowolnie ozdabia. – po ozdobieniu dziecko dopasowuje do siebie fragmenty układanki, tworząc puzzle, które przykleja na białą kartkę z bloku technicznego

*„Przysłowia i powiedzenia”

– Rodzic wyjaśnienia dziecku powiedzenia i przysłowia związane z jajkami:

– Jajko mądrzejsze od kury.

– Czym skorupka za młodu nasiąknie, tym na starość trąci.

– Od jajka do jabłka.

– Jajko Kolumba.

– Kura znosząca złote jajka.

* Wierszyk Wielkanocny ,, Kurka’’ – wspólne czytanie rodzica z dzieckiem

 

*PORANNA GIMNASTYKA-tor przeszkód

Stwórz własny tor przeszkód i baw się super!

*POSŁUCHAJ PIOSENKI O WIELKANOCY, NAUCZ SIĘ ŚPIEWAĆ RAZEM Z NAMI

*,,Wielkanoc’’ – słuchanie wiersza czytanego przez rodziców

,,Wielkanoc ‘’: Święta za pasem, do pracy się bierzemy, mazurki i baby smaczne upieczemy.

Pisanki, kraszanki razem dziś robimy, wszystkie kolorowe, bardzo się cieszymy.

Upiekliśmy z ciasta, baranka, zajączka, z posianej rzeżuchy będzie piękna łączka.

W glinianym wazonie bazie i żonkile, a na nich z papieru kurczątka przemiłe.

– wspólna rozmowa dzieci z rodzicami na temat wielkanocnych zwyczajów wymienionych w wierszu

* ,,Moje święta’’ – rozmowa na temat Wielkanocy.

Rodzice zadają pytania:

Z kim spędzacie święta?

Jak się przygotowujecie do Wielkanocy?

Jakie znacie potrawy związane ze tymi świętami?

Co lubicie w Wielkanocy?

Czego nie lubicie?

*,,Palmy wielkanocne ‘’

– omawianie wyglądu palm oraz tradycji ludowych związanych z ich święceniem.

Rodzice przekazują dzieciom ciekawostki:

– Niedziela Palmowa została ustanowiona na pamiątkę wjazdu Pana Jezusa na osiołku do Jerozolimy.

Na powitanie ludzie machali gałązkami z drzewa palmowego.

– Niedziela Palmowa była nazywana „Kwietną” lub „Wierzbową”, bo w Polsce gałązki palmowe zastępowano gałązkami wierzby, przystrajano je kwiatami, bukszpanem, wstążkami.

– Największe palmy w Polsce wykonuje się na Kurpiach we wsi Łyse (mają kilka metrów wysokości).

– Palmy mają chronić ludzi i domy przed chorobami i złem (tradycyjnie trzyma się je w domu do następnego roku). – Poświęconą palmą dotykano kiedyś domowników, a w szczególności dzieci, aby były posłuszne i zdrowe.

*Wspólne wykonanie palmy z krepiny lub dostępnych materiałów – praca plastyczna

 

*Kartka ,, kurczątko’’ – praca plastyczna metodą origami z kółka
Materiały i przybory:
– zielony blok techniczny, papier kolorowy, kolory intensywne: żółty, pomarańczowy, czerwony, ołówek, nożyczki, Klej, np. Magic
– ewentualnie skrawki zielonej lub jasnobrązowej bibułki
1. Kartkę z bloku technicznego przecinamy na pół i składamy – będzie to baza kartki
2. Na żółtym papierze odrysowujemy kółka o średnicy 5 cm i 3,5 cm, które będą brzuszkiem i głową kurczątka. Na czerwonym papierze odrysowujemy kółko o średnicy 2,5 cm na dziobek.
Na pomarańczowym papierze kółko o średnicy 3 cm – skrzydełko kurczątka. Wszystkie kółeczka wycinamy
3. Czerwone kółeczko składamy tak jak na zdjęciu i przyklejamy do mniejszego, żółtego kółka – to będzie głowa z dziobem
4. Na środku zielonej kartki – bazy – przyklejamy największe żółte kółko – brzuszek, na niej naklejamy głowę wraz z podklejonym pod spód dziobkiem. Pomarańczowe kółeczko składamy na pół i przyklejamy jako skrzydełko
5. Wycinamy małe, białe kółeczko lub bierzemy dziurkę z dziurkacza i przyklejamy robiąc oczko. Rysujemy źrenicę oraz nóżki kurczaka
6. Na dole kartki możemy nakleić cienko pocięte kawałki bibułki: zielone jako trawę lub brązowe jako siano z gniazda kurczaka
7. Gotowe! Można napisać życzenia i wręczyć komuś bliskiemu 😊
Uśmiech gwarantowany!

*DARY FROEBLA

Ułóż pisankę z tych rzeczy, które masz w domu

 

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA W DOMU- TYDZIEŃ 30.03-03.04.2020

TEMAT TYGODNIA: W KRAINIE MUZYKI

*Ćwiczenia poranne – ćwiczenia skoczne – dzieci podbijają balon tak, aby nie upadł na podłogę

*,,Gdzie można usłyszeć muzykę?’’ – mapa myśli.

Dzieci podają swoją propozycję – Jak nazywa się specjalne miejsce, gdzie można słuchać koncertów muzyki klasycznej? (filharmonia) – Gdzie odbywają się przedstawienia, w których głównie słychać muzykę klasyczną i śpiew? (opera) Rodzice mogą podsunąć również następujące propozycje: kościoły, szkoły muzyczne, Internet, koncerty plenerowe itd.

*,,Gimnastyka buzi i języka’’ – Lista zadań do wykonania dla dzieci i rodziców

*,,Trening liczenia’’ – przyporządkuj odpowiednie kwadraciki do domków oznaczonych cyframi od 1 do 6

*Rozwiąż krzyżówkę

1.Bywa słoneczna lub deszczowa

2. Porusza się po drodze

3. Odmierza go zegar

4. Mleczna ulubiona przez dzieci

5. Strzyże włosy

6. Była nią dziwaczka

7. Jeździsz na nich zimą

8. Służy do robienia zdjęć

*,,Jak zapisać muzykę?’’ –

zapoznanie dzieci z nutami i pięciolinią – Czy da się zapisać muzykę?

*,,Co to za linie?’’

– zapoznanie z pięciolinią , przeliczanie linii. – rodzice rysują z dziećmi duży rysunek pięciolinii z nutami, – dzieci dostają 5 kartoników z zapisanymi liczbami od 1 do 5 – ich zadaniem jest dopasowanie do pięciolinii liczby, wspólne przeliczanie linii (od dołu)

*,,Pięciolinia’’ – solmizacja (do, re, mi fa, sol, la si, do)

*OBEJRZYJ BAJKĘ I OPOWIEDZ, O CZYM BYŁA

 

*NAZWIJ KWIATY PO HISZPAŃSKU

*PRIMA APRILIS -wierszyk na powitanie

 

Żeby balon nadmuchać …… trzeba przyłożyć go do ucha i słuchać.

Żeby zjeść jabłko zdrowe …… trzeba jabłonkę nałożyć na głowę.

Żeby pójść do fryzjera……trzeba zjeść 2 plastry sera.

Żeby myć zęby szczoteczką……trzeba ją posmarować gąbeczką.

Żeby psa pogłaskać po grzbiecie……trzeba być na zielonej diecie.

Żeby włożyć but lewy i prawy……trzeba nos wytrzeć kawałkiem trawy.

 

I tak można wymyślać bajeczki, długie jak dziewczynek wstążeczki.

A Ty wiesz Dziewczynko, Chłopczyku

Jak nazywa się zwyczaj, gdy żartujesz dzień cały?

TAK, to PRIMA APRILIS, psikusy dla dużych i małych! 😊

Pamiętaj, żartuj bezpiecznie i tak, żeby nikomu nie było przykro😊

 

*Ćwiczenia poranne – ,,Zabawa skoczna’’ – dzieci rozkładają woreczki na podłodze ( jeśli nie ma woreczków mogą być inne przedmioty) i przeskakują przeszkody obunóż, na prawej nodze, na lewej nodze

*,,Koncert’’ Poproś Rodzica o przeczytanie wiersza

W środę z samego rana do przedszkola przyjechali muzycy. I przywieźli ze sobą przeróżne instrumenty – jedne wielkie, inne malutkie, a wszystkie błyszczące i rozśpiewane. Dzieci przyglądały się im z ogromnym zainteresowaniem. Pan dyrygent, do którego wszyscy zwracali się „maestro”, opowiadał po kolei o każdym z instrumentów, a muzycy wydobywali z nich czarodziejskie dźwięki. Mnóstwo przy tym było niespodzianek! Najpierw się okazało, że ta trąba, pozwijana jak ślimak w muszelce, to wcale nie trąba, ale waltornia, a ta druga, długa jak wąż, to… to puzon! – Niemożliwe – nie chciał wierzyć Staś. – Jak to puzon? Przecież puzon powinien być długi i pyzaty, a ten jest długi i chudy! Po trąbach nie–trąbach przyszła kolei na klarnet, skrzypce (które wcale nie skrzypią). A wreszcie na basetlę, która w ogóle nie jest podobna do basseta. I bałałajkę, która niestety nie ma nic wspólnego z bajką… Ale nie szkodzi – to spotkanie i tak było ciekawsze od najciekawszej bajki. A po południu dzieci postanowiły dać własny koncert.

Po wysłuchaniu opowiadania dzieci odpowiadają na pytania:

– Jak nazywała się osoba, która dowodziła całym koncertem?

– Jakie instrumenty były wymienione w opowiadaniu?

– Do czego chłopiec porównywał waltornię? Jaki instrument przypominał mu węża?

*OBEJRZYJ BAJKĘ I OPOWIEDZ, O CZYM BYŁA

*,,Kostka’’ – zabawa matematyczna

Można zaprosić rodziców lub rodzeństwo do zabawy. Potrzebne nam będą dwie kostki do gry. Zadaniem graczy jest sumowanie wyrzuconej liczby oczek i podanie wyniku.

* ,, Pieczątki z rolek po papierze’’

Potrzebne będą: (rolki po papierze, nożyczki, farby, kartka A4)

*Ćwiczenia poranne

,,Wiosenne powiewy”- dzieci chodzą swobodnie wdychając powietrze nosem, a wydychając ustami. Marsz z wysokim unoszeniem kolan

*,,Kształtowanie samoobsługi”– nakrywanie do stołu. Potrzebne będą sztućce, talerz,kubek i obrus)

*RYTMY-ułóż sztućce według poniższych wzorów

*PRACA PLASTYCZNA -GITARA

Potrzebne materiały: (opakowanie po wyciąganych chusteczkach higienicznych, kolorowy samoprzylepny papier, kilka gumek recepturek, nożyczki, kawałek grubego kartonu, czarny marker, taśma samoklejąca)

Przebieg pracy: 1. Brzegi opakowania po chusteczkach zabezpieczamy taśmą klejącą. Z kolorowego papieru samoklejącego wycinamy dowolne kształty i oklejamy pudło rezonansowe gitary 2. Zakładamy gumki recepturki, tak aby były dość mocno naprężone 3. Z grubego kartonu wycinamy gryf do gitary. Markerem rysujemy struny wraz z ich mocowaniem oraz progi. 4. Przy pomocy taśmy klejącej mocujemy gryf gitary. Warto jednym fragmentem taśmy samoprzylepnej przykleić wszystkie gumki recepturki- nie będą się wtedy tak łatwo przemieszczały. Gitara jest gotowa do zabawy.

*6. ,,Pląsy muzyczne”- zabawa relaksacyjna (masażyki)

Na zmianę raz rodzic, raz dziecko wykonują sobie masaż na plecach zgodnie ze słowami: – Idą słonie (na plecach kładziemy całe dłonie) – potem konie (na plecach kładziemy piąstki) – panieneczki na szpileczkach (palce wskazujące z gryzącymi pieseczkami – szczypanie) – świeci słonko ( zataczamy dłońmi kółka) – płynie rzeczka (rysujemy linię) – pada deszczyk ( uderzamy w plecy wszystkimi palcami) – czujesz dreszczyk? (łaskotanie)

*„Czasem słońce czasem deszcz” – opowiadanie Pani Muzyki.

Rodzice czytają dzieciom tekst, następnie omawiają jego treść zadając pytania

 

Dawno, dawno temu w Krainie Muzyki żyli szczęśliwi mieszkańcy. Codziennie świeciło słońce, wszędzie rosły nutki, a każdy mieszkaniec krainy grał na instrumencie, śpiewał i tańczył. Nawet psy zamiast szczekać gwizdały. Wszystkim żyło się miło, więc w Krainie Muzyki brzmiały same wesołe melodie. Do czasu! Pewnego dnia do wesołej Krainy przybyła smutna wróżka Kropelka. Pozazdrościła mieszkańcom szczęścia i wesołości, zrzuciła na całą krainę deszcz. Padał wiele dni i nocy, przez co nutki nie rosły już tak szybko, a mieszkańcy byli bardzo smutni. Zaczęli też grać smutne melodie. Na szczęście o smutnym losie muzyków usłyszała dobra wróżka – Pani Muzyka. Swoimi wesołymi czarami złagodziła smutne zaklęcie wróżki Kropelki. Od tej pory w Krainie Muzyki czasem świeci słońce, a czasem pada deszcz.

Jak nazywa się miejsce, o którym było czytane?

Dlaczego jej mieszkańcy na początku byli bardzo szczęśliwi? Kto odwiedził Krainę Muzyki?

Jak dziś jest w Krainie Muzyki?

*,,Nutkowa grafomtoryka” – rysuj po śladzie – karta pracy

*PRACA PLASTYCZNA

W rytm muzyki relaksacyjnej – praca plastyczna

Potrzebne nam będą: ręcznik kuchenny, flamastry, biała kartka A4, muzyka relaksacyjna

1. Odrywamy jeden listek ręcznika kuchennego, podkładamy pod niego białą kartkę A4

2. Flamastrami robimy wzorki, tak jak wskazują to punkciki znajdujące się na ręczniku, w tle słychać muzykę relaksacyjną.

MUZYKA RELAKSACYJNA:

*DAR ZABAWY FROEBLA

Ułóż z klocków, które masz w domu, poniższe wzory

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA W DOMU- TYDZIEŃ 23-27.03.2020

TEMAT TYGODNIA: PRACA ROLNIKA

*,,Wiosna na wsi’’ – wspólne czytanie z rodzicami wiersza

– po przeczytaniu wiersza, próby opowiedzenia przez dzieci jego treści Naplotkowała sosna, że już się zbliża wiosna. Kret skrzywił się ponuro: – Przyjedzie pewno furą. Jeż się najeżył srodze: – Raczej na hulajnodze. Wąż syknął: – Ja nie wierzę, przyjedzie na rowerze. Kos gwizdnął: – Wiem coś o tym, przyleci samolotem. – Skąd znowu – rzekła sroka – ja z niej nie spuszczam oka i w zeszłym roku w maju widziałam ją w tramwaju. – Nieprawda wiosna zwykle przyjeżdża motocyklem! – A ja wam tu dowiodę, że właśnie samochodem. – Nieprawda, bo w karecie! – W karecie? – Cóż pan plecie? Oświadczyć mogę krótko, przypłynie własną łódką! A wiosna przyszła pieszo. Już kwiaty za nią śpieszą, już trawy przed nią rosną i szumią – Witaj wiosno!

Po przeczytaniu wiersza, wskażcie lub podkreślcie /jeśli macie możliwość wydrukowania tekstu/ podane wyrazy: – sosna, wiosna, – sroka, oka, – maju, tramwaju, – karecie, plecie Co łączy podane grupy wyrazów?

*,,Rośliny uprawne’’ – rozwiąż krzyżówkę

Rozwiąż krzyżówkę 1. Robi się z nich frytki 2. Lubią mnie chrupać zajączki, lubią także dzieci. Jestem słodka i pomarańczowa 3. Jest czerwony z każdej strony, a barszcz też czerwony 4. Wygląda jak słońce, ziarenka w sobie chowa 5. Gdy ją obierasz to zazwyczaj płaczesz

*Jak powstaje chleb?

ułóż historyjkę obrazkową tak aby ilustracje były w odpowiedniej kolejności

*Ułóż tak samo kwadraty w drugim okienku – karta pracy

*wyrazy globalne do czytania

*,Kukurydza’’ – praca plastyczna

– dzieci rysują kolbę kukurydzy żółtym flamastrem. Zielonym flamastrem dorysowują łodygę i liście. Wypełniają żółte pole prawdziwymi ziarnami kukurydzy lub płatkami ,,kuleczki miodowe’’.

*JĘZYK HISZPAŃSKI

Obejrzyj bajkę, następnie ułóż obrazek w odpowiedniej kolejności

 

*LITERKA DO PISANIA

*MARCHEWKOWE POLE-PRACA PLASTYCZNA

Będą Ci potrzebne: nici/włóczka pomarańczowa, zielona, żółta, nożyczki, klej, kredki, biała kartka

*MATEMATYKA-WPISZ ODPOWIEDNIA SUMĘ W KRATKĘ

 

*JĘZYK ANGIELSKI

Obejrzyj uważnie bajkę, opowiedz o czy rozmawiali Polly i Nat 🙂

*PRACA PLASTYCZNA

,,Słoneczniki’’ – praca plastyczna – wycinamy płatki z żółtego papieru i naklejamy je na białe plastikowe talerzyki jednorazowe. W środku przyklejamy ziarna słonecznika lub płatki śniadaniowe ,,kuleczki czekoladowe’’. Całość przyklejamy do kartki technicznej. Z zielonego papieru wycinamy pasek na łodygę i liście i doklejamy te elementy do słonecznika.

*,,Kanapkowe szaleństwo’’

– stworzenie własnej kompozycji kanapki wykorzystując produkty, które mamy w domu

*WIOSENNA MATEMATYKA-TWORZENIE ZBIORÓW

Dorysuj tyle obrazków w linijce, ile wskazuje liczba obok

 

*Zabawy z kostkami do gry- liczenie

Policz liczbę wyrzuconych oczek na kostce, wykonaj określone czynności:

*Wiosenny kwiat-praca plastyczna

Do wykonania pracy potrzebne będzie:
– kolorowe kartki z bloku (zielone przeznaczone na wykonanie łodygi oraz liścia, pozostałe kolory uzależnione od tego jaki kolor kwiatka dziecko wybierze)
– klej
– nożyczki
Sposób wykonania:
1) Składamy kolorowe kartki z bloku, np. w kolorze niebieskim na pół
2) Z jednej połowy złożonej kartki wycinamy owal
3) Druga połowa kartki posłuży nam do wykonania płatków rośliny
4) Płatki tworzymy wycinając paski o szerokości ok 1cm i dł. ok 8cm
5) Każdy pasek kleimy klejem tak, aby powstały małe koła, które przykleimy do wyciętego wcześniej owalu
6) Składamy kartkę w kolorze zielonym na pół
7) Z połowy kartki wycinamy pasek o szerokości ok 1cm i dł. ok 15cm, który będzie stanowił łodygę rośliny. Z pozostałej części kartki wycinamy liść
😎 Otrzymaną łodygę łączymy klejem z owalem
9) Do łodygi przyklejamy liść

 

*Uważne słuchanie/czytanie ze zrozumieniem

„Kotek Łatek” czeka!

*KOLOROWA PANI WIOSNA

Dzieciaczki zapraszamy Was do wspólnej zabawy 🙂 Stwórzcie swoja Panią Wiosnę- z papieru, kloców, nakrętek …

sposób wykonania dowolny!

podzielcie się z nami swoimi pracami- wyślijcie je nam na naszego messengera FB Krainy Wiedzy

Będzie nam niezmiernie miło!!!

*PIECZĄTKI Z ZIEMNIAKÓW

Potrzebne Ci będą:2 ziemniaki, foremki do ciastek-różne kształty, nożyk, farby, pędzelek, biała kartka papieru

wykonanie: poproś rodzica (lub próbuj sam pod okiem rodzica) przeciąć ziemniaki na pół, wciśnij foremkę- odkrój nożykiem wokół foremki, zdejmij foremkę, pomaluj kształt pędzelkiem z farbą, odbij pieczątkę

*WSTAW ODPOWIEDNI ZNAK <>

*LITERA O

POPROŚ RODZICA O PRZECZYTANIE WIERSZYKA,, ODSZUKAJ

 

*NAUKA PIOSENKI D.GELLNER „POBUDKA Z OGRÓDKA”

Tekst piosenki:

1. Wiosna rano z łóżka wstała.
– Halo, kwiatki! – zawołała.
– Czemu jeszcze w ziemi tkwicie?
Może wreszcie się zbudzicie?

Ref. Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Na grządki wracać czas!
Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Powtarzam jeszcze raz!

2. Jak się żaden z was nie ruszy,
powyciągam was za uszy!
Łapcie buty! Łapcie kapcie!
Nie ziewajcie! I nie chrapcie!

Ref. Pobudka! Pobudka!…

3. Wystawiły kwiatki nosy,
jeden goły, drugi bosy,
w nowe płatki się ubrały,
razem z wiosną zaśpiewały.

Ref. Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Na grządki wracać czas!
Pobudka! Pobudka! Czas wracać do ogródka!
Pobudka! Pobudka! Wie o tym każdy z nas!

*ZAŚPIEWAJ RAZEM Z NAMI-NAUCZ SIĘ SŁÓW I MELODII

*figury i kolory

*EKSPERYMENT

Potrzebne Ci będą: ziarno grochu, wata lub ziemia, słoik, woda

podlewaj małą ilością wody ziarenko, codziennie obserwuj, co się z nim dzieje

*NAZWIJ WIOSENNE KWIATKI

 

 

*OPISZ, CO WIDZISZ NA OBRAZKACH, CO ROBI ROLNIK?

*Ćwiczenia poranne

,,Kotki’’ – dzieci poruszają się na czworaka w różnych kierunkach, przeciągają się, robią koci grzbiet, miauczą i idą dalej

*LICZYMY

POLICZ, ILE PACZEK WIEZIE AUTO I ZAZNACZ WŁAŚCIWĄ LICZBĘ

 

 

ZADANIA DO SAMODZIELNEGO WYKONANIA W DOMU- TYDZIEŃ 16-20.03.2020

TEMAT TYGODNIA: WITAJ WIOSNO

*SZLACZKI

*

*LICZBY

Nazwij liczby zaznaczone kolorem, następnie zamaluj na właściwy kolor liczbę 3, 4, 6

*LICZYMY, KOLORUJEMY

*FIGURY I KOLORY

uzupełnij tabelkę według wzoru, wydrukuj lub przerysuj

*POPROŚ RODZICA O PRZECZYTANIE I WYKONAJ ZADANIE ZGODNIE Z POLECENIEM:)

*OBEJRZYJCIE BAJKĘ Z DIDI THE DRAGON-znacie ja z zajęć z języka angielskiego z ciocia Kasią 🙂

*COLORS

PRZECZYTAJ LUB POPROŚ RODZICA O PRZECZYTANIE NAZW KOLORÓW, NASTĘPNIE POKOLORUJ WEDŁUG INSTRUKCJI:

WYDRUKUJ LUB PRZERYSUJ

*EKSPERYMENT

Potrzebne Ci będą: farby- czerwona, żółta, niebieska, pędzelek, biała kartka, woda, ręcznik papierowy

*NAZWIJ KOLORY I POLICZ W JĘZYKU ANGIELSKIM

Zakreśl właściwą liczbę

*Wysłuchaj piosenkę a następnie zaśpiewaj razem z nami 😊 Znasz ją z przedszkolnych zajęć z ciocią Natalią 😊

*ZADANIE DO PIOSENKI:

Nazwij ubrania:

el gorro

la bufanda

los zapatos

la chaqueta

*SZLACZKI

Rysuj pośladzie szlaczek palcem-po lewej stronie kartki, następnie weź ołówek i dorysuj wzór po prawej stronie kartki:

wydrukuj lub narysuj

*ĆWICZENIA PRAWIDŁOWEJ PISOWNI LITERY S:

wydrukuj lub przepisz, następnie napisz samodzielnie

*WSTAW ODPOWIEDNIĄ LICZBĘ 🙂

PRZERYSUJ LUB WYDRUKUJ 🙂

*NARYSUJ WEDŁUG WZORU:)

*DLA CHĘTNYCH 🙂 BIEDRONECZKA

BĘDĄ CI POTRZEBNE: 1 CZERWONA, 1 CZARNA KARTKA PAPIERU, 1 BIAŁA KARTKA , NOŻYCZKI, NAKRĘTKA DO ODRYSOWANIA KÓŁEK, KLEJ, CZARNY FLAMASTER, OCZKA-OPCJONALNIE

POSTĘPUJ WEDŁUG PONIŻSZEJ INSTRUKCJI 🙂

 

*MATEMATYCZNE KÓŁKA liczymy 1-10

BĘDĄ CI POTRZEBNE: 2 kartki różnego koloru, flamaster, nożyczki, przedmiot w kształcie koła:np.:  przykrywka od słoika

wykonanie: na jednej z kolorowych kartek odrysuj 10 kółek, następnie narysuj na kółkach kropki, w różnej kolejności- tak aby każde kółko miało kropki -ale ilość kropek nie może się powtarzać

na drugiej kolorowej kartce narysuj takie same kółka (10), wytnij je i napisz na nich liczby: na pierwszym kółku 1, na drugim 2, na trzecim 3 itd.

teraz dopasuj kółka z liczbami do kółek z kropkami 🙂

* Znajdź 10 różnic między obrazkami 🙂

Strona internetowa wykorzystuje pliki cookies : Kontynuując przeglądanie tej strony, akceptujesz tę politykę. więcej informacji

The cookie settings on this website are set to "allow cookies" to give you the best browsing experience possible. If you continue to use this website without changing your cookie settings or you click "Accept" below then you are consenting to this.

Close